Camp Butterworth

November 13, 2021

Course Setter: Mike Minium

 

Thanks to all volunteers who helped with this event!

Guy Olsen Registration

Matthew Robbins Download

Pat Meehan Team Results

Shane Dawalt, Amy Lamborg, Jasper Ralinovsky, Joe Ratermann, Dylan Gonyer, Bill Donnelly, Steve Vaughan, Heidi Vaughan, Thurston Miller, CAPT Rex Settlemoir, CDR Win Knowles, CAPT Scott Eberwine and Hamilton HS JROTC, Vicki (Fins) Huseman, Katrina Young,

 

NJROTC Area 3 Team Rankings

 

NJROTC Area 3 Team and Individual Scores

 

TROL Season Standings

 

WARS Season Standings (coming soon)

 

Photos from this event

 

OCIN Route Gadget website Draw or upload your route!

 

Results by Courses

 

Split Times by Courses

 

Split Times by Age Class

 

 

 

Results by Age Class:

 

 

WhiteTrolPS-F (1)

1.4 km 35 m

13 C

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

56

Lucia Neal

Home School

14:25

0:00

 

 

 

 

WhiteTrolPS-M (3)

1.4 km 35 m

13 C

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

40

Everett Lyerly

Blue Ash ES

13:42

0:00

2

12

Grant Cole

J.F. Dulles ES

19:55

+6:13

3

39

Elliott Lyerly

Blue Ash ES

21:19

+7:37

 

 

 

 

WhiteTrolOpen (17)

1.4 km 35 m

13 C

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

194

Keith McCalla

Diamond Oaks JROTC

17:10

0:00

2

196

Charles Yungbluth

Diamond Oaks JROTC

17:11

+0:01

3

195

Hailey Wright

Diamond Oaks JROTC

17:49

+0:39

4

191

Isabella Bryson

Diamond Oaks JROTC

17:56

+0:46

5

193

Joshua Idler

Diamond Oaks JROTC

18:22

+1:12

6

197

Nick Schallick

Diamond Oaks JROTC

18:26

+1:16

7

192

Rachel Clear

Diamond Oaks JROTC

19:14

+2:04

8

203

Kari

GSWO

26:25

+9:15

9

1

Layla Agnew Jasmine Johnson

OCIN

27:08

+9:58

10

188

Sarah

GSWO

27:29

+10:19

11

187

Melissa

GSWO

27:31

+10:21

12

205

Susan

GSWO

27:38

+10:28

13

189

Mindy

GSWO

28:41

+11:31

14

185

Meghan

GSWO

30:08

+12:58

15

186

Nancy

GSWO

34:41

+17:31

16

190

Jodi

GSWO

34:51

+17:41

17

204

Jennifer

GSWO

50:50

+33:40

 

 

 

 

WhiteOpen (4)

1.4 km 35 m

13 C

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

198

Chief Moyer

Diamond Oaks JROTC

19:27

0:00

2

63

Joan Ragusa

OCIN

24:00

+4:33

3

76

Rachel Thackston

None

31:08

+11:41

4

60

Ella Pompilio

None

36:08

+16:41

 

 

 

 

YellowTrolMS-F (1)

2.2 km 70 m

17 C

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

6

Aurora Begtrup

OCIN

47:13

0:00

 

 

 

 

YellowTrolMS-M (6)

2.2 km 70 m

17 C

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

36

Caden Lyerly

E.H. Greene IS

24:43

0:00

2

27

Jared Grissom

Union County MS

24:48

+0:05

3

31

Josiah Holman

Union County MS

33:20

+8:37

4

25

Dylan Gonyer

Union County MS

41:10

+16:27

 

18

Alex Eriksson

West Lafayette IS

mp

81

Lucas Welty

Union County MS

mp

 

 

 

 

YellowTrolOpen (6)

2.2 km 70 m

17 C

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

210

Keith McCalla

Diamond Oaks JROTC

47:43

0:00

2

209

Joshua Idler

Diamond Oaks JROTC

47:52

+0:09

3

213

Nick Schallick

Diamond Oaks JROTC

58:48

+11:05

4

212

Isabella Bryson

Diamond Oaks JROTC

1:01:24

+13:41

5

207

Ellen Pompilio

None

1:11:50

+24:07

6

208

Mercy Jordan

None

1:12:08

+24:25

 

