Camp Friedlander

October 14, 2017

Sat afternoon Scout Training Event

 

Results by Courses

 

Split Times

 

Results by Class:

(for teams, only the name of one team member is listed)

 

A1 white M (6)

1.8 km 0 m

9 C

 

Place

Stno

Name

 

Club

Time

Diff.

 

 

1

130

Isaac Jouwstra

 

BSA 888

24:38

0:00

2

126

William Day

 

BSA 803

29:57

+5:19

3

86

Catlin Ledante

 

BSA 644

31:33

+6:55

4

10

John Ratermann

 

OCIN

32:16

+7:38

5

144

Timmy Landers

 

BSA 947

32:48

+8:10

 

 

 

 

 

 

 

 

125

Jordan Franklin

 

BSA 803

mp

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A1 white Team (32)

1.8 km 0 m

9 C

 

Pl

Stno

Name

 

Club

Time

Diff.

 

 

1

133

Charles East

 

BSA 672

9:36

0:00

2

137

Ryan Schnitter

 

BSA 694

10:17

+0:41

3

139

Denis Lucey

 

BSA 672

11:30

+1:54

4

143

Matthew Carpenter

 

BSA 694

12:37

+3:01

5

127

Ryan Schnitter

 

BSA 694

13:48

+4:12

6

27

Grant Graf

 

BSA 112

13:58

+4:22

7

3

Brendan Laux

 

BSA 672

14:53

+5:17

8

115

ZoŽ Bergman

 

GS 48471

16:57

+7:21

9

53

Jared Huseman

 

BSA 850

17:30

+7:54

10

5

Josiah Soberano

 

BSA 55

19:08

+9:32

11

49

Christopher Perera

 

BSA 672

19:25

+9:49

12

67

Austin Paprocki

 

BSA 55

21:10

+11:34

13

98

Matt Telles

 

BSA 803

21:23

+11:47

14

99

Alex Schwab

 

BSA 803

22:11

+12:35

15

93

Avery Stanton

 

BSA 700

23:40

+14:04

16

4

Corbin Steckler

 

BSA 55

26:30

+16:54

17

51

John Martin

 

BSA 947

27:46

+18:10

18

29

Parker Moyer

 

BSA 850

29:50

+20:14

19

31

Andrea Holbrook

 

BSA 888

30:44

+21:08

20

140

David Schnitter

 

BSA 694

30:57

+21:21

21

1

Tom Crone

 

BSA 672

31:10

+21:34

22

21

Donny Weintz

 

BSA 888

31:51

+22:15

23

24

Drew Willets

 

BSA 962

32:03

+22:27

24

25

Michael Hutchason

 

BSA 560

32:43

+23:07

25

69

Eduardo Rodriguez

 

BSA 299

35:22

+25:46

26

18

Mitchell Vanhemert

 

BSA 888

35:33

+25:57

27

77

Adam Hameed

 

BSA 700

35:54

+26:18

28

62

Mitchell Kleiner

 

BSA 114

39:19

+29:43

29

47

Ben Tsogston

 

BSA 112

39:30

+29:54

30

17

Nathan Rechtiene

 

BSA 888

40:32

+30:56

31

61

Alex Defoor

 

BSA 114

41:11

+31:35

32

44

Nick Ward

 

BSA 803

50:49

+41:13

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A2 yellow M (1)

1.9 km 0 m

12 C

 

Pl

Stno

Name

 

Club

Time

Diff.

 

 

1

82

John Ratermann

 

OCIN

25:35

0:00

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A2 yellow Team (48)

1.9 km 0 m

12 C

 

Pl

Stno

Name

 

Club

Time

Diff.

