St Patrick Park 2 hour Score-O course

September 12, 2020

Course Setter Thurston Miller

 

Thanks to all volunteers who helped with this event especially Bonnie Miller, Koert Miller, Finley Miller, Reed Miller, and Mike Minium

 

It was a pleasant, mostly overcast day, not too hot or humid ideal conditions for running a long course.

 

Photos from this event

 

OCIN Route Gadget website Draw or upload your route! (coming soon)

 

Results by Age Class

 

Split Times by Courses

 

Split Times by Age Class

 

 

Results by Courses:

Score (96)

30 Controls 1975 Points

2:00:00

 

Name

Club

Class

Time

Points

Score

 

1

Mattias Eriksson

ICO

AM

1:24:57

1975

1975

2

Joseph Burkhead

SMOC

AM

1:54:02

1831

1831

3

Mike Minium

OCIN

AM

1:56:02

1784

1784

4

Patrick Brady

ND Navy

ROTCM

1:56:48

1432

1432

5

Rob Rucki

ND Navy

ROTCM

1:57:02

1432

1432

5

Brennan Ralph

ND Navy

ROTCM

1:57:02

1432

1432

7

Nikolas Tarasenko

ND Navy

ROTCM

1:57:20

1432

1432

8

Stefan Mesaric

ND Army

ROTCM

1:52:59

1364

1364

9

Emma Keppel

ND Navy

ROTCF

1:51:29

1177

1177

10

Whytnie Miller

ND Navy

ROTCF

1:51:35

1177

1177

11

Kyle Elliott

ND Navy

ROTCM

1:51:55

1177

1177

12

Allison Church

ND Navy

ROTCF

1:52:17

1177

1177

13

Ethan Moye

ND Navy

ROTCM

1:52:44

1177

1177

14

Brian Scherer

ND Navy

ROTCM

1:51:30

1166

1166

15

Daniel Herschberger

ND Navy

ROTCM

1:51:37

1166

1166

16

Ryan Rybinski

ND Navy

ROTCM

1:51:38

1166

1166

17

Brian Gannon

ND Navy

ROTCM

1:50:32

1118

1118

18

Alexander DePodesta

ND Navy

ROTCM

1:50:42

1118

1118

18

Garett Schaefer

ND Navy

ROTCM

1:50:42

1118

1118

20

Hayden Hoekstra

ND Navy

ROTCM

1:51:45

1118

1118

21

Ryan Quintal

ND Navy

ROTCM

1:47:33

1117

1117

22

Cody Walsh

ND Navy

ROTCM

1:51:38

1109

1109

23

Noah Watson

ND Navy

ROTCM

1:50:40

1105

1105

24

Charles Ippolito

ND Navy

ROTCM

1:50:48

1105

1105

25

Brennan O'Brien

ND Army

ROTCM

1:56:14

1093

1093

26

Hayden Parkhill

ND Army

ROTCM

8:47

1088

1088

27

Thomas Martineau

ICO

AM

1:56:19

1062

1062

28

Gunnar Oldre

ND Army

ROTCM

1:44:37

1056

1056

29

Sophie Ratermann

OCIN

JF

1:55:13

1045

1045

30

Joe Ratermann

OCIN

AM

1:56:05

1045

1045

31

Sean Hughes

ND Army

ROTCM

1:44:33

1002

1002

32

Caolinn Mullaney

ND Army

ROTCF

1:54:32

985

985

33

Connor Zacky

ND Army

ROTCM

1:54:38

985

985

34

Paul Skorcz

ND Army

ROTCM

1:54:45

985

985

35

Michael Owers

ND Army

ROTCM

1:54:02

954

954

36

Joshua Lehman

ND Army

ROTCM

1:53:32

937

937

37

Olivia Belin

ND Army

ROTCF

1:52:51

858

858

38

Jacob Kalman

ND Navy

ROTCM

1:57:04

836

836

39

Kevin Peoples

ND Navy

ROTCM

1:57:14

836

836

40

Edouard Whelan

ND Army

ROTCM

1:53:26

787

787

41

Erin Cole

ND Army

ROTCF

1:53:45

787

787

42

Mitchel DeBoskey

ND Army

ROTCM

1:54:16

787

787

43

Samuel Martinez

ND Army

ROTCM

1:52:51

780

780

44

Daniel Hughes

ND Army

ROTCM

1:47:51

778

778

45

Cameron Ugan

