Miami University Ecology Research Center

December 10, 2017

Mike Minium, Event Director

 

Thanks to all volunteers who helped with this event.

Ben Hart, Stephanie Ross, Bill Donnelly, Thurston Miller, Salinda Miller, Bonnie Miller, Rob Minto, Aidan Minto, Brenda Blacklock, Peyton Torres, Jordan Hertel

 

 

TROL Season Standings

WARS Season Standings

 

Split Times

Results by Age Class

 

Results by Courses:

1 White (13)

1.8 km 0 m

11 C

 

Place

Stno

Name

 

Club

Class

Time

Diff.

 

 

1

62

Peyton Torres

 

Union Co MS

WTO

15:31

0:00

2

23

John Ratermann

 

Holy Angels

WTPSM

20:24

+4:53

3

61

Sam Richardson

 

Loveland HS

WTO

26:37

+11:06

4

34

Jesus Aquino

 

Union Co MS

WTO

31:38

+16:07

5

41

Clint Victor

 

OACGC

WO

31:59

+16:28

6

40

Katie Mcgee

 

OACGC

WO

32:14

+16:43

7

37

Lauren Jencen

 

OACGC

WO

32:30

+16:59

8

39

Trayl Johnson

 

OACGC

WO

32:39

+17:08

9

36

Daniele Eller

 

OACGC

WO

32:41

+17:10

10

38

Lizzy Slusher

 

OACGC

WO

32:56

+17:25

11

29

Reed Miller

 

Michiana Homeschool

WTPSM

36:42

+21:11

12

42

Amy Allen

 

OACGC

WO

37:52

+22:21

13

46

Jonathan Wehner

 

Home School

WTO

39:30

+23:59

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 Yellow (13)

3.1 km 0 m

14 C

 

Pl

Stno

Name

 

Club

Cl.

Time

Diff.

 

 

1

54

Aidan Minto

 

North Central HS

YTO

17:53

0:00

2

55

Max Muhkin

 

North Central HS

YTO

20:50

+2:57

3

60

Rob Minto

 

ICO

YO

22:26

+4:33

4

28

Finley Miller

 

Michiana Homeschool

YTMSM

43:28

+25:35

5

64

Jordan Hertel Peyton Torres

 

Union Co HS

YTO

44:07

+26:14

6

10

Ethan Powers

 

Union Co MS

YTMSM

44:44

+26:51

7

59

Matthew Robbins

 

OCIN

YO

45:13

+27:20

8

50

Clint Victor

 

OACGC

YO

47:03

+29:10

9

33

Bill Greenwell

 

OCIN

YO

48:18

+30:25

10

12

Jason Day

 

BSA 888

YO

1:17:19

+59:26

11

51

Amy Allen

 

OACGC

YO

3:03:27

+2:45:34

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Peyton Torres

 

Union Co MS

YTMSM

mp

 

 

4

Jesus Aquino

 

Union Co MS

YTMSM

dnf

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 Orange (13)

4.5 km 0 m

17 C

 

Pl

Stno

Name

 

Club

Cl.

Time

Diff.

 

 

1

43

Mahlon Page

 

Union Co HS

OTJVM

1:21:14

0:00

2

44

Braydon Reiboldt

 

Union Co HS

OTJVM

1:25:17

+4:03

3

24

Sophie Ratermann

 

Lehman HS

OTJVF

1:48:43

+27:29

4

16

Graham Freeman

 

Union Co HS

OTJVM

1:50:16

+29:02

5

27

Koert Miller

 

Michiana Homeschool

OTJVM

2:19:34

+58:20

6

45

Victoria Huseman

 

OCIN

OO

2:22:28

+1:01:14

7

9

Dave Robinson Kevin Mitchell

 

OCIN

OO

2:25:37

+1:04:23

8

8

Ian Lai

 

Loveland HS

OTJVM

2:32:50

+1:11:36

9

18

Mike Allen

 

ORRRC

OO

3:01:36

+1:40:22

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20

Leslie Nash

 

Loveland HS

OTJVF

mp

 

 

14

Randy Porter

 

OCIN

OO

mp

 

 

2

Jordan Hertel

 

Union Co HS

OTJVM

dnf

 

 

7

Max Gehler

 

Loveland HS

OTJVM

dnf

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 Brown (4)

3.6 km 0 m

13 C

 

Pl

Stno

Name

 

Club

Cl.

Time

Diff.

 

 

1

53

Tom Svobodny

 

MVOC

BrnM

46:44

0:00

2

52

Joe Ratermann

 

OCIN

BrnM

54:43

+7:59

3

17

Warren Mandrell

 

OCIN

BrnM

56:13

+9:29

4

31

Bonnie Miller

 

OCIN

BrnF

2:14:15

+1:27:31

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 Green (12)

5.9 km 0 m

20 C

 

Pl

Stno

Name

 

Club

Cl.

Time

Diff.

 

 

1

47

Luke Bantz

 

Union Co HS

GTVM

1:15:05

0:00

2

48

Nathan Bantz

 

Union Co HS

GTVM

1:21:17

+6:12

3

3

Sam Richardson

 

Loveland HS

GTVM

1:29:59

+14:54

4

11

Tom Murphy

 

OCIN

GrnM

1:37:56

+22:51

5

25

Thurston Miller

 

OCIN

GrnM

1:38:32

+23:27

6

26

Salinda Miller

 

Michiana Homeschool

GTVF

1:39:23

+24:18

7

22

Joe Roman

 

OCIN

GrnM

1:49:04

+33:59

8

21

Steve Gerhardt

 

OCIN

GrnM

2:08:58

+53:53

9

6

Nathaniel Fleenor

 

Loveland HS

GTVM

3:05:21

+1:50:16

 

 

 

 

 

 

 

 

 

35

Noa Dannaker

 

Union Co HS

GTVM

mp

 

 

32

Brenda Blacklock

 

ICO

GrnF

dnf

 

 

15

Eric Porter

 

Union Co HS

GTVM

dnf

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6 Red (9)

8.6 km 0 m

24 C

 

Pl

Stno

Name

 

Club

Cl.

Time

Diff.

 

 

1

30

Aidan Minto

 

North Central HS

RedM

1:16:43

0:00

2

58

Rob Minto

 

ICO

RedM

1:37:31

+20:48

3

57

Ben Hart

 

OCIN

RedM

1:44:28

+27:45

4

49

Greg Fasig

 

OCIN

RedM

1:54:53

+38:10

5

19

Doug Huseman

 

OCIN

RedM

1:55:34

+38:51

6

5

Max Mukhin

 

North Central HS

RedM

1:59:37

+42:54

7

63

Steve Barnhart

 

MVOC

RedM

2:22:06

+1:05:23

8

56

Stephanie Ross

 

OCIN

RedF

2:24:10

+1:07:27

9

13

Bill Donnelly

 

OCIN

RedM

3:24:09

+2:07:26

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

results of previous OCIN local event (Miami Univ. Western Woods, November 26, 2017)

results of OINK 2017 National Meet (December 1-3, 2017)

results of next TROL/WARS event (Bear Creek BSA Camp, Dec 16, 2017)

results of next OCIN local event (Camp Timberhill, Dec 31, 2017 – Jan 1, 2018)

return to results index

return to OCIN home