 

 

1

107

Matthew Carpenter

 

BSA 694

16:25

0:00

2

45

Adam Barrett

 

BSA 112

17:46

+1:21

3

7

Christopher Perera

 

BSA 672

18:56

+2:31

4

6

Nigel Beeker

 

BSA 55

19:28

+3:03

5

54

Josiah Soberano

 

BSA 55

20:00

+3:35

6

2

Jared Huseman

 

BSA 850

21:20

+4:55

7

43

Brendan Laux

 

BSA 672

21:35

+5:10

8

65

Chris Eagan

 

BSA 803

22:52

+6:27

9

19

Patrick Slawnyk

 

BSA 644

23:20

+6:55

10

8

Austin Paprocki

 

BSA 55

26:26

+10:01

11

63

Tom Crone

 

BSA 672

26:48

+10:23

12

9

ZoŽ Bergman

 

GS 48471

26:54

+10:29

13

28

Ben Weintz

 

BSA 850

27:12

+10:47

14

37

Ruben Gardner

 

BSA 161

28:45

+12:20

15

46

Daniel Porter

 

BSA 112

29:08

+12:43

16

23

Isaac Jouwstra

 

BSA 888

30:28

+14:03

17

59

Thomas Hines

 

BSA 114

31:03

+14:38

18

33

Nolan Leist

 

BSA 694

31:12

+14:47

19

12

Grace Spellman

 

GS 48471

32:46

+16:21

20

36

Jake Pobanz

 

BSA 112

32:59

+16:34

21

118

Matt Telles

 

BSA 803

33:36

+17:11

22

119

Alex Schwab

 

BSA 803

33:48

+17:23

23

108

Donny Weintz

 

BSA 888

34:35

+18:10

24

13

Avery Stanton

 

BSA 700

35:43

+19:18

25

55

Jason Nivens

 

BSA 112

37:18

+20:53

26

15

Hayden Aerosmith

 

BSA 700

37:55

+21:30

27

42

Noah Sulek

 

BSA 803

38:21

+21:56

28

71

Ron Matthew

 

BSA 299

39:40

+23:15

29

56

Darren Wargacki

 

BSA 947

40:36

+24:11

30

30

Bob Trach

 

BSA 850

40:38

+24:13

31

34

Ryan Schnitter

 

BSA 694

40:44

+24:19

32

121

Kyle Lauckner

 

BSA 694

41:00

+24:35

33

70

Carter Eborall

 

BSA 299

41:40

+25:15

34

117

Andrea Holbrook

 

BSA 888

42:31

+26:06

35

11

Sam Kline

 

BSA 700

42:36

+26:11

36

35

Steven Chow

 

BSA 644

46:03

+29:38

37

95

Michael Hutchason

 

BSA 560

46:05

+29:40

38

48

Damien Ponton

 

BSA 947

47:19

+30:54

39

74

Paul Casteel

 

BSA 161

52:23

+35:58

40

80

Joey Barhorst

 

BSA 672

53:01

+36:36

41

124

Henry Taylor

 

BSA 161

55:00

+38:35

42

84

Gabe Conley

 

BSA 112

1:03:22

+46:57

43

87

Owen Gehler

 

BSA 888

1:04:21

+47:56

44

22

Katrina Bergman

 

GS 48471

1:06:03

+49:38

 

 

 

 

 

 

 

 

32

Charles Leen

 

BSA 112

mp

 

 

41

Ryan Gerwe

 

BSA 803

mp

 

 

14

Isaiah Brown

 

BSA 700

mp

 

 

110

Mitchell Kleiner

 

BSA 114

dnf

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A3 orange M (4)

2.4 km 0 m

13 C

 

Pl

Stno

Name

 

Club

Time

Diff.

 

 

1

129

Dave Nash

 

BSA 888

26:45

0:00

2

132

Isaac Mills

 

BSA 888

47:44

+20:59

3

97

Ryan Gerwe

 

BSA 803

53:23

+26:38

 

 

 

 

 

 

 

 

136

Alex Schwab

 

BSA 803

dnf

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A3 orange Team (27)

2.4 km 0 m

13 C

 

Pl

Stno

Name

 

Club

Time

Diff.

