Middle Creek

December 12, 2021

Event Directors: Ben Hart and Stephanie Ross

 

Thanks to all volunteers who helped with this event!

Guy Olsen and Mike Minium Registration

Matthew Robbins and Mike Minium Download and Results

Thurston Miller Season Standings

Beth MacLehose Route Gadget

Rex Settlemoir and Stephanie Ross Photography

Shin Shimizu, Rob Minto, Aidan Minto, Brenda Blacklock, Bruce Moore, Diane McKim, Julie Goecke, Amy Lamborg, Jasper Ralinovsky, Rex Settlemoir, Bob Frey, Mike Minium Setup and Control Pickup

 

It was a beautiful sunny December day at Middle Creek, with calm winds and temperatures starting around freezing but rapidly warming. It was hard to imagine that just 36 hours earlier, Kentucky was ravaged by devastating tornados; that elsewhere in the state the search, rescue, and recovery efforts were still in full swing, and many communities were still without power.

 

Every course had challenges; Ben Hart set some good ones today. Orange course and above started to the north of Route 18, climbing the hills of Dinsmore before crossing to the south, while white and yellow had a separate start and kept to the south side of the park. Red and green runners were welcomed to the terrain with a muscle-shattering 70 meters of climb between controls 1 and 2. Everyone got to cross the creek at the long wooden bridge.

 

 

TROL Season Standings

 

WARS Season Standings (coming soon)

 

Photos from this event

 

OCIN Route Gadget website Draw or upload your route!

 

Results by Courses

 

Split Times by Courses

 

Split Times by Age Class

 

 

Results by Age Class:

WhiteTrolPS-F (1)

2.2 km

10 Controls

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

44

Lucia Neal

Home School

21:42

0:00

 

 

 

 

WhiteTrolPS-M (2)

2.2 km

10 C

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

16

Jason Feaster

Field ES

34:38

0:00

2

8

Grant Cole

J.F. Dulles ES

56:29

+21:51

 

 

 

 

WhiteOpen (1)

2.2 km

10 C

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

72

Ann Almstedt

OCIN

37:31

0:00

 

 

 

 

YellowTrolMS-M (2)

2.7 km

11 C

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

14

Alex Eriksson

West Lafayette IS

28:24

0:00

2

23

Jared Grissom

Union County MS

36:56

+8:32

 

 

 

 

YellowTrolOpen (1)

2.7 km

11 C

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

20

Micah Gastrich Blake Sheard

OCIN

1:42:31

0:00

 

 

 

 

YellowOpen (6)

2.7 km

11 C

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

54

Matthew Robbins

OCIN

43:24

0:00

2

9

Karla Cole

OCIN

53:28

+10:04

3

49

Joan Ragusa

OCIN

1:02:41

+19:17

4

42

Joanna Mitro

OCIN

1:02:55

+19:31

5

1

Ann Almstedt

OCIN

1:03:22

+19:58

6

19

Aaron Jody Helen Gastrich

OCIN

1:44:35

+1:01:11

 

 

 

 

OrangeTrolJV-F (1)

3.6 km

14 C

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

21

Julianna Goecke

Union County HS

2:52:52

0:00

 

 

 

 

OrangeTrolJV-M (2)

3.6 km

14 C

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

48

Dominic Ragusa

Home School

1:06:46

0:00

2

10

Camren Cooper

Union County HS

2:02:54

+56:08

 

 

 

 

OrangeF (4)

3.6 km

14 C

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

24

Theresa Grissom

OCIN

1:29:32

0:00

 

47

Julie Puckett

OCIN

dnf

27

Stephanie Jordan

OCIN

dnf

46

Paula Pompilio

None

dnf

 

 

 

 

OrangeM (1)

3.6 km

14 C

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

58

Tim Rouse

OCIN

1:22:27

0:00

 

 

 

 

BrownTrolOpen (2)

