Meadow Ridge

November 14, 2021

Course Setter: Mike Minium

 

Thanks to all volunteers who helped with this event!

Guy Olsen Registration

Matthew Robbins Download

Pat Meehan Team Results

Amy Lamborg, Jasper Ralinovsky, Joe Ratermann, Johnathan Madden, Shane Dawalt, Thurston Miller, CAPT Rex Settlemoir, CDR Win Knowles, CAPT Scott Eberwine and Hamilton HS JROTC, Katrina Young,

 

NJROTC Area 3 Team Rankings

 

NJROTC Area 3 Team and Individual Scores

 

TROL Season Standings

 

WARS Season Standings (coming soon)

 

Photos from this event

 

OCIN Route Gadget website Draw or upload your route!

 

Results by Age Class

 

Split Times by Courses

 

Split Times by Age Class

 

 

 

Results by Course:

1 White (2)

2.4 km 30 m

10 C

 

Place

Stno

Name

Club

Class

Time

Diff.

 

1

40

Everett Lyerly

Blue Ash ES

WTPSM

28:05

0:00

 

227

Savannah Hazelwood

OCIN

WTPSF

dnf

 

 

 

 

2 Yellow (9)

3.5 km 50 m

12 C

 

Place

Stno

Name

Club

Class

Time

Diff.

 

1

18

Alex Eriksson

West Lafayette IS

YTMSM

25:00

0:00

2

36

Caden Lyerly

E.H. Greene IS

YTMSM

31:12

+6:12

3

27

Jared Grissom

Union County MS

YTMSM

35:00

+10:00

4

33

Landon Klingman

Union County HS

YTO

36:58

+11:58

5

211

Joan Ragusa

OCIN

YO

44:47

+19:47

6

234

Rex Settlemoir

OCIN

YO

46:52

+21:52

7

231

Jordan Neivayah Peyton

College Corner ES

YTO

46:55

+21:55

8

24

Micah Gastrich

OCIN

YO

57:31

+32:31

9

23

Aaron Gastrich

OCIN

YO

1:11:07

+46:07

 

 

 

 

3 Orange F (9)

4.3 km 60 m

13 C

 

Place

Stno

Name

Club

Class

Time

Diff.

 

1

28

Theresa Grissom

OCIN

OF

50:19

0:00

2

232

Aleighla Creager

Union County HS

OTJVF

1:14:03

+23:44

3

181

Carmela A Delvo

Wheeling HS NJROTC

JVF

1:14:52

+24:33

4

180

Gabriella Swanson

Wheeling HS NJROTC

JVF

1:20:35

+30:16

5

30

Sue Heidel

OCIN

OF

2:10:13

+1:19:54

 

102

Catherine Zehringer

Greenville HS JROTC

JVF

dnf

124

Mya Miles

New Albany HS JROTC

JVF

dnf

94

Elaina Smith

Greenville HS JROTC

JVF

dnf

172

Leslimary Rodriquez

WNY Maritime JROTC

JVF

dnf

 

 

 

 

4 Orange M (21)

4.8 km 80 m

13 C

 

Place

Stno

Name

Club

Class

Time

Diff.

 

1

113

Javier Solorzano

Hamilton HS JROTC

JVM

1:05:19

0:00

2

110

William Kennedy

Hamilton HS JROTC

JVM

1:05:27

+0:08

3

114

Maddex Tripoli

Hamilton HS JROTC

JVM

1:06:02

+0:43

4

112

Evan Lunsford

Hamilton HS JROTC

JVM

1:16:55

+11:36

5

93

Luke Kiser

Greenville HS JROTC

JVM

1:17:02

+11:43

6

182

Elijah Mueller

Wheeling HS NJROTC

JVM

1:25:28

+20:09

7

183

Lincoln Culp

Wheeling HS NJROTC

JVM

1:27:05

+21:46

8

111

Alexander Lopez

Hamilton HS JROTC

JVM

1:35:38

+30:19

9

127

Jonah Young

New Albany HS JROTC

JVM

1:39:25

+34:06

10

125

Juan Rodriguez

New Albany HS JROTC

JVM

1:53:36

+48:17

11

228

Gavin Craig

New Albany HS JROTC

JVM

1:56:05

+50:46

12

14

Camren Cooper

Union County HS

OTJVM

1:56:27

+51:08

13

126

Matthew Batovsky

New Albany HS JROTC

JVM

2:01:33

+56:14

14

233

Hayden Creager

Union County HS

OTJVM

2:05:17

+59:58

15

103

Atrayu Worthen

Greenville HS JROTC

JVM

2:46:40

+1:41:21

 

