Camp Friedlander

October 15, 2017

Sun Oct 15 Scout Orienteering Championships

 

Results by Class

 

Split Times

 

Results by Courses:

C1 White (69)

1.9 km 0 m

12 C

 

Place

Name

Troop

Class

Time

Diff.

 

 

1

Trevor Ogilvie

BSA 850

SWM

15:57

0:00

2

Carter Ebonal

BSA 299

SWM

17:17

+1:20

3

Lucas Bettinger

BSA 114

SWM

17:18

+1:21

4

Brendan Lucey

BSA 672

SWM

19:14

+3:17

5

Neil O'Connor

BSA 672

SWM

19:29

+3:32

6

Grayson King

BSA 700

SWM

20:54

+4:57

7

Isaac Jouwstra

BSA 888

SWM

21:01

+5:04

8

Gavin Henderson

BSA 114

SWM

21:23

+5:26

9

Alex Defoor

BSA 114

SWM

21:38

+5:41

10

Ryan Mills

BSA 114

SWM

21:52

+5:55

11

Ethan Weintz

BSA 888

SWM

23:27

+7:30

12

Logan Ohm

BSA 560

SWM

23:42

+7:45

13

Paul Laufersweiler

BSA 55

SWM

24:06

+8:09

14

August Enman

BSA 947

SWM

25:24

+9:27

15

Charles Leen

BSA 112

SWM

25:47

+9:50

16

Seth Liner

BSA 299

SWM

25:50

+9:53

17

Will Day

BSA 888

SWM

26:17

+10:20

18

Tom Crone

BSA 672

SWM

26:47

+10:50

19

Jack Diebold

BSA 962

SWM

27:26

+11:29

20

Reese Whitaker

BSA 947

SWM

27:45

+11:48

21

Joey Rechtiene

BSA 888

SWM

28:40

+12:43

22

Matt Telles

BSA 803

SWM

28:48

+12:51

23

John Eha

BSA 55

SWM

29:08

+13:11

24

Max Hansen

BSA 112

SWM

29:12

+13:15

25

Jake Pobanz

BSA 112

SWM

29:28

+13:31

26

Kyle Snyder

BSA 299

SWM

29:38

+13:41

27

James Covarrubias

BSA 850

SWM

29:45

+13:48

28

Sam Blatt

BSA 114

SWM

29:56

+13:59

29

Harrison Wargacki

BSA 947

SWM

30:36

+14:39

30

Dylan Coyle

BSA 803

SWM

30:46

+14:49

31

Parker Moyer

BSA 850

SWM

31:38

+15:41

32

Eric Swails

BSA 850

SWM

33:08

+17:11

33

Ethan Caton

BSA 161

SWM

33:28

+17:31

34

Andrew Clemons

BSA 55

SWM

33:30

+17:33

35

Donovan Kelly

BSA 299

SWM

34:12

+18:15

36

Austin Dyson

BSA 161

SWM

35:21

+19:24

37

Darrin Wargacki

BSA 947

SWM

35:31

+19:34

38

Ethan Cline

BSA 644

SWM

36:07

+20:10

39

Mattias Reinhardt

BSA 55

SWM

37:03

+21:06

40

Lucas Towne

BSA 112

SWM

38:07

+22:10

41

Ryan Gerwe

BSA 803

SWM

38:51

+22:54

42

Steven Chow

BSA 644

SWM

39:13

+23:16

43

Sam Pobanz

BSA 112

SWM

39:55

+23:58

44

Adam Hameed

BSA 700

SWM

40:24

+24:27

45

Tim Landers

BSA 947

SWM

43:14

+27:17

46

Micah St. Clair

BSA 962

SWM

43:18

+27:21

47

Nicholas Worpenberg

BSA 55

SWM

49:56

+33:59

48

John Martin

BSA 962

SWM

50:45

+34:48

49

Nick Ward

BSA 803

SWM

53:57

+38:00

50

Thomas Hines

BSA 114

SWM

54:16

+38:19

51

Joey Barhorst

BSA 672

SWM

55:28

+39:31

52

Daniel Sage

BSA 803

SWM

57:10

+41:13

53

Ron George

BSA 299

SWM

1:02:51

+46:54

54

Zack Ball

BSA 114

SWM

1:09:42

+53:45

 

