Miami University Western Woods

November 26, 2017

Mike Minium, Event Director

 

Thanks to all volunteers who helped with this event, especially:

Matthew Robbins, Stephanie Ross, Ben Hart, Thurston Miller, Laurie Sydzyik, Guy Olsen

 

TROL Season Standings

WARS Season Standings

 

Split Times

Results by Age Class

 

 

Results by Courses:

1 White (4)

1.5 km 0 m

10 C

 

Place

Stno

Name

 

Club

Cass

Time

Diff.

 

 

1

56

Joseph Hill

 

Coy MS

WTO

9:18

0:00

2

11

John Ratermann

 

Holy Angels

WTPSM

16:39

+7:21

3

20

Jesus Aquino

 

Union Co MS

WTPSM

25:32

+16:14

4

43

Reed Miller

 

Michiana Homeschool

WTPSM

41:26

+32:08

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 Yellow (15)

2.5 km 0 m

16 C

 

Pl

Stno

Name

 

Club

Cl.

Time

Diff.

 

 

1

55

Wyatt Isaac

 

Union Co HS

YTO

20:14

0:00

2

49

Joseph Hill

 

Coy MS

YTMSM

25:18

+5:04

3

70

Logan Sydzyik

 

Sunman Dearborn MS

YTO

27:27

+7:13

4

60

Peyton Torres

 

Union Co MS

YTO

30:07

+9:53

5

18

Ethan Powers

 

Union Co MS

YTMSM

44:48

+24:34

6

6

Wyatt Isaac

 

Union Co MS

YTMSM

44:49

+24:35

7

62

John Ratermann

 

Holy Angels

YTO

53:25

+33:11

8

47

Jesus Aquino

 

Union Co MS

YTO

58:18

+38:04

9

29

Sharon Bond

 

MVOC

YO

1:00:24

+40:10

10

44

Finley Miller

 

Michiana Homeschool

YTMSM

1:05:28

+45:14

11

15

Logan Sydzyik

 

Sunman Dearborn MS

YTMSM

1:07:03

+46:49

12

71

Susan Bantz Marcia Weller

 

OCIN

YO

1:07:16

+47:02

13

16

Peyton Torres

 

Union Co MS

YTMSM

1:18:25

+58:11

14

5

Julianna Goecke

 

Union Co MS

YTMSF

1:30:22

+1:10:08

15

25

Maliki Clarkston

 

Union Co MS

YTMSM

3:10:02

+2:49:48

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 Orange (14)

3.0 km 0 m

14 C

 

Pl

Stno

Name

 

Club

Cl.

Time

Diff.

 

 

1

67

Mahlon Page

 

Union Co HS

OTJVM

30:21

0:00

2

58

Caterina Svobodny

 

Oakwood Jr High

OTJVF

37:55

+7:34

3

48

Braydon Reiboldt

 

Union Co HS

OTJVM

40:26

+10:05

4

34

Eric Porter

 

Union Co HS

OTJVM

49:10

+18:49

5

12

Sophie Ratermann

 

Lehman HS

OTJVF

57:47

+27:26

6

24

Bob Frey

 

OCIN

OO

1:00:37

+30:16

7

50

Randy Porter

 

OCIN

OO

1:03:50

+33:29

8

23

Maria Varchenko

 

ICO

OO

1:19:03

+48:42

9

63

Laurie Sydzyik

 

OCIN

OO

1:20:06

+49:45

10

27

Brian Sanders

 

ICO

OO

1:41:03

+1:10:42

11

31

Victoria Huseman

 

OCIN

OO

1:48:40

+1:18:19

12

59

Dave Rudy Dawn Gordon

 

OCIN

OO

1:55:55

+1:25:34

13

35

Dave Robinson Eileen McKain

 

Unk

OO

2:45:32

+2:15:11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

61

Daniel Mukhin Nikita Mukhin

 

ICO

OTO

mp

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 Brown (10)

3.0 km 0 m

13 C

 

Pl

Stno

Name

 

Club

Cl.

Time

Diff.

 

 

1

10

Joe Ratermann

 

OCIN

BrnM

31:42

0:00

2

33

Warren Mandrell

 

OCIN

BrnM

35:54

+4:12

3

68

Matthew Robbins

 

OCIN

BrnM

49:37

+17:55

4

41

Jim Cimprich

 

OCIN

BrnM

53:01

+21:19

5

66

Bob Hays Barbara Hays

 

MVOC

BrnO

54:25

+22:43

6

40

Brian Dannaker

 

OCIN

BrnM

55:11

+23:29

7

28

Guy Olsen

 

HVO-OCIN

BrnM

1:01:52

+30:10

8

32

Kevin Mitchell

 

OCIN

BrnM

1:03:02

+31:20

9

37

Bryan Casteel

 

OCIN

BrnM

1:08:47

+37:05

10

53

Patricia Shaw

 

MVOC

BrnF

2:13:35

+1:41:53

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 Green (7)

4.9 km 0 m

15 C

 

Pl

Stno

Name

 

Club

Cl.

Time

Diff.

 

 

1

69

Nathan Bantz

 

Union Co HS

GTVM

49:30

0:00

2

52

Max Mukhin

 

ICO

GrnM

50:59

+1:29

3

4

Graham Freeman

 

Union Co HS

GrnM

57:14

+7:44

4

38

Noa Dannaker

 

Union Co HS

GTVM

1:18:18

+28:48

5

36

Steve Gerhardt

 

OCIN

GrnM

1:23:30

+34:00

6

22

Daniel Mukhin Nikita Mukhin

 

ICO

GrnO

1:27:46

+38:16

7

42

Mike Allen

 

ORRRC

GrnM

2:49:22

+1:59:52

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6 Red (9)

6.5 km 0 m

24 C

 

Pl

Stno

Name

 

Club

Cl.

Time

Diff.

 

 

1

57

Tom Svobodny

 

MVOC

RedM

1:00:15

0:00

2

65

Ben Hart

 

OCIN

RedM

1:01:21

+1:06

3

39

Doug Huseman

 

OCIN

RedM

1:07:07

+6:52

4

30

Matt Bond

 

MVOC

RedM

1:17:48

+17:33

5

45

Thurston Miller

 

OCIN

RedM

1:20:53

+20:38

6

21

Max Mukhin

 

ICO

RedM

1:25:13

+24:58

7

64

Stephanie Ross

 

OCIN

RedF

1:25:33

+25:18

8

26

Patti Winford

 

OCIN

RedF

2:05:49

+1:05:34

9

51

Maria Varchenko

 

ICO

RedF

2:23:46

+1:23:31

 

 

 

 

 

 

 

 

 

results of previous OCIN local event (Camp Butterworth, November 18, 2017)

results of OINK 2017 National Meet (December 1-3, 2017)

results of next OCIN local event (Miami Univ. Ecology Research Center, December 10, 2017)

return to results index

return to OCIN home