Joyce Park

January 11, 2020

Event Director – Pat Meehan

 

Thanks to all volunteers who helped with this event!

 

A rainy and windy, but unseasonably warm day welcomed orienteers to Joyce Park.   Near-record temperatures approached 70F (21C).  One control on red and green course needed to be replaced with a new control described as “riverbank”, after a control placed the night before was found to now be on an island surrounded by the rushing torrents of the Great Miami River.  By the time of control pickup, the island itself had almost completely vanished beneath the churning waters, and wagers were being made as to whether the control would ever be recovered.

 

OCIN Route Gadget website – Draw or upload your route!

 

Results by Age Class

 

Split Times

Results by Courses:

1 White (9)

2.2 km

10 C

 

Place

Stno

Name

Club

Class

Time

Diff.

 

 

1

171

Caden Lyerly

Blue Ash ES

WTO

14:32

0:00

2

165

Alex Eriksson

West Lafayette ES

WTPSM

15:20

+0:48

3

62

Caden Lyerly

Blue Ash ES

WTPSM

19:38

+5:06

4

38

Dylan Gonyer

Union Co MS

WTPSM

28:42

+14:10

5

155

Wilcox Family

Unk

WO

31:40

+17:08

6

15

Grant Cole

J.F. Dulles ES

WTPSM

35:19

+20:47

7

66

Everett Lyerly

OCIN

WTO

42:48

+28:16

8

163

Molly Hunter Pat Lehman

OCIN

WO

44:44

+30:12

9

152

Keri Tanner

Unk

WO

47:58

+33:26

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 Yellow (21)

3.3 km

13 C

 

Place

Stno

Name

Club

Class

Time

Diff.

 

 

1

176

Alex Eriksson

West Lafayette ES

YTO

29:34

0:00

2

130

Ethan Weintz

Loveland MS

YTMSM

32:08

+2:34

3

52

Isaac Jouwstra

Loveland MS

YTMSM

39:03

+9:29

4

170

Wilcox Family

Unk

YO

39:11

+9:37

5

18

Aleighla Creager

Union Co MS

YTMSF

40:01

+10:27

6

154

Dave Corni

Unk

YO

40:24

+10:50

7

50

Aaron Jouwstra

Loveland MS

YTMSM

41:45

+12:11

8

37

Teratin Goecke

Union Co MS

YTMSM

42:40

+13:06

9

159

Xander Brown Jordan Ditty

Greenville HS JROTC

YTO

51:21

+21:47

10

162

Jesse Carey

Greenville HS JROTC

YTO

54:05

+24:31

11

167

Timophey Barkov

OCIN

YTO

54:34

+25:00

12

83

Mitro Family

OCIN

YO

54:56

+25:22

13

160

Misty Wentworth Jordan Pretsman

Greenville HS JROTC

YTO

56:44

+27:10

14

16

Camren Cooper

Union Co MS

YTMSM

56:48

+27:14

15

133

Wynkoop Family

OCIN

YO

58:19

+28:45

16

14

Maliki Clarkston

Union Co MS

YTMSM

1:01:06

+31:32

17

19

Hayden Creager

Union Co MS

YTMSM

1:04:33

+34:59

18

173

Roger Caldwell

Unk

YO

1:06:23

+36:49

19

44

Sue Heidel

OCIN

YO

1:14:48

+45:14

20

169

Charline Patris Cristian Sherman

Unk

YO

1:26:19

+56:45

 

 

 

 

 

 

 

 

161

Alexandra Scarberry

Greenville HS JROTC

YTO

dnf

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 Orange (9)

5.0 km

14 C

 

Place

Stno

Name

Club

Class

Time

Diff.

 

 

1

97

Ethan Powers

Union Co HS

OTJVM

47:36

0:00

2

158

Heidi Vaughan

OCIN

OF

56:51

+9:15

3

129

Donald Weintz

Loveland HS

OTJVM

1:03:53

+16:17

4

121

Peyton Torres-Cruz

Union Co HS

OTJVM

1:13:44

+26:08

5

153

Ed Tanner

Unk

OM

1:23:23

+35:47

6

53

Tim Jouwstra

Loveland HS

OTJVM

1:26:01

+38:25

7

168

Eric Deprato

Unk

OM

1:38:03

+50:27

8

71

Lane Mayer

OCIN

OM

1:39:19

+51:43

 

 

 

 

 

 

 

 

175

Ethan Fuqua

Unk

OM

dnf

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 Brown (14)

3.9 km

14 C

 

Place

Stno

Name

Club

Class

Time

Diff.