 

 

 

 

 

 

Alex Katzman

BSA 299

SWM

mp

 

 

ZoŽ Bergman

GS 47102

SWF

mp

 

 

Gabe Conley

BSA 112

SWM

mp

 

 

Matthew Steinke

BSA 947

SWM

mp

 

 

Shreekar Srikar

BSA 299

SWM

mp

 

 

Brendan Laux

BSA 672

SWM

mp

 

 

Jose Warle

BSA 962

SWM

mp

 

 

JJ Nivens

BSA 112

SWM

mp

 

 

Grace Spellman

GS 48471

SWF

mp

 

 

Noah Skoness

BSA 700

SWM

mp

 

 

Jake Sunberg

BSA 112

SWM

mp

 

 

Damien Stamped

BSA 700

SWM

mp

 

 

Jordan Franklin

BSA 803

SWM

mp

 

 

Paul Casteel

BSA 161

SWM

mp

 

 

Isaiah Brown

BSA 700

SWM

mp

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

C2 Yellow (40)

2.5 km 0 m

12 C

 

Pl

Name

Club

Tr.

Time

Diff.

 

 

1

Christopher Perera

BSA 672

SYM

21:23

0:00

2

Josiah Soberano

BSA 55

SYM

23:55

+2:32

3

Denis Lucey

BSA 672

SYM

25:33

+4:10

4

Jared Huseman

BSA 850

SYM

26:09

+4:46

5

Daniel Porter

BSA 112

SYM

27:53

+6:30

6

Dave Nash

BSA 888

SYM

28:20

+6:57

7

Tim Jouwstra

BSA 888

SYM

29:51

+8:28

8

Nico Boccelli

BSA 112

SYM

30:41

+9:18

9

Sam Cline

BSA 55

SYM

30:44

+9:21

10

Owen Hoffman

BSA 803

SYM

33:56

+12:33

11

Drew Peollon

BSA 112

SYM

35:08

+13:45

12

David Turner

BSA 161

SYM

36:47

+15:24

13

Collin Hildebrand

BSA 161

SYM

37:02

+15:39

14

Grant Gref

BSA 112

SYM

37:50

+16:27

15

Hayden Arrasmith

BSA 700

SYM

41:42

+20:19

16

Madison Beni

GS 48471

SYF

43:30

+22:07

17

Nigel Beeker

BSA 55

SYM

44:06

+22:43

18

Sabastian Rodriquez

BSA 299

SYM

47:02

+25:39

19

Megan Leen

BSA 112

YO

47:34

+26:11

20

Donny Weintz

BSA 888

SYM

47:52

+26:29

21

Damien Ponton

BSA 947

SYM

48:09

+26:46

22

Henry Taylor

BSA 161

SYM

48:40

+27:17

23

Chris Prewitt

BSA 55

SYM

51:58

+30:35

24

Josh Holbrook

BSA 888

SYM

53:03

+31:40

25

Aiden Lower

BSA 114

SYM

56:18

+34:55

26

Mitchell Vanhemert

BSA 888

SYM

1:00:30

+39:07

27

Zach Schwab

BSA 803

SYM

1:01:54

+40:31

28

Helen Blunt

GS 48471

SYF

1:02:20

+40:57

29

Ledante Catlin

BSA 644

SYM

1:04:26

+43:03

30

Mike Royse

BSA 700

SYM

1:06:54

+45:31

31

Owen Gehler

BSA 888

SYM

1:24:22

+1:02:59

 

 

 

 

 

 

 

Santiago Rodriquez

BSA 299

SYM

mp

 

 

Gunner Oglesby

BSA 112

SYM

mp

 

 

Nathan Rechtiene

BSA 888

SYM

mp

 

 

JJ Laux

BSA 672

SYM

mp

 

 

Mitchell Kleiner

BSA 114

SYM

mp

 

 

Sam King

BSA 700

SYM

mp

 

 

Ella Maxwell

GS 48471

SYF

mp

 

 

Michael Hutchason

BSA 560

SYM

mp

 

 

Marnie Nash

Crew 888

YO

dnf

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

C3 Orange (21)

3.6 km 0 m

15 C

 

Pl

Name

Club

Tr.

