Harbin Park

Jan 6, 2024

 

Event Director and Course Setter: Dylan Poe

 

Thanks to all volunteers who helped with this event!

Pre-registration: Guy Olsen

Set-up: Mike Minium, Bob Frey, Rex Settlemoir, Jamie Hunter

Instruction: Bob Frey

Download: Matthew Robbins, Dylan Poe, Mike Minium

Route Gadget: Beth MacLehose

Livelox: Dylan Poe

Control Pickup: Ben Hart, Stephanie Ross, Jasper Ralinovsky, Dylan Poe, Mike Minium, Cora Wynkoop, Jamie Hunter (start), Rex Settlemoir (finish and road signs).

 

The first snow of the season arrived overnight, a wet slushy snow that didnít cause a lot of problems on the roads, but turned Harbinís steep hills into extremely slippery otter-slides.Despite the challenging conditions, young Dylan Poeís courses earned rave reviews.†† An unexpected turn of events was that there was a winter disc golf tournament also taking place in the park.As far as I could tell, orienteers were generally quite respectful in swinging wide around groups of golfers, and golfers were equally respectful in holding their fire as crazy people in colorful garb zipped across fairways and into the thickets.†† There were also sledders on the sledding hill, but fortunately the sloppy mountain bike trails were free of bicycle traffic.

 

2023-24 TROL Season Standings

 

2023-24 WARS Season Standings

 

Photos from this event

 

Route Gadget (upload or draw and your route and compare with others)

 

Livelox (upload or draw and your route and compare with others)

 

Results by Age Class

 

Split Times by Courses

 

Split Times by Age Class

 

Results by Courses

1 White (5)

1.8 km

11 Controls

 

Place

Stno

Name

Club

Class

Time

Diff.

 

1

76

Isaac Wynkoop

Blue Ash ES

WhiteTrolPS-M

16:43

0:00

2

14

Jim Daumeyer

OCIN

WhiteOpen

20:41

+3:58

3

20

Lucas Gerlach

Home School

WhiteTrolPS-M

21:38

+4:55

4

26

Jamie Hunter

Union County MS

WhiteTrolPS-M

26:38

+9:55

5

10

Louis Malin Rhett Luke Brymer

OCIN

WhiteOpen

32:43

+16:00

 

 

 

 

2 Yellow (17)

2.4 km

11 Controls

 

Place

Stno

Name

Club

Class

Time

Diff.

 

1

53

Joan Ragusa

OCIN

YellowOpen

44:39

0:00

2

87

Lucas Gerlach

Home School

YellowTrolOpen

47:17

+2:38

3

68

Landen Upchurch

Liberty Junior HS - Lakota

YellowTrolMS-M

47:49

+3:10

4

88

Louis Malin Rhett Luke Brymer

OCIN

YellowTrolOpen

1:01:58

+17:19

5

95

Isaac Wynkoop

Blue Ash ES

YellowTrolOpen

1:09:19

+24:40

6

65

Jana Teets

OCIN

YellowOpen

1:10:31

+25:52

7

66

Katie Teets

OCIN

YellowOpen

1:10:41

+26:02

8

84

Payton Mills

Hamilton HS JROTC

YellowTrolOpen

1:12:01

+27:22

9

94

Jamie Hunter

Union County MS

YellowTrolOpen

1:13:22

+28:43

10

62

Logan Starret

Union County MS

YellowTrolMS-M

1:13:25

+28:46

11

82

Carmen Jenkins

Hamilton HS JROTC

YellowTrolOpen

1:36:23

+51:44

12

18

Susan Frazier Mark Josh Frazier

None

YellowOpen

1:40:54

+56:15

13

27

Camille Jones

None

YellowOpen

2:07:28

+1:22:49

 

24

Clark Hand

Home School

YellowTrolMS-M

mp

51

Brian Purcell

None

YellowOpen

mp

4

Aurora Begtrup Sci Redding Danny Kelly

OCIN

YellowTrolOpen

dnf

73

Berit Valen Plum Brandy Vickers

OCIN

YellowOpen

dnf

 

 

 

 

3 Orange (15)

3.4 km

11 Controls

 

Place

Stno

Name

Club

Class

Time

Diff.

 

1

22

Jared Grissom

Union County HS

OrangeTrolJV-M

47:28

0:00

2

5

Gavi Begtrup

OCIN

OrangeM

56:58

+9:30

3

79

Jim Daumeyer

OCIN

OrangeOpen

59:22

+11:54

4

69

Heidi Vaughan

OCIN

OrangeF

1:00:43

+13:15

5

33

Caden Lyerly

Sycamore Jr HS

OrangeTrolJV-M

1:00:44

+13:16

6

75

Cora Wynkoop

Sycamore Jr HS

OrangeTrolJV-F

1:20:16

+32:48

7

1

Melanie Allen Group

OCIN

OrangeGroup

1:26:19

+38:51

8

77

Kathy Wynkoop

OCIN

OrangeF

1:27:27

+39:59

9

93

Amber Lacy Andrew Bak

OCIN

OrangeGroup

1:47:03

+59:35

10

81

Samuel Main

Hamilton HS JROTC

OrangeTrolJV-M

1:55:20

+1:07:52

11

50

Julie Puckett Group

None

OrangeGroup

2:01:31

+1:14:03

 

