OxBow County Park

July 18, 2020

Course Setter Thurston and Bonnie Miller

 

Thanks to all volunteers who helped with this event including Bonnie Miller, Rob Minto, Brenda Blacklock, Aidan Minto, Salinda Miller, Koert Miller, Finley Miller, and Reed Miller.

 

Fifty-six people registered for this meet and it turned out to be a hot, humid day. So hot that we had two people make the good decision for them to call it a day between the check control and the start.

 

We are thankful that 36 people tried orienteering for the first time. We would love to see all of you at another meet in the future.

 

 

OCIN Route Gadget website Draw or upload your route!

 

Results by Age Class

 

Split Times by Courses

 

Split Times by Age Class

 

 

Results by Courses:

Long-O (4)

6.5 km

18 Controls

 

Place

Stno

Name

Club

Class

Time

Diff.

 

1

45

Aidan Minto

ICO

MLO

45:13

0:00

2

44

Rob Minto

ICO

MLO

1:15:59

+30:46

3

43

Michael Minium

OCIN

MLO

1:17:03

+31:50

4

46

Brenda Blacklock

ICO

FLO

1:59:20

+1:14:07

 

 

 

 

Long-R (13)

6.5 km

15 C

 

Place

Stno

Name

Club

Class

Time

Diff.

 

1

36

Emma Gruet

Unk

FLR

1:07:25

0:00

2

54

Adaline Russell

Unk

FLR

1:07:29

+0:04

3

55

Kayla Casaletto

Unk

FLR

1:07:30

+0:05

4

52

Luke Schramm

Unk

MLR

1:20:52

+13:27

5

42

David Shramm

Unk

MLR

1:20:53

+13:28

6

41

Isaac Leeper

Unk

MLR

1:21:05

+13:40

7

40

Benjamin Leeper

Unk

MLR

1:33:50

+26:25

8

39

Hannah Schramm

Unk

FLR

1:33:51

+26:26

9

37

Jacqueline Gruet

Unk

FLR

1:33:56

+26:31

10

38

Samira Payne

Unk

FLR

2:11:06

+1:03:41

 

51

John Stevens

Unk

MLR

mp

53

Kaila Stevens

Unk

FLR

mp

24

Zach Buzalski

Unk

MLR

dnf

 

 

 

 

Middle-O (10)

4.4 km

15 C

 

Place

Stno

Name

Club

Class

Time

Diff.

 

1

64

Rob Minto

Unk

MMO

46:37

0:00

2

34

Kasey Martineau

Unk

FMO

1:02:10

+15:33

3

32

Thomas Martineau

Unk

MMO

1:03:44

+17:07

4

35

Linette Barry

Unk

FMO

1:11:50

+25:13

5

48

Finley Miller

OCIN

MMO

1:25:00

+38:23

6

47

Koert Miller

OCIN

MMO

1:25:12

+38:35

7

31

Andrew Barry

Unk

MMO

1:41:37

+55:00

8

33

Judith Martineau

Unk

FMO

1:45:28

+58:51

 

50

Salinda Miller

OCIN

FMO

mp

49

Reed Miller

OCIN

MMO

dnf

 

 

 

 

Middle-R (13)

4.4 km

14 C

 

Place

Stno

Name

Club

Class

Time

Diff.

 

1

62

Brian Roach

Unk

MMR

1:20:11

0:00

2

63

Penny Roach

Unk

FMR

1:20:30

+0:19

3

25

Todd Sprague

Unk

MMR

1:23:39

+3:28

4

57

Nick Danley

Unk

MMR

1:23:40

+3:29

5

61

Kevin Neely

Unk

MMR

1:23:43

+3:32

6

27

Kathy Cook

Unk

FMR

1:25:37

+5:26

7

58

Hal Roach

Unk

MMR

1:28:28

+8:17

8

59

Lucas Heet

Unk

MMR

1:28:49

+8:38

9

60

Connor Haeck

Unk

MMR

1:29:03

+8:52

 

29

Madison Stokes

Unk

FMR

dnf

26

Andrew Blom

Unk

MMR

dnf

28

Ginny Jones

Unk

FMR

dnf

30

Elisabetta Pangallo

Unk

FMR

dnf

 

 

 

 

Short (19)

2.4 km

13 C

 

Place

Stno

Name

Club

Class

Time

Diff.

 

1

19

Colden Roach

Unk

MS

24:27

0:00

2

12

Connor Haeck

Unk

MS

24:29

+0:02

3

14

Lucas Heet

Unk

MS

29:21

+4:54

4

18

Hal Roach

Unk

MS

29:23

+4:56

5

16

Kevin Neely

Unk

MS

29:44

+5:17

6

11

Noah Haas

Unk

MS

29:47

+5:20

6

56

Mason Haas

Unk

MS

29:47

+5:20

8

1

Delia Heet

Unk

FS

36:14

+11:47

9

13

Adam Heet

Unk

MS

36:18

+11:51

10

6

Lawrence Buzalski

Unk

MS

39:06

+14:39

11

2

Penny Roach

Unk

FS

41:01

+16:34

12

17

Brian Roach

Unk

MS

41:02

+16:35

13

5

Christopher Clark

Unk

MS

41:04

+16:37

14

7

Matthew Clark

Unk

MS

41:10

+16:43

15

9

Jake Fulmer

Unk

MS

42:50

+18:23

16

10

Camden Graf

Unk

MS

45:45

+21:18

17

20

Landon Sundt

Unk

MS

45:51

+21:24

 

3

Shiloh Begg

Unk

FS

dnf

4

Caleb Begg

Unk

MS

dnf

 

 

results of previous OCIN QCARS event (England-Idlewild, July 11, 2020)

results of next OCIN QCARS event (Pyramid Hill, July 25, 2020)

return to 2020 Results index

return to OCIN home