Big Bone Lick

January 28, 2018

Stephanie Ross and Ben Hart, Event Directors

 

TROL Season Standings

WARS Season Standings

 

Split Times

Results by Courses

 

Results by Age Class:

White Trol PS-M (1)

2.2 km 0 m

11 C

 

Place

Stno

Name

 

Club

Time

Diff.

 

 

1

89

Reed Miller

 

Michiana Homeschool

1:05:04

0:00

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

White Trol Open (14)

2.2 km 0 m

11 C

 

Pl

Stno

Name

 

Club

Time

Diff.

 

 

1

6

Shrum Burke Jacobs

 

Kenton Co JROTC

22:11

0:00

2

12

Jonathan Carter

 

Diamond Oaks JrROTC

27:04

+4:53

3

17

Cody Hemmerle

 

Diamond Oaks JrROTC

27:47

+5:36

4

14

Michael Darling

 

Diamond Oaks JrROTC

27:57

+5:46

5

24

Morgan Cunningham

 

Diamond Oaks JrROTC

33:47

+11:36

5

5

Carson Herzog McChord

 

Kenton Co JROTC

33:47

+11:36

7

7

Scheibert Baker

 

Kenton Co JROTC

34:59

+12:48

8

3

Cords Shrum

 

Kenton Co JROTC

37:20

+15:09

9

32

Edwards Hockl

 

Diamond Oaks JrROTC

40:07

+17:56

10

4

McCarty Raleigh

 

Kenton Co JROTC

41:31

+19:20

11

8

Phinny Roach Rosenberg

 

Kenton Co JROTC

42:40

+20:29

12

10

Salmons Hockl

 

Diamond Oaks JrROTC

55:37

+33:26

13

9

Best Mendoza

 

Kenton Co JROTC

58:27

+36:16

14

119

Karina McGill Aaron Gabe Crooker

 

Unk

1:06:42

+44:31

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

White Open (8)

2.2 km 0 m

11 C

 

Pl

Stno

Name

Club

Time

Diff.

 

 

1

123

Jesse Burkholder group

 

Unk

50:20

0:00

2

73

Ruschman Group

 

Unk

52:33

+2:13

3

116

Ginger Riley group

 

Unk

1:01:54

+11:34

4

95

Mandy Craig Jessa Smith

 

OCIN

1:10:41

+20:21

5

92

Matt Jack Sally Magee Brown

 

Unk

1:11:22

+21:02

6

93

Frank Ernie Roman Dichiara

 

Unk

1:14:11

+23:51

7

74

Randall Schlasinger Grp

 

Unk

1:15:33

+25:13

 

 

 

 

 

 

 

 

120

Laura Hass

 

Unk

dnf

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yellow Trol MS-M (9)

2.6 km 0 m

14 C

 

Pl

Stno

Name

 

Club

Time

Diff.

 

 

1

22

Wyatt Isaac

 

Union Co MS

44:24

0:00

2

88

Finley Miller

 

Michiana Homeschool

50:33

+6:09

3

23

Peyton Torres

 

Union Co MS

51:35

+7:11

4

68

Ethan Powers

 

Union Co MS

59:36

+15:12

5

37

Donny Weintz

 

Loveland MS

1:16:15

+31:51

6

38

Ethan Weintz

 

Loveland MS

1:17:50

+33:26

7

31

William Day

 

Loveland MS

1:33:06

+48:42

 

 

 

 

 

 

 

 

19

Atlan Ramadanovic

 

Union Co MS

dnf

 

 

20

Maliki Clarkston

 

Union Co MS

dnf

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yellow Trol MS-F (1)

2.6 km 0 m

14 C

 

Pl

Stno

Name

 

Club

Time

Diff.

 

 

1

21

Julianna Goecke

 

Union Co MS

1:02:38

0:00

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yellow Trol Open (8)

2.6 km 0 m

14 C

 

Pl

Stno

Name

 

Club

Time

Diff.

 

 

1

55

Burke Jacobs

 

Kenton Co JROTC

47:02

0:00

2

34

Hemmerle

 

Diamond Oaks JrROTC

1:02:54

+15:52

3

33

Darling

 

Diamond Oaks JrROTC

1:03:09

+16:07

4

35

Jonathan Carter

 

Diamond Oaks JrROTC

1:03:21

+16:19

 

 

 

 

 

 

 

 

29

Morgan Cunningham

 

Diamond Oaks JrROTC

mp

 

 

100

Shrum Raleigh

 

Kenton Co JROTC

dnf

 

 

99

Baker Scheiber

 

Kenton Co JROTC

dnf

 

 

65

Best Mendoza

 

Kenton Co JROTC

dnf

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yellow Open (9)

2.6 km 0 m

14 C

 

Pl

Stno

Name

 

Club

Time

Diff.

