ICO Bear Creek Scout Camp

December 16, 2017

organized by Indiana Crossroads Orienteering (ICO)

Rob Minto, Event Director

 

Thanks to all volunteers who helped with this event.

Mike Minium, Matthew Robbins, Mike Garrison, Bill Donnelly, Thurston Miller, Salinda Miller, Bonnie Miller, Aidan Minto, Brenda Blacklock, Tom Svobodny

 

 

TROL Season Standings

WARS Season Standings

 

Split Times

Results by Age Class

 

Results by Courses:

1 - White (16)

2.1 km 0 m

11 C

 

Place

Stno

Name

 

Club

Class

Time

Diff.

 

 

1

70

Finley Miller

 

Michiana Homeschool

WTO

25:25

0:00

2

69

Reed Miller

 

Michiana Homeschool

WTO

26:51

+1:26

3

14

Troop 82 C

 

BSA 82 Hagerstown

WTO

30:12

+4:47

4

13

Troop 82 B

 

BSA 82 Hagerstown

WTO

30:17

+4:52

5

6

Troop 82 A

 

BSA 82 Hagerstown

WTO

31:53

+6:28

6

51

Jesus Aquino

 

Union Co MS

WTO

33:29

+8:04

7

50

John Ratermann

 

Holy Angels

WTPSM

37:05

+11:40

8

23

Craig Bobay Joe Sam Ladowski

 

Unk

WO

48:49

+23:24

9

17

Leach Family

 

Unk

WTO

51:55

+26:30

10

20

Eliz Herriman Michael Heneghan

 

Unk

WO

58:27

+33:02

11

44

Reed Miller

 

Michiana Homeschool

WTPSM

1:00:32

+35:07

12

15

Troop 82 D

 

BSA 82 Hagerstown

WTO

1:08:20

+42:55

13

33

Maliki Clarkston

 

Union Co MS

WTO

1:09:01

+43:36

14

64

Troop 460

 

BSA 460 Fort Wayne

WTO

1:12:20

+46:55

15

16

Laster Family

 

Unk

WTO

1:22:32

+57:07

16

21

Barbara and William Blue

 

Unk

WO

1:38:46

+1:13:21

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 - Yellow (15)

2.7 km 0 m

14 C

 

Pl

Stno

Name

 

Club

Cl.

Time

Diff.

 

 

1

52

Wyatt Isaac

 

Union Co MS

YTMSM

35:01

0:00

2

62

Jack Allen Henry Taylor

 

BSA Crawfordsville

YTO

38:48

+3:47

3

66

Troop 82 C

 

BSA 82 Hagerstown

YTO

38:59

+3:58

4

63

Troop 82 B

 

BSA 82 Hagerstown

YTO

40:47

+5:46

5

61

Peyton Torres

 

Union Co MS

YTMSM

41:57

+6:56

6

58

Ethan Powers

 

Union Co MS

YTMSM

43:06

+8:05

7

59

Craig Bobay Joe Sam Ladowski

 

Unk

YO

59:10

+24:09

8

45

Finley Miller

 

Michiana Homeschool

YTMSM

59:58

+24:57

9

41

Brian and Aiden Dannaker

 

OCIN

YO

1:12:55

+37:54

10

72

Mike Heneghan Beth Herriman

 

Unk

YO

1:29:49

+54:48

11

12

Isaac Mills

 

Loveland MS

YTMSM

1:49:40

+1:14:39

12

18

Charles Gardner Christina Lewellan

 

Unk

YO

1:58:47

+1:23:46

13

5

Troop 460

 

BSA 460

YTO

2:06:21

+1:31:20

 

 

 

 

 

 

 

 

 

73

Frank Baukert

 

ICO

YO

mp

 

 

11

Jesus Aquino

 

Union Co MS

YTMSM

dnf

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 - Orange (13)

4.2 km 0 m

14 C

 

Pl

Stno

Name

 

Club

Cl.

Time

Diff.