ND Army

ROTCF

1:47:55

778

778

46

Ethan MacMillan

ND Army

ROTCM

1:52:34

778

778

47

Ethan Barhydt

ND Army

ROTCM

1:52:37

778

778

48

Matthew Carranza

ND Army

ROTCM

1:52:46

778

778

49

William Barcena

ND Army

ROTCM

1:53:26

735

735

50

Lauren Glynn

ND Army

ROTCF

1:54:17

734

734

51

Lindsey Michie

ND Army

ROTCF

1:53:39

729

729

52

William Wright

ND Army

ROTCM

1:49:47

728

728

53

Lucas Kopp

ND Army

ROTCM

1:49:48

728

728

54

Zach Roeder

none

AGrp

1:56:49

720

720

55

John Marrah

ND Air Force

ROTCM

1:53:05

719

719

56

Zach Safford

ND Air Force

ROTCM

1:52:24

668

668

57

John Kavanagh

ND Air Force

ROTCM

1:52:32

668

668

58

Benjamin Silverio

ND Air Force

ROTCM

1:52:49

668

668

58

Molly Mullett

ND Air Force

ROTCF

1:52:49

668

668

60

John Di Lella

ND Air Force

ROTCM

1:52:50

668

668

61

Victoria Gardey

ND Army

ROTCF

1:48:20

667

667

62

Abigail Mancuso

ND Army

ROTCF

1:48:24

667

667

63

Anne Gentine

ND Army

ROTCF

1:48:25

667

667

64

William Shepherd

ND Army

ROTCM

1:48:34

667

667

65

Timothy Florenzo

ND Air Force

ROTCM

1:53:05

660

660

66

Veronica Lennert

ND Air Force

ROTCF

1:53:10

660

660

67

Daniel Weldon

ND Air Force

ROTCM

1:54:04

660

660

68

Chandler Cunningham

ND Air Force

ROTCM

1:54:09

660

660

69

Kory Schinbeckler

none

AM

1:31:23

621

621

70

Sophie Koeppl

ND Army

ROTCF

1:55:34

617

617

71

Nora Fenton

ND Army

ROTCF

1:55:52

617

617

72

Lauren Crowe

ND Army

ROTCF

1:52:51

589

589

73

Cecilia Fenton

ND Army

ROTCF

1:45:01

513

513

74

Katherine O'Neal

ND Army

ROTCF

1:45:20

513

513

75

Jessica Bianco

ND Army

ROTCF

1:45:35

513

513

76

Juliana Jorgensen

ND Army

ROTCF

1:45:49

513

513

77

Laura Lien

ND Army

ROTCF

1:43:50

501

501

78

Juliet Hare

ND Army

ROTCF

1:43:58

501

501

79

Gavet Oehlman

none

JM

1:54:16

490

490

79

Zander Oehlman

none

JM

1:54:16

490

490

81

Adam Lundquist

none

JM

1:54:38

490

490

82

Danielle Oehlman

none

AF

1:54:53

490

490

82

Dustin Oehlman

none

AM

1:54:53

490

490

84

Judith Martineau

ICO

AF

1:54:17

459

459

85

Peter Tomei

ND Army

ROTCM

1:47:31

456

456

86

Peter Herrmann

ND Army

ROTCM

1:48:05

456

456

87

Elizabeth Sims

ND Army

ROTCF

1:43:57

440

440

88

Carissa

none

AGrp

1:53:12

363

363

89

Julie Bottarini

ND Army

ROTCF

1:58:19

353

353

90

Jamie

none

AGrp

1:53:55

317

317

91

Gabriella Kowalski

ND Army

ROTCF

1:36:59

295

295

92

Connor Farrell

ND Army

ROTCM

1:37:26

295

295

93

Conall Nugent

ND Army

ROTCM

1:37:29

295

295

94

Brendan Canning

ND Army

ROTCM

1:37:30

295

295

95

Colleen

none

AGrp

1:53:48

245

245

96

Gavin Burkhead

SMOC

JM

1:26:33

173

173

 

 

 

results of previous OCIN event (St Patrick Park, August 29, 2020)

results of previous school event (Union County MS, August 31 Sept 1, 2020)

results of next OCIN event (St Patrick Park September 12, 2020)

return to 2020 Results index

return to OCIN home