3.2 km

13 C

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

71

Alex Eriksson

West Lafayette IS

1:05:46

0:00

1

70

Lucia Neal

Home School

1:05:46

0:00

 

 

 

 

F55+ (3)

3.2 km

13 C

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

28

Amy Lamborg

None

1:25:30

0:00

2

5

Valerie Benton

OCIN

1:29:06

+3:36

3

31

Diane McKim

OLOU

1:47:10

+21:40

 

 

 

 

F75+ (1)

3.2 km

13 C

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

12

Claire Dell

OCIN

2:14:49

0:00

 

 

 

 

M65+ (5)

3.2 km

13 C

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

30

Warren Mandrell

OCIN

46:03

0:00

2

57

Bob Roncker

OCIN

1:15:09

+29:06

3

61

Rex Settlemoir

OCIN

1:20:48

+34:45

4

22

Bill Greenwell

OCIN

1:21:58

+35:55

5

18

Robert Frey

OCIN

1:28:01

+41:58

 

 

 

 

BrownM (1)

3.2 km

13 C

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

45

Andy Orth

OCIN

56:50

0:00

 

 

 

 

GreenTrolV-M (1)

4.5 km

16 C

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

35

Finley Miller

Home School

1:13:26

0:00

 

 

 

 

F45+ (3)

4.5 km

16 C

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

6

Brenda Blacklock

ICO

1:43:48

0:00

2

65

Michelle Spain

None

2:41:27

+57:39

 

66

Laurie Sydzyik

OCIN

dnf

 

 

 

 

M55+ (7)

4.5 km

16 C

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

38

Michael Minium

OCIN

1:08:15

0:00

2

63

Shin Shimizu

COO

1:15:58

+7:43

3

36

Thurston Miller

OCIN

1:18:46

+10:31

4

43

Bruce Moore

OLOU

1:24:42

+16:27

5

55

Dave Robinson

OCIN

1:56:02

+47:47

6

41

Kevin Mitchell

OCIN

2:05:05

+56:50

7

53

Paul Reedy

OCIN

2:20:04

+1:11:49

 

 

 

 

GreenM (5)

4.5 km

16 C

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

29

Wenzhe Li

OCIN

1:16:34

0:00

2

11

Jason Day

OCIN

1:19:00

+2:26

3

68

Gary Thomas

OCIN

1:56:06

+39:32

4

64

Jeff Spain

None

2:41:26

+1:24:52

 

7

Michael Bordner

OCIN

dnf

 

 

 

 

GreenGroup (1)

4.5 km

16 C

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

51

John Ratermann Joe Ratermann

OCIN

1:34:40

0:00

 

 

 

 

M-20 (2)

6.0 km

18 C

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

39

Aidan Minto

ICO

59:33

0:00

2

50

Jasper Ralinovsky

OCIN

1:24:07

+24:34

 

 

 

 

M35+ (3)

6.0 km

18 C

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

15

Mattias Eriksson

ICO

1:03:39

0:00

2

17

Justin Feaster

OLOU

1:18:32

+14:53

3

60

Mathieu Sertorio

OCIN

1:25:28

+21:49

 

 

 

 

M45+ (4)

6.0 km

18 C

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

4

Jim Benton

OCIN

1:32:39

0:00

2

40

Robert Minto

ICO

1:53:22

+20:43

3

33

Patrick Merchak

OBLUE

3:13:03

+1:40:24

4

13

Bill Donnelly

OCIN

3:29:40

+1:57:01

 

 

 

 

M-21+ (4)

6.0 km

18 C

 

Place

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

1

2

Brian Baker

OLOU

1:48:32

0:00

2

69

Andrew Bak

OCIN

1:50:06

+1:34

 

3

Joseph Beatrice

None

dnf

56

Jacob Rodeheffer

OCIN

dnf

 

 

results of previous OCIN event (Miami Univ. November 27 2021)

results of next OCIN event (Seven Hills Park, December 18 2021)

return to 2021 Results index

return to OCIN home