 

 

1

7

Nate Burress

 

Union Co HS

OTJVM

1:04:26

0:00

2

22

Nelson and Will Lentz

 

Unk

OTO

1:15:44

+11:18

3

34

Braydon Reiboldt

 

Union Co HS

OTJVM

1:17:08

+12:42

4

35

Mahlon Page

 

Union Co HS

OTJVM

1:21:57

+17:31

5

3

Nick Mulkhin

 

Sycamore (Indianapolis)

OTJVM

1:59:10

+54:44

6

49

Sophie Ratermann

 

Lehman HS

OTJVF

2:05:35

+1:01:09

7

37

Kevin Mitchell

 

OCIN

OO

2:07:20

+1:02:54

8

46

Koert Miller

 

Michiana Homeschool

OTJVM

2:19:58

+1:15:32

9

42

Jason and Bill Day

 

OCIN

OO

3:09:18

+2:04:52

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Dan Mulkhin

 

Sycamore (Indianapolis)

OTJVM

mp

 

 

48

Richard and Mary Mary Germano

 

Unk

OO

mp

 

 

31

Brighton and Brian Sanders

 

ICO

OO

dnf

 

 

24

Troop 633 A

 

BSA 633 (Reading OH)

OO

dnf

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 - Brown (3)

3.4 km 0 m

13 C

 

Pl

Stno

Name

 

Club

Cl.

Time

Diff.

 

 

1

71

Joe Ratermann

 

OCIN

BrnM

54:14

0:00

2

54

Adam Mandrell Warren Mandrell

 

OCIN

BrnO

1:07:06

+12:52

 

 

 

 

 

 

 

 

 

25

Troop 633 B

 

BSA 633 (Reading OH)

BrnO

mp

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 - Green (11)

5.2 km 0 m

14 C

 

Pl

Stno

Name

 

Club

Cl.

Time

Diff.

 

 

1

8

James Reeder

 

Union Co HS

GTVM

1:15:32

0:00

2

9

Nathan Bantz

 

Union Co HS

GTVM

1:17:38

+2:06

3

10

Luke Bantz

 

Union Co HS

GTVM

1:41:18

+25:46

4

26

Joe Roman

 

OCIN

GrnM

1:50:57

+35:25

5

29

Anthony Bolting Jeff McPherson

 

Unk

GrnO

1:56:20

+40:48

6

27

Sam Richardson

 

Loveland HS

GTVM

2:16:20

+1:00:48

7

56

Brenda Blacklock

 

ICO

GrnF

2:25:05

+1:09:33

8

47

Salinda Miller

 

Michiana Homeschool

GTVF

2:25:07

+1:09:35

9

32

Jim Cimprich

 

OCIN

GrnM

2:39:36

+1:24:04

 

 

 

 

 

 

 

 

 

40

Noa Dannaker

 

Union Co HS

GTVM

mp

 

 

67

Aidan Minto

 

North Central HS

GrnM

dnf

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6 - Red (14)

6.5 km 0 m

17 C

 

Pl

Stno

Name

 

Club

Cl.

Time

Diff.

 

 

1

30

Aidan Minto

 

North Central HS

RedM

55:04

0:00

2

68

Michael Garrison

 

ICO

RedM

1:12:34

+17:30

3

60

Tom Svobodny

 

MVOC

RedM

1:17:18

+22:14

4

43

Ben Hart

 

OCIN

RedM

1:30:08

+35:04

5

55

Doug Huseman

 

OCIN

RedM

1:31:14

+36:10

6

1

Mike Minium

 

OCIN

RedM

1:36:40

+41:36

7

28

Greg Fasig

 

OCIN

RedM

1:39:41

+44:37

8

38

Thurston Miller

 

OCIN

RedM

2:08:18

+1:13:14

9

39

Stephanie Ross

 

OCIN

RedF

2:14:07

+1:19:03

10

4

Max Mulkhin

 

North Central HS

RedM

2:18:14

+1:23:10

11

36

Bill Donnelly

 

OCIN

RedM

2:44:34

+1:49:30

 

 

 

 

 

 

 

 

 

53

Jim Gordon

 

ICO

RedM

dnf

 

 

19

Dick Whicker

 

ICO

RedM

dnf

 

 

57

Steve Barnhart

 

MVOC

RedM

dnf

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Indiana Crossroads Orienteering (ICO) website

results of previous OCIN local event (Miami Univ. Ecology Research Center, December 10, 2017)

results of OINK 2017 National Meet (December 1-3, 2017)

results of next OCIN local event (Camp Timberhill, Dec 31, 2017 – Jan 1, 2018)

return to results index

return to OCIN home