Pyramid Hill, January 28, 2023

Event Director: Catherine Lyerly

Course Planners: Courtney and Caden Lyerly

Control Setting: Catherine Lyerly, Jasper Ralinovsky, Mike Minium

Pre-Registration: Guy Olsen

Course Consulting and Map Printing: Mike Minium

Registration: Bob Frey, Amy Lamborg, Mike Minium, Catherine Lyerly

Results and Download: Matthew Robbins, Dylan Poe

Photography: Rex Settlemoir

Control Pickup: Chiri Shimizu, Shin Shimizu, Ben Hart, Stephanie Ross, Bill Donnelly, Lyerly Family, Rex Settlemoir

Route Gadget: Beth MacLehose

 

When the park name contains the word hill, you probably should not expect a flat course. The courses at Pyramid Hill definitely had their ups and downs. But participants had a gorgeous day to run in the park, with a beautiful view of the Great Miami River valley, the Miami University Hamilton Campus, and downtown Hamilton. There were still holiday light strings dangling from many of the trees in the developed parts of the park, as snowy weather has set back the clean-up from their big holiday light show. Temperatures started near freezing but rose quickly, and although significant patches of snow were still present, the woodland trails had mostly muddy and slippery conditions.

 

Thanks to Pyramid Hill Sculpture Park for welcoming orienteering and giving us discounted admission! Please consider purchasing a Pyramid Hill membership or making an additional donation to this amazing park, at the Pyramid Hill website.

 

 

TROL 2022-2023 Season 15 Standings

 

WARS 2022-2023 Season 6 Standings

 

Route Gadget Draw your route and see route choice of your competitors.

 

Photos from this event

 

Results by Age Class

 

Split Times by Courses

 

Split Times by Age Class

 

 

 

Results by Courses

1 White (6)

1.7 km

11 Controls

 

Place

Stno

Name

Club

Class

Time

Diff.

 

1

90

Everett Lyerly

E.H. Greene IS

WhiteTrolPS-M

22:31

0:00

2

49

Read Family Daniel Read

None

WhiteOpen

26:18

+3:47

3

75

Isaac Wynkoop

Blue Ash ES

WhiteTrolPS-M

27:04

+4:33

4

91

Elliott Lyerly

Blue Ash ES

WhiteTrolPS-M

28:05

+5:34

5

76

Virginia Wynkoop

Blue Ash ES

WhiteTrolPS-F

37:12

+14:41

6

97

Rhett Ophelia Luke Amanda Brymer

None

WhiteOpen

37:44

+15:13

 

 

 

 

2 Yellow (21)

3.1 km

13 Controls

 

Place

Stno

Name

Club

Class

Time

Diff.

 

1

74

Cora Wynkoop

E.H. Greene IS

YellowTrolMS-F

38:06

0:00

2

94

Rex Settlemoir

OCIN

YellowOpen

56:35

+18:29

3

69

Mary Margaret Petr Vaughan

OCIN

YellowOpen

1:04:21

+26:15

4

3

Ben Bond

MVOC

YellowOpen

1:06:46

+28:40

5

96

Caden Lyerly

Sycamore Jr HS

YellowTrolOpen

1:07:10

+29:04

6

83

Ayden Rollins

Hamilton HS JROTC

YellowTrolOpen

1:10:12

+32:06

7

57

David Rudy

OCIN

YellowOpen

1:12:13

+34:07

8

7

Rhett Ophelia Luke Amanda Brymer

None

YellowOpen

1:14:11

+36:05

9

5

Sharon Bond

MVOC

YellowOpen

1:21:32

+43:26

10

32

Tami Mahler

OCIN

YellowOpen

1:26:29

+48:23

11

39

Bonnie Miller

OCIN

YellowOpen

1:32:46

+54:40

12

9

Claire Dell

OCIN

F75+

1:33:32

+55:26

13

63

Gunter Storjohann

OCIN

YellowOpen

1:34:24

+56:18

14

87

Amelia Penman

Home School

YellowTrolMS-F

1:39:45

+1:01:39

15

86

Daniel Penman

OCIN

YellowOpen

1:41:05

+1:02:59

16

62

Logan Starret

Union County MS

YellowTrolMS-M

1:48:33

+1:10:27

17

10

Claire Vianney Anne Terry Dillon

None

YellowOpen

1:49:46

+1:11:40

18

25

Robin Martin Camille Jones

None

YellowOpen

2:34:01

+1:55:55

19

14

Susan Frazier

None

YellowOpen

2:57:17

+2:19:11

 

95

Family Read

OCIN

YellowOpen

mp

73

Stacy Zepernick Mary Williams

OCIN

YellowOpen

dnf

 

 

 

 

3 Orange (10)

4.1 km

14 Controls

 

Place

Stno

Name

Club

Class

Time

Diff.

 

1

48

Dominic Ragusa

Home School

OrangeTrolJV-M

44:49

0:00

2

16

Dylan Gonyer

Union County HS

OrangeTrolJV-M

1:09:30

+24:41

3

65

Jana Teets

OCIN

OrangeF

1:29:07

+44:18

4

27

Aaron Jouwstra

Home School

OrangeTrolJV-M

1:30:21

+45:32

5

6

Michael Bordner

OCIN

OrangeM

1:39:29

+54:40

6

85

Samuel Penman

Home School

OrangeTrolJV-M

1:59:41

+1:14:52

7

23

Mike Heldman Andrew Heldman

OCIN

OrangeOpen

2:35:56

+1:51:07

8

45

Cindy Springer Jenny O'Donnell

OCIN

OrangeGroup

2:53:48

+2:08:59

 

67

Heidi Vaughan

OCIN

OrangeF

mp

24

Josiah Holman

Union County HS

OrangeTrolJV-M

dnf

 

 

 

 

4 Brown (22)

2.9 km

12 Controls

 

Place

Stno

Name

Club

Class

Time

Diff.

