Governor Bebb MetroPark

December 31, 2022 and January 1, 2023

Event Director and Course Setter: Dylan Poe

 

Check for ticks!†† Yes, its January.No, the ticks are not dead.Barely 10 hours into the New Year, Course Setter Dylan Poe found our first tick of 2023 (and actually the first Iíve heard about in many months).†† Unfortunately, we must always be vigilant in checking for the nasty little blood-suckers.

 

Thanks to all of the volunteers who helped with these events including Guy Olsen (pre-registration) and Beth MacLehose (Route Gadget).

Other volunteers included: Brenda Blacklock, Bill Donnelly, Ben Hart, Amy Lamborg, Diane McKim, Mike Minium, Rob Minto, Bruce Moore, Matthew Robbins, Stephanie Ross, Rex Settlemoir, Laurie Sydzyick.

 

New Yearís Eve weather was as good as weíve had in years.†† Starts were delayed about 55 minutes, while we investigated a report of a possible hunter in the north part of the park, so it was about 30 minutes after sunset before anyone was allowed to start on the course.†† At this time, it still hasnít been determined if the person was hunting on park property.†† Temperatures were in the 40ís, and conditions were calm, calm enough that a little fog developed in some of the upland areas of the park.Some of Dylanís controls were devilishly difficult to find, and only a few people managed to successfully find all of them within the two hour time limit.

 

New Yearís Day dawned overcast with temperatures in the 30ís climbing into the 50ís.It was a truly exceptional January day for running (or walking) through the woods.

 

 

TROL 2022-2023 Season 15 Standings

 

WARS 2022-2023 Season 6 Standings

 

Route Gadget Ė Draw your route and see route choice of your competitors.

 

Photos from this event

 

Results (New Yearís Day) by Age Class

 

Split Times (New Yearís Eve Score-O) by Course

 

Split Times (New Yearís Day) by Courses

 

Split Times (New Yearís Day) by Age Class

 

Results by Courses (New Yearís Eve Night Score-O)

 

New Year's Eve Score-O (23)

28 Controls 1190 Points Possible

2:00:00 time limit

 

Place

Name

Club

Class

Time

Points

Penalty

Score

 

1

Ben Harris

OCIN

Adult M

1:17:37

1190

1190

2

Jim Benton

OCIN

Adult M

1:24:48

1190

1190

3

Jonathan Madden

OCIN

Adult M

1:36:14

1190

1190

4

Nathanael Smith

MVOC

Adult M

1:37:08

1190

1190

5

Cora Wynkoop

OCIN

Junior Grp

2:01:57

1150

-20

1130

6

Everett Lyerly

OCIN

Junior Grp

2:02:22

1150

-30

1120

7

Michael Minium

OCIN

Adult M

1:56:03

1070

1070

8

Matthew Robbins

OCIN

Adult M

1:56:59

970

970

9

Caden Lyerly

OCIN

Junior M

1:59:07

940

940

10

Dave Robinson

OCIN

Adult M

2:02:14

930

-30

900

11

Laurie Sydzyik

OCIN

Adult F

1:58:00

820

820

12

Tim Rouse

OCIN

Adult M

2:26:06

1060

-270

790

13

Dave Lane

OCIN

Adult Grp

1:10:51

590

590

14

Isaac Wynkoop

OCIN

Junior M

1:53:56

590

590

15

Virginia Wynkoop

OCIN

Junior F

1:54:00

590

590

16

Catherine Lyerly

OCIN

Adult Grp

1:55:09

590

590

17

Stephanie Jordan

OCIN

Adult Grp

1:33:13

580

580

18

Daniel Penman

OCIN

Adult M

1:50:58

570

570

19

Amy Lamborg

OCIN

Adult Grp

1:34:02

560

560

20

Samuel Penman

OCIN

Junior M

1:59:07

530

530

21

Gabby McAbee

OCIN

Junior Grp

1:51:07

500

500

22

Katie Teets

OCIN

Adult Grp

2:08:25

550

-90

460

23

Valerie Benton

OCIN

Adult F

1:45:18

400

400

 

 

 

 

Results by Courses (New Yearís Day)

 

1 White (8)

2.1 km

11 C

 

Place

Stno

Name

Club

Class

Time

Diff.