Time

Diff.

 

 

1

Maxwell Raifstanger

BSA 114

SOM

45:32

0:00

2

Sam Moeller

BSA 55

SOM

50:52

+5:20

3

Clayton Bickel

BSA 114

SOM

53:56

+8:24

4

Damien Rowin

BSA 644

SOM

56:43

+11:11

5

Zach Clemons

BSA 55

SOM

58:55

+13:23

6

Leslie Nash

Crew 888

SOF

1:02:26

+16:54

7

Charles East

BSA 672

SOM

1:03:38

+18:06

8

Luke Royse

BSA 700

SOM

1:05:34

+20:02

9

Avery Stantan

BSA 700

SOM

1:20:52

+35:20

10

Owen Soberano

BSA 55

SOM

1:30:39

+45:07

11

Caleb St. Clair

BSA 962

SOM

1:34:05

+48:33

12

Gannon Klaber

BSA 962

SOM

2:05:37

+1:20:05

13

Corbin Steckler

BSA 55

SOM

2:16:40

+1:31:08

14

Ben Weintz

BSA 850

SOM

4:02:47

+3:17:15

 

 

 

 

 

 

 

Andrew Wolfzorn

BSA 55

SOM

mp

 

 

Aidan Kilgore

BSA 803

SOM

mp

 

 

Austin Paprocki

BSA 55

SOM

mp

 

 

Andy Worpenberg

BSA 55

SOM

mp

 

 

Patrick Slawnyk

BSA 644

SOM

dnf

 

 

Anghus Henderson

BSA 161

SOM

dnf

 

 

Matt Bender

BSA 888

SOM

dnf

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

C5 Green (16)

3.9 km 0 m

10 C

 

Pl

Name

Club

Tr.

Time

Diff.

 

 

1

Kyle Dearth

BSA 112

GrnM

1:13:18

0:00

2

Jon Mills

BSA 114

GrnM

1:16:42

+3:24

3

John Weintz

BSA 850

GrnM

1:21:38

+8:20

4

Mark Wallach

BSA 55

GrnM

1:21:47

+8:29

5

Mark Murphy

BSA 644

GrnM

1:28:20

+15:02

6

Nick Klein

BSA 299

GrnM

1:30:46

+17:28

7

Gary Telles

BSA 803

GrnM

1:36:39

+23:21

8

David Ward

BSA 803

GrnM

1:45:57

+32:39

9

Chris Eagan

BSA 803

GrnM

1:50:26

+37:08

10

Todd Poellein

BSA 112

GrnM

1:57:45

+44:27

11

Jason Covarrubias

BSA 850

GrnM

2:12:51

+59:33

12

Jeff Eha

BSA 55

GrnM

2:36:00

+1:22:42

 

 

 

 

 

 

 

Cindy Blunt

GS 48471

GrnF

mp

 

 

Jeff Wolfzorn

BSA 55

GrnM

dnf

 

 

Jenn Boccelli

BSA 112

GrnF

dnf

 

 

Katrina Bowling-Bergman

GS 47102

GrnF

dnf

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

C6 Red (1)

5.4 km 0 m

17 C

 

Pl

Name

Club

Tr.

Time

Diff.

 

 

 

Bryan Casteel

BSA 161

RedM

dnf

 

 

 

 

 

 

 

 

results of previous OCIN local event (East Fork State Park, October 7, 2017)

results of next OCIN local event (Rentschler Forest, October 27, 2017)

return to results index

return to OCIN home