Stanbery Park

May 4 and 5, 2021

Event Director Mike Minium and Thurston Miller

 

Special Thanks to our co-sponsor: Cincinnati Parks Explore Nature.

 

Thanks to all volunteers who helped with this event:

Instruction: Thurston Miller, Bonnie Miller, Bob Frey, Rex Settlemoir, Pat Meehan, Shin Shimizu

Course Consulting and Map Printing: Mike Minium

Registration: Mike Minium and Guy Olsen

Check-in: Joan Ragusa, Koert Miller

Other assistance with setup and admin: Koert, Finley, and Reed Miller, Dominic Ragusa, Jordan Hertel, Camren Cooper

Results and Download: Mike Minium and Matthew Robbins

Control Pickup: Shin Shimizu, Rex Settlemoir, Joe Roman, Pat Meehan, Koert Miller, Finley Miller, Reed Miller

 

Photos from this event

 

OCIN Route Gadget website Draw or upload your route!

 

Split Times by Courses

 

 

Results by Course:

 

1 White (67)

1.4 km

9 Controls

 

Place

Stno

Name

Club

Class

Time

Diff.

 

1

6219

Finley Miller (2nd time)

OCIN

WO

12:22

0:00

2

6205

Finley Miller

OCIN

WO

12:58

+0:36

3

6223

Dylan Zinser (2nd time)

