Camp Friedlander

January 31, 2021

Event Director Joe Roman

 

Thanks to all volunteers who helped with this event:

Instruction: Laurie Sydzyik, Bob Frey, Stephanie Ross

Registration: Mike Minium, Guy Olsen, Bob Frey

Results and Download: Matthew Robbins

Route Gadget: Beth MacLehose

Season Standings: Thurston Miller

Control Pickup: Stephanie Ross, Ben Hart, Bill Donnelly, Mike Minium

 

Snow fell overnight, changing to cold rain around dawn. The terrain was extremely slippery with slushy melting snow everywhere, and icy compacted patches on roads and trails. Cold fingers and toes were the order of the day, as drenched returning orienteers retreated to their cars or the restrooms to change into dry attire.

 

 

TROL 2020-21 season standings

 

WARS 2020-21 season standings

 

Photos from this event

 

OCIN Route Gadget website Draw or upload your route!

 

Results by Courses

 

Split Times by Courses

 

Split Times by Age Class

 

 

Results by Age Class:

 

White Trol PS-F (1)

1.7 km

12 Controls

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

87

Cora Wynkoop

Blue Ash ES

32:11

0:00

 

 

 

 

White Trol PS-M (1)

1.7 km

12 C

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

50

Everett Lyerly

Blue Ash ES

43:07

0:00

 

 

 

 

White Open (4)

1.7 km

12 C

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

33

Theresa Grissom

None

24:31

0:00

2

88

Isaac Wynkoop Kathy Wynkoop

OCIN

37:58

+13:27

3

43

Yve Ulrich-Lai Ian Lai Alan Lai

None

41:28

+16:57

4

15

Jinda Bowerman

None

57:07

+32:36

 

 

 

 

Yellow Trol MS-M (5)

2.3 km

12 C

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

25

Alexander Eriksson

West Lafayette IS

23:59

0:00

2

67

Dominic Ragusa

Home School

27:50

+3:51

3

47

Caden Lyerly

E.H. Greene IS

35:40

+11:41

4

38

Aaron Jouwstra

Home School

41:57

+17:58

5

32

Jared Grissom

Union County MS

42:38

+18:39

 

 

 

 

Yellow Trol Open (4)

2.3 km

12 C

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

93

Kimnach Muri Bentley Neiger

Loveland Storm

1:01:10

0:00

2

89

Saemann Wheeler Charlson Ahmad-Fathi

Loveland Storm

1:05:23

+4:13

3

86

Megan Weintz

Loveland Storm

1:16:34

+15:24

4

91

Weintz Collier Rack Flanagan

Loveland Storm

1:16:47

+15:37

 

 

 

 

Yellow Open (3)

2.3 km

12 C

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

68

Joan Ragusa

OCIN

49:50

0:00

2

57

Joanna Mitro Gary Mitro

OCIN

1:03:58

+14:08

3

2

Michael Albrinck

OCIN

1:14:41

+24:51

 

 

 

 

Orange Trol JV-M (5)

3.0 km

11 C

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

84

Donny Weintz

Loveland HS

38:43

0:00

2

85

Ethan Weintz

Loveland HS

42:18

+3:35

3

40

Isaac Jouwstra

Home School

46:55

+8:12

4

41

Tim Jouwstra

Home School

59:57

+21:14

5

81

Mitchell VanHemert

Loveland HS

2:20:55

+1:42:12

 

 

 

 

Orange F (1)

3.0 km

11 C

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

35

Sue Heidel

OCIN

1:42:33

0:00

 

 

 

 

Orange M (3)

3.0 km

11 C

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

117

Don Weintz

OCIN

58:13

0:00

2

118

Brian Hazelwood

OCIN

1:03:49

+5:36

3

75

Tim Rouse

OCIN

1:08:28

+10:15

 

 

 

 

Orange Group (2)

3.0 km

11 C

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

29

Sara Berg Joseph Garland

Out of Controls

1:12:20

0:00

2

27

Isis Espinosa Ernesto Morales

Los Rookies

2:04:09

+51:49

 

 

 

 

Orange Open (1)

3.0 km

11 C

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

30

Dennis Gerber Jack Gerber

BSA 635

2:00:23

0:00

 

 

 

 

Brown Trol V-F (1)

3.0 km

11 C

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

42

Priscilla Kelley

Union County HS

40:22

0:00

 

 

 

 

Brown F (2)

3.0 km

11 C

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

48

Catherine Lyerly

OCIN

55:30

0:00

2

44

Amy Lamborg

OCIN

1:03:47

+8:17

 

 

 

 

Brown M (6)

3.0 km

11 C

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

54

Pat Meehan

OCIN

44:23

0:00

2

55

Mike Minium

OCIN

45:54

+1:31

3

70

Matthew Robbins

OCIN

57:56

+13:33

4

31

Bill Greenwell

OCIN

1:12:41

+28:18

5

28

Robert Frey

OCIN

1:13:15

+28:52

 

52

Warren Mandrell

OCIN

mp

 

 

 

 

Brown Group (2)

3.0 km

11 C

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

16

Ellen Briggs Joseph Richey

The Toefeets

1:17:44

0:00

2

4

Kayla French Ann Bak

Double Trouble

2:13:52

+56:08

 

 

 

 

Brown Trol V-M (1)

3.0 km

11 C

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

66

Ethan Powers

Union County HS

50:38

0:00

 

 

 

 

Green F (2)

5.0 km

13 C

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

74

Stephanie Ross

OCIN

1:27:51

0:00

 

79

Laurie Sydzyik

OCIN

dnf

 

 

 

 

Green M (9)

5.0 km

13 C

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

53

Dan Mattingly

OBLUE

1:22:16

0:00

2

46

Wenzhe Li

OCIN

1:42:08

+19:52

3

51

Jonathan Madden

OCIN

1:47:52

+25:36

4

83

Jason VonNida

OCIN

1:50:28

+28:12

5

61

John Niedermeier

None

1:59:44

+37:28

6

20

Robert Darby

OCIN

2:29:58

+1:07:42

7

71

Dave Robinson

OCIN

2:56:47

+1:34:31

 

21

Jason Day

OCIN

mp

39

David Jouwstra

OCIN

mp

 

 

 

 

Red M (9)

6.3 km

15 C

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

26

Mattias Eriksson

CAOC

1:03:33

0:00

2

76

Mathieu Sertorio

OCIN-TJ79

1:17:23

+13:50

3

69

Jasper Ralinovsky

OCIN

1:20:12

+16:39

4

12

Jim Benton

OCIN

1:20:17

+16:44

5

3

Andrew Bak

OCIN

1:30:52

+27:19

6

5

Brian Baker

OLOU

1:46:11

+42:38

7

37

Matthew Jourdan

ICO

2:40:58

+1:37:25

8

102

Jacob Spangenberg

Hamilton JROTC

3:04:35

+2:01:02

 

23

Bill Donnelly

OCIN

dnf

 

 

results of previous OCIN event (Big Bone Lick, January 23, 2021)

results of next OCIN event (A J Jolly, February 6, 2021)

return to 2021 Results index

return to OCIN home