Camp Friedlander

February 10, 2018

Joe Roman, Event Director

 

Thanks to all volunteers who helped with this event especially Matthew Robbins (results), Mike Minium and Shane Dawalt (registration), Laura Ruwe (sign pickup), and many others who helped with control pickup.

 

Temperatures hovered around 35-40, while chilly drizzle and fog persisted throughout the day.  The rain and melting snow madfe for extremely slippery conditions.

 

TROL Season Standings

WARS Season Standings

 

Split Times

Results by Age Class

Results by Courses:

1 White A (5)

2.0 km 0 m

13 C

 

Place

Stno

Name

 

Club

Cass

Time

Diff.

 

 

1

67

Tim Jouwstra

 

Home School

WTO

22:11

0:00

2

66

Isaac Jouwstra

 

Home School

WTO

23:03

+0:52

3

40

John Ratermann

 

Holy Angels

WTPSM

25:13

+3:02

4

65

Isaac Mills

 

Loveland MS

WTO

28:56

+6:45

5

29

Zoanne Bouché

 

BSA 750

WO

29:14

+7:03

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 Yellow A (14)

2.6 km 0 m

12 C

 

Pl

Stno

Name

 

Club

Cl.

Time

Diff.

 

 

1

52

Tim Jouwstra

 

Home School

YTMSM

38:54

0:00

2

2

Ethan Powers

 

Union Co MS

YTMSM

44:40

+5:46

3

26

Capt-Chief-Ben

 

Greenville NJROTC

YO

49:42

+10:48

4

45

John Ratermann

 

Holy Angels

YTO

53:56

+15:02

5

53

Zoanne Bouché

 

Unk

YO

1:03:47

+24:53

6

54

Isaac Jouwstra

 

Home School

YTMSM

1:08:53

+29:59

7

49

Will Day

 

Loveland IS

YTMSM

1:15:13

+36:19

8

48

Laura Ruwe

 

OCIN

YO

1:17:22

+38:28

9

35

Isaac Mills

 

Loveland MS

YTMSM

1:19:38

+40:44

10

64

Ian Lai

 

Loveland HS

YTO

1:41:15

+1:02:21

11

36

Tiffany Owens

 

OCIN

YO

1:58:17

+1:19:23

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

Atlan Ramadanovic

 

Union Co MS

YTMSM

mp

 

 

3

Peyton Torres-Cruz

 

Union Co MS

YTMSM

mp

 

 

24

Hollopeter Louk

 

Greenville NJROTC

YTO

mp

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 Orange (20)

3.6 km 0 m

14 C

 

Pl

Stno

Name

 

Club

Cl.

Time

Diff.

 

 

1

56

Mahlon Page

 

Union Co HS

OTJVM

55:19

0:00

2

1

Braydon Reiboldt

 

Union Co HS

OTJVM

1:05:40

+10:21

3

8

Priscilla Kelley

 

Union Co MS

OTJVF

1:08:32

+13:13

4

63

Dave Volkman

 

OCIN

OO

1:26:34

+31:15

5

57

Logan Sydzyik Laurie Sydzyik

 

OCIN

OO

1:31:02

+35:43

6

5

Bob Frey

 

OCIN

OO

1:32:05

+36:46

7

22

Graham Freeman

 

Union Co HS

OTJVM

1:42:33

+47:14

8

37

Ryan Owens

 

OCIN

OO

1:44:46

+49:27

9

23

Leslie Nash

 

Loveland HS

OTJVF

1:46:30

+51:11

10

46

Pat Clarke Annette Clarke

 

Unk

OO

1:55:03

+59:44

11

10

Valerie Benton

 

OCIN

OO

2:01:36

+1:06:17

12

30

Pam Sisney Patty Moran

 

Unk

OO

2:37:22

+1:42:03

13

51

Jonathan Madden Rachael Madden

 

Unk

OO

2:55:10

+1:59:51

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15

Micah Sheridan

 

