Valley View Foundation

December 18, 2022

Event Director: Catherine Lyerly

Course Planner: Mike Minium

Control Placement: Catherine and Courtney Lyerly, Jim Benton, Dylan Poe

Pre-Registration: Guy Olsen

Event Day Registration: Amy Lamborg, Mike Minium, Dylan Poe

Download and Results: Dylan Poe and Matthew Robbins

Set up and Miscellaneous: Rex Settlemoir, Amy Lamborg, Catherine Lyerly

Control Pickup: Courtney Lyerly, Dylan Poe, Mike Minium, Bill Donnelly, Sara Dallman, Laurie Sydzyick, Amy Lamborg, Dylan Gonyer.

Route Gadget: Beth MacLehose

 

The day started with snow flurries and some very light accumulation, but soon became sunny. Temperatures never reached above freezing and there was enough breeze to be chilly when out in the open. The many trails allowed fast running, but the maze of intersections, junctions, and the possibilities to cut across created many route choice challenges.

 

Visit the Valley View Foundation

 

TROL 2022-2023 Season 15 Standings

 

WARS 2022-2023 Season 6 Standings

 

Route Gadget Draw your route and see route choice of your competitors.

 

Photos from this event

 

Results by Age Class

 

Split Times by Courses

 

Split Times by Age Class

 

Results by Courses

 

1 White (4)

2.0 km

14 C

 

Place

Stno

Name

Club

Class

Time

Diff.

 

1

49

Cora Wynkoop

E.H. Greene IS

WhiteTrolPS-F

21:18

0:00

2

15

Clark Hand

Home School

WhiteTrolPS-M

26:36

+5:18

3

50

Isaac Wynkoop

Blue Ash ES

WhiteTrolPS-M

27:53

+6:35

 

64

Elliott Lyerly

Blue Ash ES

WhiteTrolPS-M

mp

 

 

 

 

2 Yellow (18)

3.0 km

14 C

 

Place

Stno

Name

Club

Class

Time

Diff.

 

1

63

Caden Lyerly

Sycamore Jr HS

YellowTrolMS-M

28:40

0:00

2

68

Cora Wynkoop

E.H. Greene IS

YellowTrolOpen

37:48

+9:08

3

61

Eli Morris

Highlands MS

YellowTrolMS-M

46:19

+17:39

4

60

Kelly Morris

OCIN

YellowOpen

48:41

+20:01

5

55

Ayden Aragon

Hamilton HS

YellowTrolOpen

49:01

+20:21

6

52

Sam Purcell

Hamilton HS

YellowTrolOpen

49:35

+20:55

7

51

Brandon Helton

Hamilton HS

YellowTrolOpen

49:43

+21:03

8

58

Rex Settlemoir

None

YellowOpen

50:10

+21:30

9

56

Danica Chewning

Hamilton HS

YellowTrolOpen

52:21

+23:41

10

34

Julie Puckett Gabby Kromer

None

YellowOpen

1:03:56

+35:16

11

8

Susan Frazier

None

YellowOpen

1:06:06

+37:26

12

31

Joanna Mitro Gary Mitro

OCIN

YellowOpen

1:11:14

+42:34

13

47

Gunter Storjohann

OCIN

YellowOpen

1:13:44

+45:04

14

41

David Rudy Dawn Gordon

OCIN

YellowOpen

1:17:46

+49:06

15

21

Steve Madden

None

YellowOpen

1:24:50

+56:10

16

17

Karen Huseman

OCIN

YellowOpen

1:37:30

+1:08:50

 

46

Logan Starret

Union County MS

YellowTrolMS-M

mp

18

Camille Jones

None

YellowOpen

mp

 

 

 

 

3 Orange (6)

4.3 km

13 C

 

Place

Stno

Name

Club

Class

Time

Diff.