 

 

1

41

Lauren Kraft Anne Lang Morgan Green

 

Unk

39:36

0:00

2

75

David Ehlers Rebekka Ehlers RitaTharp

 

MVOC

43:09

+3:33

3

69

Ray Scheidler

 

OCIN

49:48

+10:12

4

125

Jim Workman

 

Unk

55:35

+15:59

5

126

Ernie Morgan Gary Little

 

OCIN

1:04:00

+24:24

6

62

Tom Griffiths Nancy Griffiths

 

OCIN

1:14:00

+34:24

7

66

Sydney Pitts Corine Pitts Tom Pitts

 

Unk

1:37:21

+57:45

 

 

 

 

 

 

 

 

122

Mandy Frilling group

 

Unk

mp

 

 

117

Peggy King group

 

Unk

mp

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Orange Trol JV-M (5)

3.3 km 0 m

17 C

 

Pl

Stno

Name

 

Club

Time

Diff.

 

 

1

63

Braydon Reiboldt

 

Union Co HS

47:51

0:00

2

64

Mahlon Page

 

Union Co HS

57:41

+9:50

3

78

Eric Porter

 

Union Co HS

1:13:15

+25:24

4

16

Justin Daniels

 

Diamond Oaks JrROTC

1:52:29

+1:04:38

 

 

 

 

 

 

 

 

85

Koert Miller

 

Michiana Homeschool

dnf

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Orange Trol Open (4)

3.3 km 0 m

17 C

 

Pl

Stno

Name

 

Club

Time

Diff.

 

 

1

114

Aidan Minto

 

North Central HS

27:29

0:00

2

98

Jacobs Shrum

 

Kenton Co JROTC

1:32:44

+1:05:15

3

79

Cody Hemmerle

 

Diamond Oaks JrROTC

1:42:26

+1:14:57

4

80

Jonathan Carter

 

Diamond Oaks JrROTC

1:43:41

+1:16:12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Orange Open (14)

3.3 km 0 m

17 C

 

Pl

Stno

Name

 

Club

Time

Diff.

 

 

1

121

Rob Minto

 

ICO

35:32

0:00

2

130

Myra Minton

 

OCIN

56:23

+20:51

3

128

Bill Donnelly

 

OCIN

56:38

+21:06

4

127

Karen Clark

 

OCIN

57:05

+21:33

5

129

Casey Hill

 

OCIN

57:30

+21:58

6

42

Tony Carter

 

Unk

1:30:59

+55:27

7

1

Bob Frey

 

OCIN

1:39:09

+1:03:37

8

2

Dick Arnett

 

OCIN

1:39:46

+1:04:14

9

47

Valerie Benton

 

OCIN

1:39:48

+1:04:16

10

113

Rachel Madden Johnathan Madden

 

Unk

1:42:18

+1:06:46

11

71

Victoria Huseman

 

OCIN

1:52:04

+1:16:32

12

82

Dave Rudy Dawn Gordon

 

OCIN

2:21:54

+1:46:22

12

94

Tom Griffiths Nancy Griffiths

 

OCIN

2:21:54

+1:46:22

 

 

 

 

 

 

 

 

58

Gayle Pille

 

OCIN

dnf

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Brown M (8)

2.9 km 0 m

13 C

 

Pl

Stno

Name

 

Club

Time

Diff.

 

 

1

131

Tom Svobodny

 

MVOC

29:00

0:00

2

81

Randy Porter

 

OCIN

56:15

+27:15

3

25

Jason Day

 

OCIN

1:04:36

+35:36

4

70

Bill Greenwell

 

OCIN

1:22:52

+53:52

5

45

Colton Shrum

 

Kenton Co JROTC

1:23:01

+54:01

6

54

Joshua Edwards

 

Diamond Oaks JrROTC

1:34:06

+1:05:06

7

50

McChord

 

Kenton Co JROTC

1:45:14

+1:16:14

8

53

Jakob Hockl

 

Diamond Oaks JrROTC

2:24:49

+1:55:49

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Brown F (3)

2.9 km 0 m

13 C

 

Pl

Stno

Name

 

Club

Time

Diff.