 

1

61

Cora Wynkoop

E.H. Greene IS

WhiteTrolPS-F

22:57

0:00

2

29

Everett Lyerly

E.H. Greene IS

WhiteTrolPS-M

25:36

+2:39

3

20

Clark Hand

Home School

WhiteTrolPS-M

26:04

+3:07

4

62

Isaac Wynkoop

Blue Ash ES

WhiteTrolPS-M

37:34

+14:37

5

28

Elliott Lyerly

Blue Ash ES

WhiteTrolPS-M

43:03

+20:06

6

54

Logan Starret

Union County MS

WhiteTrolPS-M

48:33

+25:36

7

78

Irina Sophia Daniel Garret

None

WhiteOpen

49:44

+26:47

8

6

Noah Crichton Sharon Bond

MVOC

WhiteOpen

50:03

+27:06

 

 

 

 

2 Yellow (13)

2.7 km

12 C

 

Place

Stno

Name

Club

Class

Time

Diff.

 

1

25

Caden Lyerly

Sycamore Jr HS

YellowTrolMS-M

23:04

0:00

2

83

Cora Wynkoop

E.H. Greene IS

YellowTrolOpen

32:59

+9:55

3

43

Joan Ragusa

OCIN

YellowOpen

43:42

+20:38

4

8

Janice Broermann

None

YellowOpen

48:15

+25:11

5

65

Callie Graham

Hamilton HS JROTC

YellowTrolOpen

49:45

+26:41

6

77

Rex Settlemoir

OCIN

YellowOpen

54:19

+31:15

7

71

Sage Apodaca

Hamilton HS JROTC

YellowTrolOpen

58:47

+35:43

8

4

Neil Crichton Ben Bond

MVOC

YellowOpen

1:03:46

+40:42

9

51

Marie Sanders Brian Sanders

None

YellowOpen

1:12:59

+49:55

10

49

Dawn Gordon David Rudy

OCIN

YellowOpen

1:13:52

+50:48

11

74

Andrew Miller

Hamilton HS JROTC

YellowTrolOpen

1:28:57

+1:05:53

 

13

Susan Frazier

None

YellowOpen

mp

86

Irina Sophia Daniel Garret

None

YellowTrolOpen

dnf

 

 

 

 

3 Orange (11)

4.0 km

15 C

 

Place

Stno

Name

Club

Class

Time

Diff.

 

1

42

Dominic Ragusa

Home School

OrangeTrolJV-M

52:55

0:00

2

66

Benjamin Graham

Hamilton HS JROTC

OrangeTrolJV-M

1:14:59

+22:04

3

18

Jared Grissom

Union County HS

OrangeTrolJV-M

1:37:41

+44:46

4

69

Samuel Purcell

Hamilton HS JROTC

OrangeTrolJV-M

1:43:08

+50:13

5

57

Jana Teets

OCIN

OrangeF

1:48:00

+55:05

6

68

Brandon Helton

Hamilton HS JROTC

OrangeTrolJV-M

1:54:41

+1:01:46

7

67

Ayden Aragon

Hamilton HS JROTC

OrangeTrolJV-M

2:06:09

+1:13:14

8

17

Tom Griffiths Nancy Griffiths

OCIN

OrangeGroup

2:06:55

+1:14:00

9

55

Gunter Storjohann

OCIN

OrangeM

4:10:25

+3:17:30

 

81

Graham Apadoca

Hamilton HS JROTC

OrangeTrolOpen

mp

76

Markus Almstedt

COO

OrangeM

dnf

 

 

 

 

4 Brown (19)

3.4 km

14 C

 

Place

Stno

Name

Club

Class

Time

Diff.