 

 

1

73

Damien Rowin

 

BSA 644

24:23

0:00

2

66

Nigel Beeker

 

BSA 55

29:16

+4:53

3

106

Bryan Casteel

 

BSA 161

38:45

+14:22

4

58

Chad St Clair

 

BSA 962

39:16

+14:53

5

112

Josiah Soberano

 

BSA 55

40:18

+15:55

6

102

David Ward

 

BSA 803

40:52

+16:29

7

39

Colin Hildebrand

 

BSA 161

41:53

+17:30

8

72

Kyle Snyder

 

BSA 299

42:14

+17:51

9

92

Hayden Aerosmith

 

BSA 700

43:18

+18:55

10

26

George Patil

 

BSA 560

43:19

+18:56

11

141

Donny Weintz

 

BSA 888

45:50

+21:27

12

122

Brendan Laux

 

BSA 672

46:58

+22:35

13

103

Drew Poellein

 

BSA 112

49:29

+25:06

14

57

Caleb St Clair

 

BSA 962

49:42

+25:19

15

138

Reece Whittaker

 

BSA 947

50:16

+25:53

16

68

Josh Katzman

 

BSA 299

50:19

+25:56

17

78

Jennifer Boccelli

 

BSA 112

51:40

+27:17

18

116

Matt Bender

 

BSA 888

51:46

+27:23

19

79

William Reed

 

BSA 888

55:40

+31:17

20

90

Isaac Jouwstra

 

BSA 888

58:48

+34:25

21

96

Thomas Hines

 

BSA 114

1:00:26

+36:03

22

123

Tom Crone

 

BSA 672

1:09:16

+44:53

23

40

Henry Taylor

 

BSA 161

1:11:51

+47:28

24

128

Joe Barhorst

 

BSA 888

1:16:41

+52:18

25

52

Jose Wavel

 

BSA 962

1:24:48

+1:00:25

26

20

Brian Gehler

 

BSA 888

1:35:19

+1:10:56

 

 

 

 

 

 

 

 

142

Michael Hutchason

 

BSA 560

dnf

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A5 green M (5)

3.6 km 0 m

12 C

 

Pl

Stno

Name

 

Club

Time

Diff.

 

 

1

88

August Enman

 

BSA 947

1:29:25

0:00

2

16

Isaac Mills

 

BSA 888

1:59:48

+30:23

 

 

 

 

 

 

 

 

50

Kyle Dombrowski

 

BSA 947

mp

 

 

113

Sam Cline

 

BSA 55

mp

 

 

89

John Martin

 

BSA 947

dnf

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A5 green Team (17)

3.6 km 0 m

12 C

 

Pl

Stno

Name

 

Club

Time

Diff.

 

 

1

131

Christopher Perera

 

BSA 672

1:11:42

0:00

2

60

Clayton Bickel

 

BSA 114

1:14:09

+2:27

3

109

Chad St Clair

 

BSA 962

1:21:52

+10:10

4

134

George Patil

 

BSA 560

1:23:50

+12:08

5

85

Ben Weintz

 

BSA 850

1:23:58

+12:16

6

105

Ruben Gardner

 

BSA 161

1:40:31

+28:49

7

75

Mark Wavle

 

BSA 962

1:51:49

+40:07

8

91

Daniel Porter

 

BSA 112

1:53:29

+41:47

9

104

Ethan Cline

 

BSA 644

1:54:23

+42:41

10

114

Sam Kline

 

BSA 700

1:54:47

+43:05

11

111

Nick Klein

 

BSA 299

1:57:13

+45:31

12

81

Corbin Steckler

 

BSA 55

2:22:44

+1:11:02

13

76

Zach Clemons

 

BSA 55

2:22:57

+1:11:15

 

 

 

 

 

 

 

 

100

Adam Barrett

 

BSA 112

mp

 

 

94

Jared Huseman

 

BSA 850

mp

 

 

101

Colin Hildebrand

 

BSA 161

mp

 

 

83

James Covarrubias

 

BSA 850

dnf

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

results of previous OCIN local event (East Fork State Park, October 7, 2017)

results of next OCIN local event (Rentschler Forest, October 27, 2017)

return to results index

return to OCIN home