 

1

6

Alex Eriksson

West Lafayette IS

OrangeTrolJV-M

36:19

0:00

2

10

Dylan Gonyer

Union County HS

OrangeTrolJV-M

56:48

+20:29

3

13

Jared Grissom

Union County HS

OrangeTrolJV-M

1:00:50

+24:31

4

27

Reed Miller

Home School

OrangeTrolJV-M

1:38:02

+1:01:43

5

42

Laura Ruwe

None

OrangeF

1:52:25

+1:16:06

6

11

Kelly Gray Jen McMullen Dawn Bouton

None

OrangeOpen

1:54:07

+1:17:48

 

 

 

 

4 Brown (16)

3.7 km

8 C

 

Place

Stno

Name

Club

Class

Time

Diff.

 

1

70

Caden Lyerly

Sycamore Jr HS

BrownTrolOpen

39:36

0:00

2

24

Warren Mandrell

OCIN

M65+

42:35

+2:59

3

54

Catherine Lyerly

OCIN

BrownF

46:30

+6:54

4

40

Tim Rouse

OCIN

BrownM

50:24

+10:48

5

38

Dave Robinson

OCIN

M65+

53:10

+13:34

6

25

Pat Meehan

OCIN

M65+

57:21

+17:45

7

37

Matthew Robbins

OCIN

BrownM

1:00:25

+20:49

8

30

Kevin Mitchell

OCIN

BrownM

1:01:39

+22:03

9

36

Joseph Richey Ellen Richey

OCIN

BrownGroup

1:04:46

+25:10

10

12

Bill Greenwell

OCIN

M65+

1:05:31

+25:55

11

9

Robert Frey

OCIN

M65+

1:05:56

+26:20

12

44

Rex Settlemoir

None

M65+

1:08:30

+28:54

13

71

Sara Dallman

OCIN

BrownF

1:24:17

+44:41

14

19

Stephanie Jordan

OCIN

BrownF

1:31:28

+51:52

15

66

Aragon Chewing

Hamilton HS

BrownTrolOpen

1:34:14

+54:38

16

57

Helton Purcell Apodaca

Hamilton HS

BrownTrolOpen

1:47:09

+1:07:33

 

 

 

 

5 Green (11)

5.2 km

16 C

 

Place

Stno

Name

Club

Class

Time

Diff.

 

1

26

Finley Miller

Home School

GreenTrolV-M

44:34

0:00

2

20

Jonathan Madden

OCIN

GreenM

52:12

+7:38

3

69

Michael Minium

OCIN

GreenM

56:32

+11:58

4

4

Noa Dannaker

OCIN

GreenM

59:38

+15:04

5

35

Joe Ratermann

OCIN

M55+

1:06:53

+22:19

6

14

Theresa Grissom

OCIN

F45+

1:13:58

+29:24

7

48

Laurie Sydzyik

OCIN

F45+

1:19:21

+34:47

8

59

Amy Lamborg

OCIN

F45+

1:23:42

+39:08

9

43

Mimi Ruwe

OCIN

F45+

1:25:30

+40:56

10

3

Michael Bordner

OCIN

GreenM

1:32:30

+47:56

 

29

Thurston Miller

OCIN

M55+

mp

 

 

 

 

6 Red (12)

6.0 km

20 C

 

Place

Stno

Name

Club

Class

Time

Diff.

 

1

7

Mattias Eriksson

ICO

M35+

43:12

0:00

2

16

Ben Harris

OCIN

M35+

46:11

+2:59

3

1

Brian Baker

OLOU

M35+

54:20

+11:08

4

33

Eric Olsen

OCIN

M45+

57:35

+14:23

5

65

Courtney Lyerly

OCIN

M35+

1:02:07

+18:55

6

62

Andrew Bak

OCIN

M35+

1:02:49

+19:37

7

2

Andrew Becker

None

M35+

1:03:45

+20:33

8

28

Salinda Miller

OCIN

F-21+

1:04:59

+21:47

9

45

Nathanael Smith

MVOC

M-21+

1:11:44

+28:32

10

67

Steve Barnhart

MVOC

M45+

1:13:09

+29:57

11

39

Bob Roncker

OCIN

M45+

2:09:59

+1:26:47

12

53

Bill Donnelly

OCIN

M45+

2:34:10

+1:50:58

 

 

 

 

results of next OCIN event (Governor Bebb, Dec 31, 2022)

 

results of previous OCIN event (Meadow Ridge, Dec 10, 2022)

return to 2022 Results index

return to OCIN home