Camp Butterworth

November 14, 2020

Course Setter – Mike Minium

 

Thanks to all volunteers who helped with this event.

Shane Dawalt – membership and results

Bill Donnelly – control pickup

Greg Fasig – beginner instruction

Bob Frey – beginner instruction

Ben Hart – control pickup

Victoria “Fins” Huseman – site setup, girl scout training program

Priscilla Kelley – site setup and control pickup

Guy Olsen – registration and map labels

Matthew Robbins – results and download

Stephanie Ross – control pickup

Laurie Sydzyik – site setup

 

It was a beautiful fall day for orienteering.

 

TROL 2020-21 season standings

 

WARS 2020-21 season standings

 

Photos from this event

 

OCIN Route Gadget website – Draw or upload your route!

 

Results by Age Class

 

Split Times by Courses

 

Split Times by Age Class

 

 

Results by Course:

1 White (18)

1.4 km 0 m

12 Controls

 

Place

Stno

Name

Club

Class

Time

Diff.

 

1

18

Alex Eriksson

West Lafayette IS

WTPSM

10:19

0:00

2

28

Paul Graham Dean and Jay Miller-Graham

Pleasant Ridge Montessori

WO

13:19

+3:00

3

41

Paul Malott

None

WO

15:19

+5:00

4

92

Cora Wynkoop

Blue Ash ES

WTO

16:07

+5:48

5

91

Tim Kitzmiller

OCIN

WO

20:25

+10:06

6

84

Angela Delilah Cate

GSWO

WTO

20:50

+10:31

7

6

Blevins Briland MacLehose

OCIN

WO

21:30

+11:11

8

78

Lucas Welty

Union County MS

WTPSM

23:14

+12:55

9

8

Grant Cole

J.F. Dulles ES

WTPSM

24:48

+14:29

10

102

Rudy

OCIN

WO

25:10

+14:51

11

23

Gastrich Family

None

WO

25:12

+14:53

12

20

Isis Espinosa and Ernesto Morales

OCIN

WO

25:27

+15:08

13

86

Sydney Sienna Erin Sofia Rae Gus

GSWO

WTO

28:02

+17:43

14

50

Audrey Paxton

None

WO

30:43

+20:24

15

97

Ashley Lucia Piper

GSWO

WTO

31:05

+20:46

16

98

Emiliana Hunter Dan Reagan Anna

GSWO

WTO

49:04

+38:45

 

85

Kelly Abby

GSWO

WTO

mp

51

Amelia Penman

Home School

WTPSF

mp

 

 

 

 

2 Yellow (17)

2.6 km 0 m

18 C

 

Place

Stno

Name

Club

Class

Time

Diff.

 

1

100

Alex Ericksson

West Lafayette IS

YTO

25:30

0:00

2

57

Dominic Ragusa

Home School

YTMSM

30:21

+4:51

3

36

Caden Lyerly

E.H. Greene School

YTMSM

33:20

+7:50

4

101

Gastrich Family

OCIN

YTO

37:56

+12:26

5

95

Tim Kitzmiller

OCIN

YO

40:30

+15:00

6

99

Graham Group

None

YTO

41:15

+15:45

7

82

Wynkoop Family

OCIN

YO

45:54

+20:24

8

70

Rex Settlemoir

OCIN

YO

48:17

+22:47

9

58

Joan Ragusa

OCIN

YO

49:34

+24:04

10

53

Samuel Penman

Home School

YTMSM

50:14

+24:44

11

2

Andrew Becker

OCIN

YO

52:51

+27:21

12

40

Tami Mahler

OCIN

YO

59:58

+34:28

13

45

Joanna Mitro

OCIN

YO

1:03:05

+37:35

14

68

David Rudy

None

YO

1:03:54

+38:24

15

4

Delilah Begtrup

OCIN

YTO

1:05:55

+40:25

16

3

Aurora Begtrup

OCIN

YTO

1:08:17

+42:47

17

94

Freudenberg Family

None

YTO

1:20:16

+54:46

 

 

 

 

3 Orange (12)

3.3 km 0 m

16 C

 

Place

Stno

Name

Club

Class

Time

Diff.