Home School Workshop 1

CampW

13:16

+0:54

4

6218

Kourt Miller

OCIN

WO

14:09

+1:47

5

6215

Reed Miller

OCIN

WO

15:40

+3:18

6

2202

Liam Brown

Home School Workshop 1

CampW

16:24

+4:02

7

2402

Marshal Buelterman

Home School Workshop 1

CampW

16:47

+4:25

8

2102

Dylan Zinser

Home School Workshop 1

CampW

19:34

+7:12

9

4203

Ryan Levering

Home School Workshop 1

CampW

20:31

+8:09

10

4202

Tyler Levering

Home School Workshop 1

CampW

20:42

+8:20

11

6224

Eli Zinser

Home School Workshop 1

CampW

21:05

+8:43

12

6225

Cecilia Zinser

Home School Workshop 1

CampW

21:16

+8:54

13

3702

Israel McEwan

Home School Workshop 1

CampW

23:59

+11:37

14

3703

Elsa McEwan

Home School Workshop 1

CampW

24:02

+11:40

15

3704

Edith McEwan

Home School Workshop 1

CampW

24:04

+11:42

16

3701

Liz McEwan

Home School Workshop 1

CampW

26:23

+14:01

17

2302

Josie Ginter

Home School Workshop 1

CampW

27:07

+14:45

18

2203

Ainsley Brown

Home School Workshop 1

CampW

27:10

+14:48

19

2204

Elsa Brown

Home School Workshop 1

CampW

27:13

+14:51

20

4201

Beth Levering

Home School Workshop 1

CampW

27:49

+15:27

21

4204

Molly Levering

Home School Workshop 1

CampW

27:51

+15:29

22

2301

Michelle Ginter

Home School Workshop 1

CampW

31:13

+18:51

23

2401

Amy Buelterman

Home School Workshop 1

CampW

31:21

+18:59

24

2201

Karianne Brown

Home School Workshop 1

CampW

31:35

+19:13

25

2103

Eli Zinser

Home School Workshop 1

CampW

32:30

+20:08

25

2104

Cecilia Zinser

Home School Workshop 1

CampW

32:30

+20:08

27

1704

Kieran Regala

Home School Workshop 1

CampW

34:41

+22:19

27

1502

Maximilian Farwick

Home School Workshop 1

CampW

34:41

+22:19

29

5903

Elliott Ahlert

Home School Workshop 1

CampW

38:06

+25:44

30

5904

Quinn Ahlert

Home School Workshop 1

CampW

38:12

+25:50

31

2902

Tesla Koucky

Home School Workshop 1

CampW

39:09

+26:47

32

2901

Ila Merick

Home School Workshop 1

CampW

39:19

+26:57

33

3602

Coralaine Ahlquist

Home School Workshop 1

CampW

39:25

+27:03

34

3603

Adelaide Ahlquist

Home School Workshop 1

CampW

41:00

+28:38

35

5902

Lilly Ahlert

Home School Workshop 1

CampW

41:14

+28:52

36

5901

Tamra Ahlert

Home School Workshop 1

CampW

41:23

+29:01

37

2501

Melanie Berry

Home School Workshop 1

CampW

42:20

+29:58

37

2502

Fiona Berry

Home School Workshop 1

CampW

42:20

+29:58

39

5403

Noah Bussard

Home School Workshop 1

CampW

42:37

+30:15

40

3601

Joel Ahlquist

Home School Workshop 1

CampW

42:38

+30:16

41

5401

Liam Bussard

Home School Workshop 1

CampW

42:39

+30:17

42

5402

Connor Bussard

Home School Workshop 1

CampW

42:42

+30:20

43

1501

Lisa Farwick

Home School Workshop 1

CampW

46:42

+34:20

44

1701

Christina Regala

Home School Workshop 1

CampW

46:57

+34:35

45

1703

Tobias Regala

Home School Workshop 1

CampW

47:29

+35:07

46

6201

Stephanie Jordan

Home School Workshop 1

CampW

50:13

+37:51

47

6202

Mercy Jordan

Home School Workshop 1

CampW

50:15

+37:53

48

2101

Abby Zinser

Home School Workshop 1

CampW

51:41

+39:19

49

2105

Faye Zinser

Home School Workshop 1

CampW

52:06

+39:44

50

5003

Annily Clingman

Home School Workshop 1

CampW

1:01:52

+49:30

51

6222

Cooper Clingman

Home School Workshop 1

CampW

1:01:58

+49:36

52

5001

Patricia Clingman

Home School Workshop 1

CampW

1:01:59

+49:37

53

5002

Garrett Clingman

Home School Workshop 1

CampW

1:02:11

+49:49

54

3902

Bella Daugherty

Home School Workshop 1

CampW

1:17:36

+1:05:14

54

3901

Laurel Daugherty

Home School Workshop 1

CampW

1:17:36

+1:05:14

56

5302

Aaron Prior

Home School Workshop 1

CampW

1:22:49

+1:10:27

57

5301

Samantha Prior

Home School Workshop 1

CampW

1:22:57

+1:10:35

58

1602

Dominic Schubert

Home School Workshop 1

CampW

1:28:25

+1:16:03

59

1603

John Paul Schubert

Home School Workshop 1

CampW

1:29:19

+1:16:57

 

802

Mary Dorsey

Home School Workshop 1

CampW

mp

1702

Genevieve Regala

Home School Workshop 1

CampW

mp

6217

Claire Farwick

Home School Workshop 1

CampW

mp

1601

Christina Schubert

Home School Workshop 1

CampW

mp

6228

Elliot Ahlert

Home School Workshop 1

CampW

dnf

6229

Tamra Ahlert

Home School Workshop 1

CampW

dnf

6226

Isaac Ahlert

Home School Workshop 1

CampW

dnf

6227

Quinn Ahlert

Home School Workshop 1

CampW

dnf

 

 

 

 

2 Yellow (23)

2.1 km

13 C

 

Place

Stno

Name

Club

Class

Time

Diff.

 

1

2602

Dominic Ragusa

OCIN

YO

33:41

0:00

2

6216

Camren Cooper

Union County MS

YO

43:01

+9:20

3

6204

Bob Frey

OCIN

YO

44:42

+11:01

4

6233

Tyler Levering

Home School Workshop 1

CampY

51:56

+18:15

5

6230

Beth Levering

Home School Workshop 1

CampY

52:07

+18:26

6

6231

Molly Levering

Home School Workshop 1

CampY

52:18

+18:37

7

6206

Rex Settlemoir

OCIN

YO

53:14

+19:33

8

6232

Ryan Levering

Home School Workshop 1

CampY

53:34

+19:53

9

5702

Abe Skudlarek

Home School Workshop 1

CampY

1:01:59

+28:18

10

5701

Jenn Skudlarek

Home School Workshop 1

CampY

1:02:17

+28:36

11

5703

June Skudlarek

Home School Workshop 1

CampY

1:02:21

+28:40

12

6212

Liam Brown

Home School Workshop 1

CampY

1:03:42

+30:01

13

6209

Josie Ginter

Home School Workshop 1

CampY

1:04:22

+30:41

14

6207

Ainsley Brown

Home School Workshop 1

CampY

1:04:23

+30:42

15

6210

Amy Buelterman

Home School Workshop 1

CampY

1:04:28

+30:47

16

6214

Michelle Ginter

Home School Workshop 1

CampY

1:04:32

+30:51

17

6208

Elsa Brown

Home School Workshop 1

CampY

1:04:40

+30:59

18

6211

Marshal Buelterman

Home School Workshop 1

CampY

1:04:52

+31:11

19

6213

Karianne Brown

Home School Workshop 1

CampY

1:05:37

+31:56

20

3502

Lyla Carle

Home School Workshop 1

CampY

1:49:34

+1:15:53

21

3503

Bodie Schnetzer

Home School Workshop 1

CampY

1:49:39

+1:15:58

22

3504

Hogan Schnetzer

Home School Workshop 1

CampY

1:50:50

+1:17:09

23

3501

Tara Carle

Home School Workshop 1

CampY

2:12:43

+1:39:02

 

 

 

 

3 Orange (3)

3.1 km

16 C

 

Place

Stno

Name

Club

Class

Time

Diff.

 

1

6203

Finley Miller

OCIN

OO

1:29:16

0:00

 

6221

Josie Ginter

Home School Workshop 1

CampOr

dnf

6220

Michelle Ginter

Home School Workshop 1

CampOr

dnf

 

 

 

results of previous OCIN Homeschool event (Caldwell Park, April 28, 2021)

results of next OCIN event (Live Oaks, May 8, 2021)

results of next OCIN Homeschool event (French Park, May 11, 2021)

return to 2021 Results index

return to OCIN home