Governor Bebb

October 31, 2020

Course Setter Mike Minium

 

Thanks to all volunteers who helped with this event especially Matthew Robbins, Guy Olsen, Bob Frey, Greg Fasig, Bonnie Miller, Salinda Miller, Bob Roncker, Bill Donnelly, Katrina Young.

 

A sunny day started out below freezing, but with sun and little to no wind, it was a comfortable day for running.

 

Photos from this event

 

OCIN Route Gadget website Draw or upload your route!

 

Results by Age Class

 

Split Times by Courses

 

Split Times by Age Class

 

 

Results by Courses:

1 White (6)

1.4 km

10 Controls

 

Place

Stno

Name

Club

Class

Time

Diff.

 

1

50

Nick Simpson (2nd run)

OCIN

WTO

11:08

0:00

2

19

Everett Lyerly

OCIN

WTPSM

13:23

+2:15

3

48

Josiah Holman

Union Co MS

WTO

17:20

+6:12

4

40

Nick Simpson

None

WTO

25:06

+13:58

5

38

Finn Simpson

None

WTO

25:54

+14:46

6

2

Begtrup Redding Group

OCIN

WO

34:02

+22:54

 

 

 

 

2 Yellow (6)

2.5 km

16 C

 

Place

Stno

Name

Club

Class

Time

Diff.

 

1

12

Landon Klingman

Union Co MS

YTMSM

55:51

0:00

2

37

Molly Simpson Chris Simpson

None

YO

55:56

+0:05

3

25

Bonnie Miller

OCIN

YO

56:16

+0:25

4

16

Caden Lyerly

OCIN

YTMSM

1:13:54

+18:03

5

45

Sue Heidel

OCIN

YO

1:15:39

+19:48

6

14

Erich Laubenstein

BSA 956

YTMSM

1:54:33

+58:42

 

 

 

 

3 Orange (2)

3.6 km

14 C

 

Place

Stno

Name

Club

Class

Time

Diff.

 

1

5

Ruth Briland Beth MacLehose

OCIN

OG

1:33:51

0:00

2

22

Lane Mayer

OCIN

OM

1:44:00

+10:09

 

 

 

 

4 Brown (8)

2.8 km

10 C

 

Place

Stno

Name

Club

Class

Time

Diff.

 

1

21

Warren Mandrell

OCIN

BrnM

39:45

0:00

2

32

Matthew Robbins

OCIN

BrnM

1:00:23

+20:38

3

34

Bob Roncker

OCIN

BrnM

1:04:02

+24:17

4

17

Catherine Lyerly

OCIN

BrnF

1:07:30

+27:45

5

10

Robert Frey

OCIN

BrnM

1:27:28

+47:43

6

6

Jim Cimprich

OCIN

BrnM

1:28:15

+48:30

7

11

Bill Greenwell

OCIN

BrnM

1:41:12

+1:01:27

 

9

Claire Dell

OCIN

BrnF

mp

 

 

 

 

5 Green (10)

4.6 km

17 C

 

Place

Stno

Name

Club

Class

Time

Diff.

 

1

18

Courtney Lyerly

OCIN

GrnM

1:10:13

0:00

2

35

Chiori Shimizu

COO

GrnF

1:27:35

+17:22

3

8

Robert Darby

OCIN

GrnM

1:35:03

+24:50

4

27

Kevin Mitchell

OCIN

GrnM

1:53:07

+42:54

5

46

Glenn Latendresse

OCIN

GrnM

1:53:42

+43:29

6

23

Diane McKim

OLOU

GrnF

1:58:23

+48:10

7

33

David Robinson

OCIN

GrnM

2:05:55

+55:42

8

29

Ryan Owens

OCIN

GrnM

2:12:10

+1:01:57

9

7

Michael Darby

OCIN

GrnM

2:37:13

+1:27:00

 

41

Laurie Sydzyik

OCIN

GrnF

mp

 

 

 

 

6 Red (12)

5.6 km

20 C

 

Place

Stno

Name

Club

Class

Time

Diff.

 

1

44

Gregory Fasig

OCIN

RedM

1:13:50

0:00

2

1

Brian Baker

OLOU

RedM

1:17:43

+3:53

3

36

Shin Shimizu

COO

RedM

1:34:09

+20:19

4

28

Bruce Moore

OLOU

RedM

1:36:47

+22:57

5

31

Sophie Ratermann

OCIN

RedF

1:41:46

+27:56

6

30

Joseph Ratermann

OCIN

RedM

1:42:51

+29:01

7

24

Paul Merchak

OCIN

RedM

1:43:16

+29:26

8

43

Katrina Young

OCIN

RedF

1:51:17

+37:27

9

47

Bill Donnelly

OCIN

RedM

2:20:10

+1:06:20

10

26

Salinda Miller

OCIN

RedF

2:29:58

+1:16:08

 

49

Bob Roncker

OCIN

RedO

dnf

13

Karen Rekos Dave Lane

OCIN

RedG

dnf

 

results of previous OCIN event (A J Jolly, October 17 2020)

results of next OCIN event (Plymouth, Indiana, November 7, 2020)

return to 2020 Results index

return to OCIN home