St Patrick Park

August 29, 2020

Course Setter Thurston Miller

 

Thanks to all volunteers who helped with this event.

Course Design: Thurston Miller

Registration: Bonnie Miller

Download Computer: Mike Minium

Results Setup and Prep: Matthew Robbins

Control Pickup: Bruce Mertz, Valeri Mertz, Koert Miller, Finley Miller, Reed Miller

 

The weather was mild compared to earlier in the week. A mass start with 40 runners for a trail run with yellow navigation difficulty. There were 3 forked controls on the courses to keep the runners on their toes. The short course was composed of 2 loops for a distance of 4.2 km. The long course was composed of 3 loops for a distance of 6.6 km. Two cross country teams participated with some parents, a few first timers, and some regular orienteers.

 

Photos from this event

 

OCIN Route Gadget website Draw or upload your route!

 

Results by Courses

 

Split Times by Courses

 

Split Times by Age Class

 

 

Results by Age Class:

 

ES-M-Short (3)

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

28

Alex Eriksson

ICO

32:14

0:00

2

36

Gavet Oehlman

Unk

32:53

+0:39

3

43

Jakob VanKley

Unk

32:54

+0:40

 

 

 

 

MS-F-Short (9)

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

16

Alyssa Twedt

Kouts MS

32:44

0:00

2

20

Emma Burns

Kouts MS

32:53

+0:09

3

13

Tru Henrichs

Kouts MS

36:42

+3:58

4

17

Ellie Nemeth

Kouts MS

36:50

+4:06

5

18

Yohanna Klockow

Kouts MS

37:47

+5:03

6

15

Jenna Twedt

Kouts MS

37:52

+5:08

7

19

Elizabeth VanKley

Kouts MS

38:22

+5:38

8

14

Adylinne Oldham

Kouts MS

39:03

+6:19

9

22

Kimberly Siek

Berrien County Yout

55:41

+22:57

 

 

 

 

MS-M-Short (10)

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

12

Ben Saldana

Kouts MS

32:46

0:00

2

25

Keith Siek

Berrien County Yout

32:52

+0:06

3

8

Ethan Benavides

Kouts MS

33:31

+0:45

4

5

Tyson Moyer

Kouts MS

36:40

+3:54

5

3

Breck Terpstra

Kouts MS

37:44

+4:58

6

6

Mason Oldham

Kouts MS

37:54

+5:08

7

2

Reid Estill

Kouts MS

37:58

+5:12

8

11

Cash Terpstra

Kouts MS

38:32

+5:46

9

10

Adam Lundquist

Kouts MS

39:10

+6:24

10

33

Reed Miller

Berrien County Yout

50:24

+17:38

 

 

 

 

Adult-F-Short (4)

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

40

Sharon VanKley

Unk

36:43

0:00

2

34

Danielle Oehlman

Unk

38:50

+2:07

 

37

Samira Payne

Unk

dnf

30

Valeri Mertz

CAOC

dnf

 

 

 

 

Adult-M-Short (5)

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

42

Kevin VanKley

Unk

33:33

0:00

2

26

Tim Cuttle

Unk

36:24

+2:51

3

41

Bryan Burns

Unk

36:49

+3:16

4

35

Dustin Oehlman

Unk

38:06

+4:33

5

38

Kory Schinbeckler

Unk

45:28

+11:55

 

 

 

 

MS-M-Long (1)

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

46

Luke Rodgers

Unk

1:46:10

0:00

 

 

 

 

HS-F-Long (1)

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

21

Jenna Siek

Berrien County Yout

1:22:42

0:00

 

 

 

 

HS-M-Long (4)

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

31

Finley Miller

Berrien County Yout

1:04:03

0:00

2

32

Koert Miller

Berrien County Yout

1:07:58

+3:55

2

24

Sam Rentas

Berrien County Yout

1:07:58

+3:55

4

23

Nick Rodgers

Berrien County Yout

1:07:59

+3:56

 

 

 

 

Adult-M-Long (5)

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

27

Mattias Eriksson

ICO

38:22

0:00

2

39

Kevin Siek

Unk

47:27

+9:05

3

29

Bruce Mertz

CAOC

48:12

+9:50

4

44

Mike Minium

OCIN

50:34

+12:12

5

45

Joe Rodgers

Unk

1:46:09

+1:07:47

 

 

results of previous OCIN event (Tower Park, August 15, 2020)

results of next school event (Union County MS, August 31 Sept 1, 2020)

results of next OCIN event (St Patrick Park Score O September 12, 2020)

return to 2020 Results index

return to OCIN home