Miami University Ecology Research Center

February 18, 2017

Mike Minium, Event Director

 

Thanks to all volunteers who helped with this event, especially Matthew Robbins, Dylan Poe, Tom Svobodny, Shane Dawalt, Bill Donnelly, Nathan Bantz, Rob Minto, Aidan Minto, Greg Fasig, Sean Ovens, Andrew Dygart, Joe Roman, Paul Roman, Laurie Sydzyik, Skyler Hertel.

 

Split Times

Results by Age Class

 

 

Results by Courses:

1 White (2)

2.2 km 0 m

12 C

 

Place

Stno

Name

 

Club

Class

Time

Diff.

 

 

1

16

Patti Winford Neeko Blaine

 

OCIN

WO

27:54

0:00

2

5

Gabby Bartos Cathy Bartos

 

OCIN

WTO

1:02:07

+34:13

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 Yellow (11)

3.9 km 0 m

14 C

 

Pl

Stno

Name

 

Club

Cl.

Time

Diff.

 

 

1

27

Braydon Reiboldt

 

Union Co MS

YTMSM

38:48

0:00

2

1

Jordan Hertel

 

Union Co MS

YTMSM

41:48

+3:00

3

44

Joseph Hill

 

Coy MS

YTMSM

1:09:51

+31:03

4

43

Paul Jason Ryan Lisa Hartinger

 

Unk

YO

1:11:42

+32:54

5

42

Heath and Max Kelly

 

Unk

YTO

1:27:17

+48:29

6

41

Nancy and Tom Griffths

 

Unk

YO

1:28:34

+49:46

7

48

Steve Barnhart Eric Alex Kinzler

 

MVOC

YO

1:32:33

+53:45

8

6

Izzy Bartos

 

Union Co MS

YTMSF

1:40:41

+1:01:53

9

3

Brian Dannaker Aiden Kai Dannaker

 

OCIN

YTO

1:46:43

+1:07:55

10

31

Dave Rudy Dawn Gordon

 

OCIN

YO

1:55:35

+1:16:47

 

 

 

 

 

 

 

 

 

49

Priscilla Kelley

 

Union Co MS

YTMSF

mp

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 Orange (11)

5.4 km 0 m

21 C

 

Pl

Stno

Name

 

Club

Cl.

Time

Diff.

 

 

1

46

Mahlon Page

 

Union Co MS

OTJVM

1:11:21

0:00

2

2

Skyler Hertel

 

Union Co HS

OTJVM

1:19:47

+8:26

3

38

Shane Dawalt

 

OCIN

OO

1:32:49

+21:28

4

8

Randy Porter

 

OCIN

OO

1:38:59

+27:38

5

13

Brian Bartos

 

OCIN

OO

1:42:11

+30:50

6

7

Eric Porter

 

Union Co HS

OTJVM

1:46:12

+34:51

7

40

Carston Naber

 

OCIN

OO

1:54:23

+43:02

8

12

Noa Dannaker

 

Union Co HS

OTJVM

2:00:04

+48:43

9

50

Laurie and Logan Sydzyik

 

OCIN

OO

2:17:57

+1:06:36

 

 

 

 

 

 

 

 

 

35

Dennis Lodder

 

OCIN

OO

mp

 

 

36

Regina Hizer Mandy Theman Ginny Hizer

 

OCIN

OO

mp

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 Brown (10)

4.1 km 0 m

13 C

 

Pl

Stno

Name

 

Club

Cl.

Time

Diff.

 

 

1

53

Tom Svobodny

 

MVOC

BrnO

39:08

0:00

2

4

Calvin Spencer

 

Loveland MS

BrnM

44:29

+5:21

3

39

Braydon Reiboldt

 

Union Co MS

BrnO

49:06

+9:58

4

15

Warren Mandrell

 

OCIN

BrnM

1:02:55

+23:47

5

19

Andrew Dygert

 

Loveland HS

BrnM

1:03:07

+23:59

6

23

Bob Hays Barbara Hays

 

MVOC

BrnO

1:09:12

+30:04

7

11

Bob Frey

 

OCIN

BrnM

1:15:42

+36:34

8

45

David Hill

 

Coy MS

BrnO

1:43:12

+1:04:04

9

10

Weigold Bebemyre Lane

 

Unk

BrnO

2:46:33

+2:07:25

 

 

 

 

 

 

 

 

 

51

Nancy and Tom Griffiths

 

Unk

BrnO

dnf

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 Green (7)

6.2 km 0 m

20 C

 

Pl

Stno

Name

 

Club

Cl.

Time

Diff.

 

 

1

52

Nathan Bantz

 

Union Co HS

GTVM

1:20:31

0:00

2

28

Steve Gerhardt

 

OCIN

GrnM

1:38:47

+18:16

3

22

Sean Ovens

 

Loveland HS

GTVM

1:42:30

+21:59

4

47

Matthew Robbins

 

OCIN

GrnM

1:48:38

+28:07

5

9

Jim Cimprich

 

OCIN

GrnM

2:18:29

+57:58

6

20

Paul Roman

 

Loveland HS

GTVM

2:49:17

+1:28:46

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17

Clarke Group

 

Unk

GrnO

dnf

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6 Red (13)

8.1 km 0 m

25 C

 

Pl

Stno

Name

 

Club

Cl.

Time

Diff.

 

 

1

34

Aidan Minto

 

North Central HS

RedM

1:04:01

0:00

2

37

Dylan Poe

 

Union Co HS

RedM

1:09:21

+5:20

3

25

Tom Svobodny

 

MVOC

RedM

1:16:07

+12:06

4

33

Rob Minto

 

ICO

RedM

1:20:52

+16:51

5

18

Greg Fasig

 

OCIN

RedM

1:28:20

+24:19

6

14

Shinichi Shimizu

 

COO

RedM

1:40:21

+36:20

7

26

Douglas Huseman

 

OCIN

RedM

1:41:06

+37:05

8

29

Paul Merchak

 

OCIN

RedM

2:08:22

+1:04:21

9

21

Joe Roman

 

OCIN

RedM

2:11:21

+1:07:20

10

24

Brian Lange

 

Unk

RedM

2:20:28

+1:16:27

11

30

Bill Donnelly

 

OCIN

RedM

2:35:27

+1:31:26

12

32

Brenda Blacklock

 

ICO

RedF

2:37:21

+1:33:20

13

54

Patti Winford

 

OCIN

RedF

3:26:04

+2:22:03

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

results of previous OCIN local event (Camp Friedlander, February 4-5, 2017)

results of previous TROL event (MVOC Woodland Trails, Feb 12, 2017)

results of next OCIN local event (Garr Hill, February 26, 2017)

TROL 2016-2017 season standings

return to results index

return to OCIN home