 

1

70

Stevan Vaughan

OCIN

BrownM

35:02

0:00

2

33

Warren Mandrell

OCIN

M65+

38:00

+2:58

3

56

Tim Rouse

OCIN

BrownM

43:09

+8:07

4

37

Pat Meehan

OCIN

M65+

44:40

+9:38

5

53

Dave Robinson

OCIN

M65+

45:51

+10:49

6

71

Tim Vincent

OCIN

BrownM

53:46

+18:44

7

93

Catherine Lyerly

OCIN

BrownF

54:05

+19:03

8

52

Matthew Robbins

OCIN

BrownM

54:32

+19:30

9

42

Kevin Mitchell

OCIN

BrownM

56:34

+21:32

10

15

Robert Frey

OCIN

M75+

58:40

+23:38

11

18

Bill Greenwell

OCIN

M65+

1:00:30

+25:28

12

31

Amy Lamborg

OCIN

F65+

1:00:52

+25:50

13

58

Rex Settlemoir

OCIN

M65+

1:05:58

+30:56

14

89

Ann Almstedt

COO

F55+

1:06:42

+31:40

15

2

Valerie Benton

OCIN

F55+

1:12:56

+37:54

16

8

Jim Carter

OLOU

M65+

1:15:22

+40:20

17

50

Ellen Richey

OCIN

BrownF

1:18:57

+43:55

18

84

Stephanie Jordan

OCIN

BrownF

1:20:23

+45:21

19

35

Lane Mayer

None

BrownM

1:22:57

+47:55

20

17

Jennifer Larson Kelly Gray

None

BrownGroup

1:30:15

+55:13

 

66

Katie Teets

OCIN

BrownF

mp

79

William Kennedy

Hamilton HS JROTC

BrownTrolOpen

dnf

 

 

 

 

5 Green (21)

5.2 km

18 C

 

Place

Stno

Name

Club

Class

Time

Diff.

 

1

40

Finley Miller

Home School

GreenTrolV-M

56:31

0:00

2

12

Alex Eriksson

West Lafayette IS

GreenTrolV-M

1:01:29

+4:58

3

22

Benjamin Hart

OCIN

M55+

1:04:52

+8:21

4

41

Michael Minium

OCIN

M55+

1:12:16

+15:45

5

68

Morgan Vaughan

OCIN

GreenF

1:14:41

+18:10

6

44

John Niedermeier

None

M55+

1:18:04

+21:33

7

20

Theresa Grissom

OCIN

F45+

1:18:16

+21:45

8

4

Matt Bond

MVOC

M55+

1:20:56

+24:25

9

72

Jason VonNida

OCIN

GreenM

1:21:36

+25:05

10

55

Stephanie Ross

OCIN

F45+

1:23:37

+27:06

11

43

Bruce Moore

OLOU

M55+

1:23:59

+27:28

12

64

Laurie Sydzyik

OCIN

F45+

1:28:38

+32:07

13

28

Dave Jouwstra

OCIN

GreenM

1:35:05

+38:34

14

29

Isaac Jouwstra

Home School

GreenTrolV-M

1:35:11

+38:40

15

30

Tim Jouwstra

OCIN

GreenM

1:35:25

+38:54

16

82

Dave Lane

OCIN

M55+

1:42:07

+45:36

17

80

Alexander Lopez

Hamilton HS JROTC

GreenTrolV-M

1:57:10

+1:00:39

18

36

Diane McKim

OLOU

F45+

2:16:30

+1:19:59

19

78

Izzy Hann

Hamilton HS JROTC

GreenTrolV-F

2:26:44

+1:30:13

20

11

Bill Donnelly

OCIN

M55+

2:27:52

+1:31:21

 

77

Quinn Bullard

Hamilton HS JROTC

GreenTrolV-M

dnf

 

 

 

 

6 Red (12)

6.2 km

22 C

 

Place

Stno

Name

Club

Class

Time

Diff.

 

1

47

Dylan Poe

OCIN

M-21+

56:17

0:00

2

61

Nathanael Smith

MVOC

M-21+

1:05:08

+8:51

3

21

Ben Harris

OCIN

M35+

1:06:17

+10:00

4

1

Jim Benton

OCIN

M45+

1:12:52

+16:35

5

26

Matthew Jourdan

None

M45+

1:19:11

+22:54

6

38

Taro Morimitsu Paul Merchak

OCIN

RedGroup

1:23:47

+27:30

7

54

Jacob Rodeheffer

OCIN

M-21+

1:24:10

+27:53

8

51

Joseph Richey

OCIN

M35+

1:24:39

+28:22

9

59

Chiori Shimizu

COO

F-21+

1:25:20

+29:03

10

60

Shin Shimizu

COO

M45+

1:36:51

+40:34

11

92

Steve Barnhart

MVOC

M45+

1:46:41

+50:24

 

13

Mattias Eriksson

ICO

M-21+

mp

 

 

 

results of next OCIN event (Armco Park, Feb 4, 2023)

 

results of previous OCIN event (Camp Friedlander on Jan 21, 2023)

return to 2023 Results index

return to OCIN home