 

1

35

Wenzhe Li

Unk

OM

50:29

0:00

2

77

Ethan Weintz

Loveland HS

OTJVM

51:24

+0:55

3

76

Donny Weintz

Loveland HS

OTJVM

52:17

+1:48

4

81

Laura Wilson

OCIN

OF

1:14:36

+24:07

5

80

Tim Werdmann

OCIN

OG

1:14:41

+24:12

6

89

Jordan Ditty

Greenville HS JROTC

OTJVM

1:23:44

+33:15

7

88

Jordan Pretsman

Greenville HS JROTC

OTJVM

1:25:45

+35:16

8

9

Camren Cooper

Union County MS

OTJVM

1:31:54

+41:25

9

43

Lane Mayer

OCIN

OM

1:38:59

+48:30

10

96

Michael Bordner

OCIN

OM

1:58:21

+1:07:52

11

90

Kalista St Myers

Greenville HS JROTC

OTJVF

2:46:07

+1:55:38

12

87

Misty Wentworth

Greenville HS JROTC

OTJVF

2:46:12

+1:55:43

 

 

 

 

4 Brown (16)

2.5 km 0 m

11 C

 

Place

Stno

Name

Club

Class

Time

Diff.

 

1

42

Warren Mandrell

OCIN

BrnM

31:12

0:00

2

66

Bob Roncker

OCIN

BrnM

34:46

+3:34

3

44

Pat Meehan

OCIN

BrnM

37:11

+5:59

4

75

Jason VonNida

OCIN

BrnM

37:45

+6:33

5

34

Amy Lamborg

OCIN

BrnF

41:45

+10:33

6

38

Briland Blevins MacLehose

OCIN

BrnG

46:12

+15:00

7

52

Daniel Penman

OCIN

BrnM

51:22

+20:10

8

22

Bob Frey

OCIN

BrnM

52:06

+20:54

9

14

Patricia Donnelly

OCIN

BrnF

54:14

+23:02

10

29

Bill Greenwell

OCIN

BrnM

57:14

+26:02

11

56

Alexander Preobrazhensky

COO

BrnM

57:18

+26:06

12

48

Andrew Orth

OCIN

BrnM

57:58

+26:46

13

15

Kathryn Drinkhouse Sean Lafferty

OCIN

BrnG

1:00:35

+29:23

14

12

Claire Dell

OCIN

BrnF

1:12:48

+41:36

15

16

Cynthia Duval Eric Duval

OCIN

BrnG

1:14:20

+43:08

16

54

Gayle Pille

None

BrnF

1:48:04

+1:16:52

 

 

 

 

5 Green (13)

3.7 km 0 m

16 C

 

Place

Stno

Name

Club

Class

Time

Diff.

 

1

31

Benjamin Hart

OCIN

GrnM

40:41

0:00

2

37

Courtney Lyerly

OCIN

GrnM

45:12

+4:31

3

60

Joseph Ratermann

OCIN

GrnM

49:17

+8:36

4

67

Stephanie Ross

OCIN

GrnF

53:30

+12:49

5

32

Priscilla Kelley

Union Co HS

GTVF

58:30

+17:49

6

10

Michael Darby

OCIN

GrnM

1:04:31

+23:50

7

55

Ethan Powers

Union Co HS

GTVM

1:05:11

+24:30

8

62

Paul Reedy

OCIN

GrnM

1:12:01

+31:20

9

64

Matthew Robbins

OCIN

GrnM

1:20:23

+39:42

10

74

Laurie Sydzyik

OCIN

GrnF

1:21:01

+40:20

11

11

Robert Darby

OCIN

GrnM

1:23:29

+42:48

12

30

Ann Griessmann

OCIN

GrnF

1:28:16

+47:35

13

49

Ryan Owens

OCIN

GrnM

1:29:59

+49:18

 

 

 

 

6 Red (11)

5.0 km 0 m

22 C

 

Place

Stno

Name

Club

Class

Time

Diff.

 

1

19

Mattias Eriksson

ICO

RedM

44:31

0:00

2

59

Jasper Ralinovsky

OCIN

RedM

47:50

+3:19

3

69

Mathieu Sertorio

OCIN-TJ79

RedM

57:18

+12:47

4

63

Joseph Richey

OCIN

RedM

1:03:46

+19:15

5

72

Shin Shimizu

COO

RedM

1:06:20

+21:49

6

39

Jonathan Madden

OCIN

RedM

1:15:36

+31:05

7

61

Sophie Ratermann

OCIN

RedF

1:26:50

+42:19

8

65

Jacob Rodeheffer

OCIN

RedM

1:31:33

+47:02

9

13

Bill Donnelly

OCIN

RedM

2:06:34

+1:22:03

10

103

Bob Roncker

OCIN

RedO

2:12:58

+1:28:27

11

21

Jeri Geib Gregory Fasig

OCIN

RedG

3:02:05

+2:17:34

 

 

results of previous OCIN event (Plymouth, November 7, 2020)

results of next OCIN event results of next OCIN event (Twelve Mile, December 5, 2020)

 (Rentschler Forest, November 21, 2020)

return to 2020 Results index

return to OCIN home