96

Bill Donnelly

OCIN

OrangeOpen

dnf

80

Alex Gutierrez

Hamilton HS JROTC

OrangeTrolJV-M

dnf

89

Jana Teets

OCIN

OrangeOpen

dnf

90

Katie Teets

OCIN

OrangeOpen

dnf

 

 

 

 

4 Brown (15)

2.8 km

9 C

 

Place

Stno

Name

Club

Class

Time

Diff.

 

1

41

Warren Mandrell

OCIN

M65+

33:36

0:00

2

42

Pat Meehan

OCIN

M65+

46:40

+13:04

3

55

Matthew Robbins

OCIN

BrownM

50:57

+17:21

4

34

Catherine Lyerly

OCIN

BrownF

52:51

+19:15

5

56

Dave Robinson

OCIN

M65+

53:07

+19:31

6

59

Tim Rouse

OCIN

BrownM

55:47

+22:11

7

8

Brenda Blacklock

ICO

F55+

55:54

+22:18

8

7

Valerie Benton

OCIN

F55+

59:08

+25:32

9

19

Robert Frey

OCIN

M75+

1:07:49

+34:13

10

47

Kevin Mitchell

OCIN

BrownM

1:10:11

+36:35

11

37

Ruth Briland Beth Maclehose

OCIN

BrownGroup

1:10:49

+37:13

12

67

Gary Thomas

OCIN

BrownM

1:12:14

+38:38

13

21

Bill Greenwell

OCIN

M65+

1:16:59

+43:23

14

60

Rex Settlemoir

OCIN

M65+

1:22:54

+49:18

15

91

Scott Eberwine

Hamilton HS JROTC

BrownM

1:32:38

+59:02

 

 

 

 

5 Green (20)

4.6 km

12 C

 

Place

Stno

Name

Club

Class

Time

Diff.

 

1

25

Benjamin Hart

OCIN

M55+

53:40

0:00

2

70

Jameson Vaughan

OCIN

GreenM

59:37

+5:57

3

52

Dominic Ragusa

Home School

GreenTrolV-M

1:03:24

+9:44

4

44

Michael Minium

OCIN

M55+

1:04:59

+11:19

5

38

Jonathan Madden

OCIN

GreenM

1:05:53

+12:13

6

43

Paul Merchak

OCIN

M55+

1:10:31

+16:51

7

15

Jason Day

OCIN

GreenM

1:13:03

+19:23

8

58

Stephanie Ross

OCIN

F45+

1:14:50

+21:10

9

23

Theresa Grissom

OCIN

F45+

1:15:57

+22:17

10

74

Jason VonNida

OCIN

GreenM

1:19:40

+26:00

11

30

Dave Jouwstra

OCIN

GreenM

1:22:38

+28:58

12

29

Aaron Jouwstra

Home School

GreenTrolV-M

1:26:07

+32:27

13

48

Andy Orth

OCIN

GreenM

1:45:49

+52:09

14

49

Ryan Owens

OCIN

GreenM

1:47:57

+54:17

15

31

Isaac Jouwstra

Home School

GreenTrolV-M

1:50:36

+56:56

16

28

Stephanie Jordan

OCIN

F45+

2:32:56

+1:39:16

 

72

Stevan Vaughan

OCIN

M55+

mp

85

Jacob Lynch

Hamilton HS JROTC

GreenTrolV-M

dnf

86

Samuel Purcell

Hamilton HS JROTC

GreenTrolV-M

dnf

71

Morgan Vaughan

OCIN

GreenF

dnf

 

 

 

 

6 Red (10)

6.5 km

19 C

 

Place

Stno

Name

Club

Class

Time

Diff.

 

1

45

Aidan Minto

ICO

M-21+

1:02:15

0:00

2

61

Nathanael Smith

MVOC

M-21+

1:10:30

+8:15

3

6

Jim Benton

OCIN

M45+

1:12:54

+10:39

4

92

Jasper Ralinovsky

OCIN

M-21+

1:15:40

+13:25

5

46

Robert Minto

ICO

M45+

1:18:18

+16:03

6

32

Tim Jouwstra

OCIN

M-20

1:44:14

+41:59

7

78

Katrina Young

OCIN

F-21+

1:59:25

+57:10

8

9

Michael Bordner

OCIN

M45+

2:46:29

+1:44:14

 

16

Bill Donnelly

OCIN

M45+

dnf

11

Daniel Clepper

OCIN

M-21+

dnf

 

 

 

results of next OCIN event (Pyramid Hill, Jan 21, 2024)

 

results of previous OCIN event (Governor Bebb, Dec 31, 2023 - Jan 1, 2024)

return to 2024 Results index

return to OCIN home