 

1

32

Warren Mandrell

OCIN

M65+

53:46

0:00

2

26

Catherine Lyerly

OCIN

BrownF

1:03:57

+10:11

3

48

Tim Rouse

OCIN

BrownM

1:04:07

+10:21

4

84

Caden Lyerly

Sycamore Jr HS

BrownTrolOpen

1:06:10

+12:24

5

12

Melany Fisk

None

F55+

1:06:22

+12:36

6

45

Dave Robinson

OCIN

M65+

1:07:41

+13:55

7

38

Kevin Mitchell

OCIN

BrownM

1:16:05

+22:19

8

9

Vince Broermann

OCIN

BrownM

1:19:29

+25:43

9

14

Robert Frey

OCIN

M65+

1:26:38

+32:52

10

16

Bill Greenwell

OCIN

M65+

1:30:17

+36:31

11

59

Gary Thomas

OCIN

BrownM

1:30:43

+36:57

12

33

Diane McKim

OLOU

F55+

1:37:58

+44:12

13

52

Rex Settlemoir

OCIN

M65+

1:47:06

+53:20

14

2

Valerie Benton

OCIN

F55+

1:54:46

+1:01:00

15

80

Jacob Spangenberg

Hamilton HS JROTC

BrownTrolOpen

1:55:17

+1:01:31

16

75

Ann Almstedt

COO

F55+

2:10:53

+1:17:07

 

15

Tracy Burge Kelly Gray

None

BrownGroup

mp

58

Katie Teets

OCIN

BrownF

mp

31

Paul Malott

OCIN

BrownM

dnf

 

 

 

 

5 Green (17)

4.7 km

20 C

 

Place

Stno

Name

Club

Class

Time

Diff.

 

1

22

Benjamin Hart

OCIN

M55+

1:07:05

0:00

2

35

Michael Minium

OCIN

M55+

1:19:26

+12:21

3

5

Matt Bond

MVOC

M55+

1:23:33

+16:28

4

47

Stephanie Ross

OCIN

F45+

1:27:27

+20:22

5

39

Bruce Moore

OLOU

M55+

1:32:02

+24:57

6

34

Paul Merchak

None

M55+

1:40:17

+33:12

7

19

Theresa Grissom

OCIN

F45+

1:42:37

+35:32

8

79

Matthew Little

None

GreenM

1:49:03

+41:58

9

10

Jason Day

OCIN

GreenM

1:52:13

+45:08

10

56

Laurie Sydzyik

OCIN

F45+

2:13:01

+1:05:56

11

60

Jason VonNida

OCIN

GreenM

2:13:05

+1:06:00

12

72

Robert Graham

Hamilton HS JROTC

GreenTrolV-M

2:16:41

+1:09:36

13

73

Matison Usemiar

Hamilton HS JROTC

GreenTrolV-M

2:22:41

+1:15:36

14

3

Brenda Blacklock

ICO

F45+

2:33:44

+1:26:39

15

7

Michael Bordner

OCIN

GreenM

2:55:45

+1:48:40

16

70

Gabby McAbee

Hamilton HS JROTC

GreenTrolV-F

3:34:11

+2:27:06

 

85

Sara Dallman

OCIN

F45+

dnf

 

 

 

 

6 Red (11)

6.1 km

24 C

 

Place

Stno

Name

Club

Class

Time

Diff.

 

1

37

Robert Minto

ICO

M45+

1:28:28

0:00

2

40

Eric Olsen

OCIN

M45+

1:32:42

+4:14

3

1

Jim Benton

OCIN

M45+

1:36:04

+7:36

4

27

Courtney Lyerly

OCIN

M35+

1:56:38

+28:10

5

64

Matthew Combs

Hamilton HS JROTC

M-20

2:11:06

+42:38

6

82

Steve Barnhart

MVOC

M45+

2:17:10

+48:42

7

50

Mimi Ruwe Ray Scheidler

OCIN

RedGroup

3:11:09

+1:42:41

 

21

Ben Harris

OCIN

M35+

mp

24

Karen Lane Dave Lane

OCIN

RedGroup

dnf

11

Bill Donnelly

OCIN

M45+

dnf

46

Bob Roncker

OCIN

M45+

dnf

 

 

 

results of next OCIN event (England-Idlewild, January 7, 2023)

 

results of previous OCIN event (Valley View Foundation, Dec 18, 2022)

return to 2023 Results index

return to 2022 Results index

return to OCIN home