 

 

 

YellowOpen (9)

2.2 km 70 m

17 C

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

51

Takanobu Minami

None

43:55

0:00

2

7

Delilah Begtrup

OCIN

47:11

+3:16

3

13

Karla Cole

OCIN

48:27

+4:32

4

53

Joanna Mitro

OCIN

49:55

+6:00

5

211

Joan Ragusa

OCIN

54:22

+10:27

6

61

Julie Puckett

OCIN

1:02:31

+18:36

7

42

Rachael Madden

OCIN

1:16:19

+32:24

8

214

Katrina Young

OCIN

1:16:20

+32:25

9

43

Tami Mahler

OCIN

1:17:56

+34:01

 

 

 

 

ROTC_JVF (12)

3.3 km 120 m

18 C

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

180

Gabriella Swanson

Wheeling HS NJROTC

54:45

0:00

2

181

Carmela A Delvo

Wheeling HS NJROTC

1:35:43

+40:58

3

163

Kaylin Schroeder

Washington HS JROTC

1:57:12

+1:02:27

4

133

Jen Koger

Princeton HS JROTC

2:29:40

+1:34:55

5

134

Lilly Olden

Princeton HS JROTC

2:36:42

+1:41:57

 

160

Chloe Morrison

Washington HS JROTC

mp

164

Aubrey Thompson

Washington HS JROTC

mp

94

Elaina Smith

Greenville HS JROTC

mp

172

Leslimary Rodriquez

WNY Maritime JROTC

mp

161

Kayla Brito

Washington HS JROTC

dnf

101

Misty Wentworth

Greenville HS JROTC

dnf

100

Elizabeth Nickson

Greenville HS JROTC

dnf

 

 

 

 

ROTC_JVM (16)

3.6 km 130 m

19 C

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

110

William Kennedy

Hamilton HS JROTC

52:48

0:00

2

109

Landon Hamblin

Hamilton HS JROTC

56:09

+3:21

3

111

Alexander Lopez

Hamilton HS JROTC

56:36

+3:48

4

93

Luke Kiser

Greenville HS JROTC

1:00:51

+8:03

5

112

Evan Lunsford

Hamilton HS JROTC

1:09:13

+16:25

6

182

Elijah Mueller

Wheeling HS NJROTC

1:38:54

+46:06

7

103

Atrayu Worthen

Greenville HS JROTC

1:57:55

+1:05:07

8

136

Oscar Sandy

Princeton HS JROTC

2:35:54

+1:43:06

9

162

Lane Kern

Washington HS JROTC

2:45:06

+1:52:18

10

135

Kush Patel

Princeton HS JROTC

2:45:55

+1:53:07

 

173

Isaac Zuppa

WNY Maritime JROTC

mp

183

Lincoln Culp

Wheeling HS NJROTC

mp

174

John Rossi

WNY Maritime JROTC

dnf

171

Justin Williams

WNY Maritime JROTC

dnf

170

John Cane

WNY Maritime JROTC

dnf

139

Jordan Cox

Princeton HS JROTC

dnf

 

 

 

 

OrangeTrolJV-M (4)

3.6 km 130 m

19 C

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

55

David Nash

Loveland HS

1:03:36

0:00

2

59

Samuel Penman

Home School

1:09:53

+6:17

3

14

Camren Cooper

Union County HS

1:18:15

+14:39

4

48

Reed Miller

Home School

1:46:35

+42:59

 

 

 

 

OrangeTrolOpen (5)

3.3 km 120 m

18 C

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

215

Hailey Wright

Diamond Oaks JROTC

54:50

0:00

 

224

Joshua Idler

Diamond Oaks JROTC

mp

223

Isabella Bryson

Diamond Oaks JROTC

dnf

218

Rachel Clear

Diamond Oaks JROTC

dnf

226

Keith McCalla

Diamond Oaks JROTC

dnf

 

 

 

 

OrangeF (3)