 

 

1

84

Bonnie Miller

 

OCIN

1:22:48

0:00

2

11

India Barkley

 

Diamond Oaks JrROTC

2:03:09

+40:21

3

60

Salmons

 

Diamond Oaks JrROTC

2:24:05

+1:01:17

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Brown Open (3)

2.9 km 0 m

13 C

 

Pl

Stno

Name

 

Club

Time

Diff.

 

 

1

96

Christian Kahle

 

Loveland HS

1:31:06

0:00

2

51

Herzog Carson

 

Kenton Co JROTC

1:31:16

+0:10

3

115

Ryan Roach

 

Kenton Co JROTC

1:44:52

+13:46

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Green Trol V-M (3)

4.2 km 0 m

15 C

 

Pl

Stno

Name

 

Club

Time

Diff.

 

 

1

86

Sam Richardson

 

Loveland HS

1:04:10

0:00

2

48

Nathaniel Fleenor

 

Loveland HS

1:11:32

+7:22

 

 

 

 

 

 

 

 

15

Travis Ramey

 

Diamond Oaks JrROTC

mp

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Green Trol V-F (1)

4.2 km 0 m

15 C

 

Pl

Stno

Name

 

Club

Time

Diff.

 

 

1

87

Salinda Miller

 

Michiana Homeschool

1:13:27

0:00

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Green M (7)

4.2 km 0 m

15 C

 

Pl

Stno

Name

 

Club

Time

Diff.

 

 

1

39

Joe Roman

 

OCIN

1:04:08

0:00

2

97

Steve Gerhardt

 

OCIN

1:17:33

+13:25

3

109

Matthew Robbins

 

OCIN

1:25:57

+21:49

4

108

Shane Dawalt

 

OCIN

1:42:55

+38:47

5

26

Carl Christy

 

OLOU

1:55:58

+51:50

6

61

Dave Robinson

 

OCIN

2:00:04

+55:56

7

52

Kevin Mitchell

 

OCIN

2:00:08

+56:00

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Red M (14)

5.3 km 0 m

21 C

 

Pl

Stno

Name

 

Club

Time

Diff.

 

 

1

91

Aidan Minto

 

North Central HS

44:26

0:00

2

27

Gheorghe Fala

 

OCIN

53:01

+8:35

3

110

Tom Svobodny

 

MVOC

1:01:13

+16:47

4

40

Greg Fasig

 

OCIN

1:15:08

+30:42

5

118

Mathieu Sertorio

 

Unk

1:24:35

+40:09

6

83

Thurston Miller

 

OCIN

1:29:39

+45:13

7

46

Jim Benton

 

OCIN

1:32:21

+47:55

8

76

Chris Bolanos

 

Unk

1:46:50

+1:02:24

9

30

Dave Lane

 

OCIN

1:57:05

+1:12:39

10

59

Bill Donnelly

 

OCIN

1:58:23

+1:13:57

11

13

Gavin Hopkins

 

Diamond Oaks JrROTC

2:21:23

+1:36:57

 

 

 

 

 

 

 

 

90

Rob Minto

 

ICO

mp

 

 

107

Goecke Carson

 

Kenton Co JROTC

dnf

 

 

77

Alex Flamm

 

OCIN

dnf

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Red F (7)

5.3 km 0 m

21 C

 

Pl

Stno

Name

 

Club

Time

Diff.

 

 

1

72

Myra Minton

 

OLOU

1:37:23

0:00

2

57

Mimi Ruwe

 

OCIN

2:27:04

+49:41

3

43

Karen Clark

 

OBlue

2:27:32

+50:09

4

44

Casey Hill

 

OBlue

2:28:17

+50:54

5

56

Patti Winford

 

OCIN

2:48:50

+1:11:27

 

 

 

 

 

 

 

 

112

Kelly Gray

 

OCIN

dnf

 

 

111

Tracy Burge

 

OCIN

dnf

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Red Open (3)

5.3 km 0 m

21 C

 

Pl

Stno

Name

 

Club

Time

Diff.

 

 

1

67

Lauren Kraft Anne Lang Morgan Green

 

Unk

2:20:39

0:00

2

28

Laura Parker Lonnie Parker

 

Unk

2:35:48

+15:09

3

18

Otis MeElfresh

 

Diamond Oaks JrROTC

3:41:03

+1:20:24

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

results of previous OCIN local event (Diamond Oaks, Jan 20, 2018)

results of next OCIN local event (Miami University – Middletown, Feb 3, 2018)

return to results index

return to OCIN home