173

Isaac Zuppa

WNY Maritime JROTC

JVM

mp

62

Dominic Ragusa

Home School

OTJVM

mp

174

John Rossi

WNY Maritime JROTC

JVM

mp

170

John Cane

WNY Maritime JROTC

JVM

dnf

99

Skylar Morgan

Greenville HS JROTC

JVM

dnf

171

Justin Williams

WNY Maritime JROTC

JVM

dnf

 

 

 

 

5 Brown (7)

4.5 km 80 m

13 C

 

Place

Stno

Name

Club

Class

Time

Diff.

 

1

69

Bob Roncker

OCIN

M65

1:28:26

0:00

2

11

Montana Blevins Ruth Briland

Fetch the Adventure

BrnG

1:33:37

+5:11

3

26

Bill Greenwell

OCIN

M65

1:34:36

+6:10

4

230

Brian Hazelwood

OCIN

BrnM

1:35:46

+7:20

5

20

Isis Espinosa

OCIN

BrnF

1:40:08

+11:42

6

58

Dan Penman

OCIN

BrnM

1:49:31

+21:05

7

166

Joy Everett

WNY Maritime JROTC

VF

3:24:41

+1:56:15

 

 

 

 

6 Green (26)

5.5 km 90 m

13 C

 

Place

Stno

Name

Club

Class

Time

Diff.

 

1

108

Jacob Spangenberg

Hamilton HS JROTC

VM

1:03:47

0:00

2

41

Jonathan Madden

OCIN

GrnM

1:04:27

+0:40

3

106

Bernardo Hernandez-Martinez

Hamilton HS JROTC

VM

1:15:47

+12:00

4

64

Joseph Ratermann

OCIN

M55

1:20:13

+16:26

5

236

Katrina Young

OCIN

GrnF

1:24:17

+20:30

6

104

Matthew Combs

Hamilton HS JROTC

VM

1:24:57

+21:10

7

37

Catherine Lyerly

OCIN

F35

1:29:32

+25:45

8

92

Jordan Ditty

Greenville HS JROTC

VM

1:32:08

+28:21

9

105

Tristian Cord

Hamilton HS JROTC

VM

1:38:32

+34:45

10

107

Sabdiel Montano

Hamilton HS JROTC

VM

1:40:43

+36:56

11

177

Kevin Garcia

Wheeling HS NJROTC

VM

1:43:37

+39:50

12

229

David Stoev

Wheeling HS NJROTC

VM

1:46:56

+43:09

13

67

Dave Robinson

OCIN

M55

2:02:24

+58:37

14

52

Kevin Mitchell

OCIN

M55

2:02:28

+58:41

15

178

Dominik Pawlek

Wheeling HS NJROTC

VM

2:02:39

+58:52

16

168

Jacob Morgan

WNY Maritime JROTC

VM

2:09:28

+1:05:41

17

176

Leslie Whitecotton

Wheeling HS NJROTC

VM

2:21:18

+1:17:31

18

179

Joseph VanBlake

Wheeling HS NJROTC

VM

2:28:23

+1:24:36

 

49

Salinda Miller

OCIN

F20

mp

47

Finley Miller

Home School

GTVM

mp

165

Mike Carrato

WNY Maritime JROTC

VM

mp

2

Ann Almstedt

OCIN

F45

mp

167

Clayton Morgan

WNY Maritime JROTC

VM

mp

50

Thurston Miller

OCIN

M55

dnf

169

Andrew Slachiak

WNY Maritime JROTC

VM

dnf

75

Laurie Sydzyik

OCIN

F45

dnf

 

 

 

 

7 Red (4)

6.9 km 130 m

21 C

 

Place

Stno

Name

Club

Class

Time

Diff.

 

1

19

Mattias Eriksson

CAOC

M21

51:52

0:00

2

38

Courtney Lyerly

OCIN

M35

1:24:35

+32:43

3

29

Ben Harris

OCIN

M35

1:29:22

+37:30

 

9

Jim Benton

OCIN

M45

dnf

 

 

results of previous OCIN event (Camp Butterworth, November 13, 2021)

results of next OCIN event (Diamond Oaks, November 20 2021)

 

return to 2021 Results index

return to OCIN home