3.3 km 120 m

18 C

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

78

Heidi Vaughan

OCIN

43:44

0:00

2

28

Theresa Grissom

OCIN

1:00:24

+16:40

3

30

Sue Heidel

OCIN

1:39:43

+55:59

 

 

 

 

OrangeM (2)

3.6 km 130 m

19 C

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

22

Kenny Fugate

OCIN

46:07

0:00

2

8

Leif Begtrup Gavi Begtrup

OCIN

1:33:36

+47:29

 

 

 

 

ROTC_VarF (6)

3.4 km 120 m

15 C

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

89

Shaniya Green

Central HS JROTC

2:15:44

0:00

2

132

Trinity Turvey

Princeton HS JROTC

2:41:07

+25:23

 

88

Asia Tunstall

Central HS JROTC

mp

87

Merelyn Fuentes

Central HS JROTC

mp

166

Joy Everett

WNY Maritime JROTC

dnf

91

Michelle Romero

Central HS JROTC

dnf

 

 

 

 

BrownTrolOpen (2)

3.4 km 120 m

15 C

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

217

Lucia Neal

Home School

1:12:15

0:00

2

216

Alex Eriksson

West Lafayette IS

1:12:25

+0:10

 

 

 

 

F55+ (2)

3.4 km 120 m

15 C

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

200

Amy Lamborg

OCIN

54:44

0:00

2

222

Patti Winford

OCIN

1:23:06

+28:22

 

 

 

 

F65+ (1)

3.4 km 120 m

15 C

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

32

Victoria Huseman

OCIN

mp

 

 

 

 

M65+ (8)

3.4 km 120 m

15 C

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

45

Warren Mandrell

OCIN

52:57

0:00

2

66

William Rillo

None

1:01:53

+8:56

3

69

Bob Roncker

OCIN

1:02:44

+9:47

4

46

Pat Meehan

OCIN

1:04:11

+11:14

5

21

Robert Frey

OCIN

1:27:07

+34:10

6

72

Rex Settlemoir

OCIN

1:27:50

+34:53

 

26

Bill Greenwell

OCIN

mp

54

Charles Nash

OCIN

mp

 

 

 

 

BrownM (5)

3.4 km 120 m

15 C

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

80

Stevan Vaughan

OCIN

52:59

0:00

2

184

Andrew Orth

OCIN

1:07:26

+14:27

3

58

Dan Penman

OCIN

1:12:31

+19:32

4

35

Wenzhe Li

OCIN

1:20:07

+27:08

5

199

C. Lane Mayer

OCIN

2:05:24

+1:12:25

 

 

 

 

BrownGroup (2)

3.4 km 120 m

15 C

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

206

Ellen Richey Joey Richey

OCIN

1:16:51

0:00

 

34

Dave Lane

OCIN

dnf

 

 

 

 

BrownOpen (1)

3.4 km 120 m

15 C

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

225

Takanobu Minami

OCIN

1:20:11

0:00

 

 

 

 

ROTC_VarM (27)

4.2 km 160 m

21 C

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

108

Jacob Spangenberg

Hamilton HS JROTC

59:06

0:00

2

92

Jordan Ditty

Greenville HS JROTC

1:16:31

+17:25

3

104

Matthew Combs

Hamilton HS JROTC

1:17:08

+18:02

4

169

Andrew Slachiak

WNY Maritime JROTC

1:21:49

+22:43

5

107

Sabdiel Montano

Hamilton HS JROTC

1:23:33

+24:27

6

106

Bernardo Hernandez-Martinez

Hamilton HS JROTC

1:27:02

+27:56

7

165

Mike Carrato

WNY Maritime JROTC

1:33:51

+34:45

8

168

Jacob Morgan

WNY Maritime JROTC

1:35:36

+36:30

9

177

Kevin Garcia

Wheeling HS NJROTC

1:43:57

+44:51

10

129

Peter Mick

Princeton HS JROTC

1:55:44

+56:38

11

179

Joseph VanBlake

Wheeling HS NJROTC

2:03:53

+1:04:47

12

229

David Stoev

Wheeling HS NJROTC

2:06:56

+1:07:50

13

178

Dominik Pawlek

Wheeling HS NJROTC

2:20:58

+1:21:52

14

83

Trenton Hogan

Central HS JROTC

2:26:27

+1:27:21

15

128

Chris Henry

Princeton HS JROTC

2:28:42

+1:29:36

16

82

Eliyes Khamis

Central HS JROTC

2:34:59

+1:35:53

17

176

Leslie Whitecotton

Wheeling HS NJROTC

2:42:15

+1:43:09

 