OCIN

OTO

dnf

 

 

25

Eli Hartsock

 

Greenville NJROTC

OTJVM

dnf

 

 

28

Jacob Brodrick

 

Greenville NJROTC

OTJVM

dnf

 

 

27

Adam Godwin

 

Greenville NJROTC

OTJVM

dnf

 

 

16

Jona Sheridan

 

OCIN

OTO

dnf

 

 

14

Jacob Sheridan

 

OCIN

OTO

dnf

 

 

34

Sara Berg Ben Berg

 

Unk

OO

dnf

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 Brown (4)

3.6 km 0 m

12 C

 

Pl

Stno

Name

 

Club

Cl.

Time

Diff.

 

 

1

7

Warren Mandrell

 

OCIN

BrnM

50:04

0:00

2

31

IxChel Cruz-Gonzalez

 

LAOC (Los Angeles O’ Club)

BrnF

1:14:30

+24:26

3

41

Sophie Ratermann

 

Lehman HS

BTVF

1:24:15

+34:11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17

Steve Gerhardt

 

OCIN

BrnM

mp

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 Green (7)

5.7 km 0 m

17 C

 

Pl

Stno

Name

 

Club

Cl.

Time

Diff.

 

 

1

61

Sam Richardson

 

Loveland HS

GTVM

1:08:09

0:00

2

50

Jason Day

 

OCIN

GrnM

1:37:16

+29:07

3

33

Lauren Kraft Anne Lang

 

OCIN

GrnO

1:49:46

+41:37

4

12

Daniel Mukhin

 

Sycamore School

GTVM

2:00:08

+51:59

5

13

Nikita Mukhin

 

Sycamore School

GTVM

2:01:50

+53:41

6

6

Carl Christy

 

OLOU

GrnM

2:47:45

+1:39:36

 

 

 

 

 

 

 

 

 

21

Noa Dannaker

 

Union Co HS

GTVM

mp

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6 Red (17)

7.0 km 0 m

22 C

 

Pl

Stno

Name

 

Club

Cl.

Time

Diff.

 

 

1

60

Gheorghe Fala

 

OCIN

RedM

1:13:44

0:00

2

11

Max Mukhin

 

North Central HS

RedM

1:21:04

+7:20

3

32

Marc Oria Mathieu Sertorio

 

TJ 79

RedO

1:30:56

+17:12

4

39

Robert Minto

 

ICO

RedM

1:31:59

+18:15

5

59

Ben Hart

 

OCIN

RedM

1:41:03

+27:19

6

55

Greg Fasig

 

OCIN

RedM

1:47:59

+34:15

7

38

Mike Minium

 

OCIN

RedM

1:48:08

+34:24

8

9

Jim Benton

 

OCIN

RedM

1:58:16

+44:32

9

42

Steve Barnhart

 

MVOC

RedM

2:01:40

+47:56

10

18

Paul Merchak

 

OCIN

RedM

2:06:33

+52:49

11

58

Stephanie Ross

 

OCIN

RedF

2:12:23

+58:39

12

62

Dave Lane

 

OCIN

RedM

2:14:18

+1:00:34

13

20

Vladimir Lyuk

 

O-Club Moscow

RedM

2:14:20

+1:00:36

14

44

Lauren Kraft Anne Lang

 

OCIN

RedO

2:18:25

+1:04:41

15

43

Nathaniel Fleenor

 

Loveland HS

RedM

2:18:34

+1:04:50

16

19

Brian Lange

 

OCIN

RedM

2:43:44

+1:30:00

17

47

Bill Donnelly

 

OCIN

RedM

2:46:57

+1:33:13

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

results of previous OCIN local event (Miami Middletown – Feb 3, 2018)

results of next TROL event (MVOC Woodland Trails, Feb 17, 2018)

results of next OCIN local event (Mt Airy, Feb 24, 2018)

 

return to results index

return to OCIN home