 

 

1

117

Tom Svobodny

MVOC

BrnM

33:39

0:00

2

70

Warren Mandrell

OCIN

BrnM

37:47

+4:08

3

101

Joe Ratermann

OCIN

BrnM

38:26

+4:47

4

103

Sophie Ratermann

Lehman HS

BrnF

44:58

+11:19

5

157

Steve Vaughan

OCIN

BrnM

49:02

+15:23

6

4

Linette Barry

OCIN

BrnF

52:18

+18:39

7

58

Amy Lamborg

OCIN

BrnF

54:30

+20:51

8

108

Matthew Robbins

OCIN

BrnM

54:43

+21:04

9

63

Catherine Lyerly

OCIN

BrnF

55:32

+21:53

10

39

Bill Greenwell

OCIN

BrnM

56:43

+23:04

11

126

Jason VonNida

OCIN

BrnM

56:59

+23:20

12

3

Andrew Barry

OCIN

BrnM

57:21

+23:42

13

34

Robert Frey

OCIN

BrnM

1:10:18

+36:39

14

174

Ben Noble

Unk

BrnM

1:14:36

+40:57

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 Green (16)

6.3 km

15 C

 

Place

Stno

Name

Club

Class

Time

Diff.

 

 

1

100

Jasper Ralinovsky

Talawanda HS

GTVM

48:20

0:00

2

43

Ben Hart

OCIN

GrnO

48:26

+0:06

3

64

Courtney Lyerly

OCIN

GrnM

52:38

+4:18

4

55

Priscilla Kelley

Union Co HS

GTVF

53:03

+4:43

5

156

Dallman Family

Unk

GrnO

57:17

+8:57

6

49

Wyatt Isaac

Union Co HS

GTVM

59:04

+10:44

7

80

Mike Minium

OCIN

GrnM

1:00:57

+12:37

8

105

Braydon Reiboldt

Union Co HS

GTVM

1:03:53

+15:33

9

104

Paul Reedy

OCIN

GrnM

1:05:59

+17:39

10

112

Stephanie Ross

OCIN

GrnF

1:09:03

+20:43

11

51

Dave Jouwstra

OCIN

GrnM

1:09:22

+21:02

12

90

Ryan Owens

OCIN

GrnM

1:26:00

+37:40

13

109

Dave Robinson

OCIN

GrnM

1:35:53

+47:33

14

82

Kevin Mitchell

OCIN

GrnM

1:36:22

+48:02

15

59

Karen Rekos Dave Lane

Adventure Bear

GrnG

1:52:03

+1:03:43

16

132

Patti Winford

OCIN

GrnF

2:07:07

+1:18:47

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6 Red (9)

9.8 km

21 C

 

Place

Stno

Name

Club

Class

Time

Diff.

 

 

1

164

Mattias Eriksson

ICO

RedM

1:04:05

0:00

2

113

Mathieu Sertorio

OCIN-TJ79

RedM

1:05:49

+1:44

3

81

Rob Minto

ICO

RedM

1:19:58

+15:53

4

5

Jim Benton

OCIN

RedM

1:20:49

+16:44

5

32

Greg Fasig

OCIN

RedM

1:22:28

+18:23

6

1

Andrew Bak

OCIN

RedM

1:33:56

+29:51

7

172

Steve Barnhart

MVOC

RedM

1:44:42

+40:37

8

134

Katrina Young

OCIN

RedF

1:56:23

+52:18

 

 

 

 

 

 

 

 

28

Bill Donnelly

OCIN

RedM

dnf

 

 

 

 

 

 

 

 

 

results of previous OCIN event (Big Bone Lick State Park, Jan 4 2020)

results of next OCIN event (Miami- Middletown, Jan 25 2020)

return to 2020 Results index

return to OCIN home