84

Ashton Tunstall

Central HS JROTC

mp

159

Aiden Vaughn

Washington HS JROTC

mp

158

William Wilson

Washington HS JROTC

mp

167

Clayton Morgan

WNY Maritime JROTC

mp

155

Gabriel Deitz

Washington HS JROTC

mp

157

Joseph Marek

Washington HS JROTC

mp

131

Eric Segelke

Princeton HS JROTC

mp

86

Devin Jordan

Central HS JROTC

dnf

156

Reilly Lunsford

Washington HS JROTC

dnf

130

Oscar Sandy

Princeton HS JROTC

dnf

 

 

 

 

GreenTrolV-M (1)

4.2 km 160 m

21 C

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

47

Finley Miller

Home School

57:50

0:00

 

 

 

 

F-20 (2)

4.2 km 160 m

21 C

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

49

Salinda Miller

OCIN

1:07:52

0:00

2

65

Sophie Ratermann

OCIN

1:12:07

+4:15

 

 

 

 

F35+ (1)

4.2 km 160 m

21 C

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

37

Catherine Lyerly

OCIN

1:18:28

0:00

 

 

 

 

F45+ (4)

4.2 km 160 m

21 C

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

73

Chiori Shimizu

COO

56:44

0:00

2

75

Laurie Sydzyik

OCIN

1:11:13

+14:29

3

2

Ann Almstedt

OCIN

2:04:22

+1:07:38

 

10

Valerie Benton

OCIN

mp

 

 

 

 

M55+ (7)

4.2 km 160 m

21 C

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

74

Shin Shimizu

COO

50:07

0:00

2

50

Thurston Miller

OCIN

1:03:40

+13:33

3

221

Paul Merchak

OCIN

1:08:02

+17:55

4

64

Joseph Ratermann

OCIN

1:10:52

+20:45

5

16

Shane Dawalt

OCIN

1:32:05

+41:58

6

67

Dave Robinson

OCIN

1:32:35

+42:28

7

52

Kevin Mitchell

OCIN

1:36:50

+46:43

 

 

 

 

GreenM (5)

4.2 km 160 m

21 C

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

41

Jonathan Madden

OCIN

54:31

0:00

2

68

Jacob Rodeheffer

OCIN

1:09:06

+14:35

3

202

Jason VonNida

OCIN

1:10:24

+15:53

4

57

Ryan Owens

OCIN

1:22:38

+28:07

5

77

Gary Thomas

OCIN

1:24:10

+29:39

 

 

 

 

M-20 (2)

4.9 km 200 m

21 C

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

201

Jasper Ralinovsky

OCIN

49:44

0:00

 

220

Charles Yungbluth

Diamond Oaks JROTC

dnf

 

 

 

 

M35+ (3)

4.9 km 200 m

21 C

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

29

Ben Harris

OCIN

59:25

0:00

2

219

Paul Teale

OCIN

1:05:01

+5:36

3

38

Courtney Lyerly

OCIN

1:05:06

+5:41

 

 

 

 

M45+ (3)

4.9 km 200 m

21 C

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

9

Jim Benton

OCIN

1:02:29

0:00

2

17

Bill Donnelly

OCIN

2:16:10

+1:13:41

 

15

Robert Darby

OCIN

dnf

 

 

 

 

M-21+ (2)

4.9 km 200 m

21 C

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

19

Mattias Eriksson

CAOC

39:33

0:00

2

3

Andrew Bak

OCIN

59:51

+20:18

 

 

 

 

results of previous OCIN event (Twisted Run, November 6, 2021)

results of next OCIN event (Meadow Ridge, November 14 2021)

 

return to 2021 Results index

return to OCIN home