Miami Woods

January 7, 2018

Pat Meehan, Event Director

 

TROL Season Standings

WARS Season Standings

 

Split Times

Results by Courses

 

Results by Age Class:

White Trol PS-M (2)

1.9 km 0 m

12 C

 

Place

Stno

Name

 

Club

Time

Diff.

 

 

1

1

John Ratermann

 

Holy Angels

29:27

0:00

2

13

Reed Miller

 

Osceola Home School

53:23

+23:56

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

White Trol Open (1)

1.9 km 0 m

12 C

 

Pl

Stno

Name

 

Club

Time

Diff.

 

 

1

57

Jouwstra Group

 

Home School

26:04

0:00

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

White Open (8)

1.9 km 0 m

12 C

 

Pl

Stno

Name

 

Club

Time

Diff.

 

 

1

23

Casey Murphey

 

OAC

33:15

0:00

2

27

Bob Pawlowski

 

OAC

42:02

+8:47

3

25

Beth Coulson

 

OAC

42:06

+8:51

4

26

Paige Young

 

OAC

44:10

+10:55

5

21

Brad Acree

 

OAC

44:21

+11:06

6

24

Alex Havlin

 

OAC

44:23

+11:08

7

20

Dave Lindsay

 

OAC

44:27

+11:12

8

22

Beth Knox

 

OAC

44:48

+11:33

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yellow Trol MS-M (5)

2.5 km 0 m

14 C

 

Pl

Stno

Name

 

Club

Time

Diff.

 

 

1

56

Joseph Hill

 

Coy MS

41:45

0:00

2

34

Tim Jouwstra

 

Home School

49:27

+7:42

3

12

Finley Miller

 

Osceola Home School

55:47

+14:02

4

49

Ethan Powers

 

Union Co MS

1:07:28

+25:43

5

33

Isaac Jouwstra

 

Home School

1:27:26

+45:41

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yellow Trol Open (3)

2.5 km 0 m

14 C

 

Pl

Stno

Name

 

Club

Time

Diff.

 

 

1

5

Hartsock Godwin Iouk

 

Greenville NJROTC

1:00:15

0:00

 

 

 

 

 

 

 

 

38

Aidan Johnson

 

Loveland HS

mp

 

 

10

Will Day

 

Loveland HS

dnf

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yellow Open (5)

2.5 km 0 m

14 C

 

Pl

Stno

Name

 

Club

Time

Diff.

 

 

1

50

Tom Puma Jill Puma

 

OCIN

53:02

0:00

2

36

Rebekka Ehlers

 

MVOC

56:47

+3:45

3

8

Dave Volkman

 

Loveland

1:03:16

+10:14

4

14

Pam Sisney Patty Moran

 

OCIN

1:15:54

+22:52

5

44

Dave Rudy Dawn Gordon

 

OCIN

1:24:42

+31:40

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Orange Trol JV-M (2)

4.1 km 0 m

20 C

 

Pl

Stno

Name

 

Club

Time

Diff.

 

 

1

18

Mahlon Page

 

Union Co HS

1:24:00

0:00

2

45

Eric Porter

 

Union Co HS

1:26:51

+2:51

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Orange Trol JV-F (2)

4.1 km 0 m

20 C

 

Pl

Stno

Name

 

Club

Time

Diff.

 

 

1

39

Leslie Nash

 

Loveland HS

1:40:48

0:00

2

2

Sophie Ratermann

 

Lehman HS

1:53:08

+12:20

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Orange Open (7)

4.1 km 0 m

20 C

 

Pl

Stno

Name

 

Club

Time

Diff.

 

 

1

46

Randy Porter

 

OCIN

1:28:32

0:00

2

9

Jason Day

 

OCIN

1:35:02

+6:30

3

4

Bob Frey

 

OCIN

1:52:52

+24:20

4

29

Dave Robinson

 

OCIN

2:05:26

+36:54

5

19

Nikki Volpenhein

 

OAC

2:12:47

+44:15

6

3

Tim White Mike Allen

 

ORRRC

2:34:25

+1:05:53

7

52

Dave Lane Elizabeth

 

OCIN

2:58:17

+1:29:45

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Brown M (4)

2.4 km 0 m

15 C

 

Pl

Stno

Name

 

Club

Time

Diff.

 

 

1

42

Warren Mandrell

 

OCIN

50:28

0:00

2

7

Joe Ratermann

 

OCIN

57:51

+7:23

3

43

Nathan Mandrell

 

OCIN

1:02:56

+12:28

4

40

Charles Nash

 

BSA 888

2:03:23

+1:12:55

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Brown F (1)

2.4 km 0 m

15 C

 

Pl

Stno

Name

 

Club

Time

Diff.

 

 

1

16

Bonnie Miller

 

OCIN

2:12:09

0:00

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Green Trol V-M (2)

3.8 km 0 m

15 C

 

Pl

Stno

Name

 

Club

Time

Diff.

 

 

1

55

Sam Richardson

 

Loveland HS

1:04:50

0:00

 

 

 

 

 

 

 

 

51

David Hill

 

Beavercreek HS

dnf

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Green Trol V-F (1)

3.8 km 0 m

15 C

 

Pl

Stno

Name

 

Club

Time

Diff.

 

 

1

11

Salinda Miller

 

Osceola Home School

1:39:00

0:00

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Green M (2)

3.8 km 0 m

15 C

 

Pl

Stno

Name

 

Club

Time

Diff.

 

 

1

41

Steve Gerhardt

 

OCIN

1:48:37

0:00

 

 

 

 

 

 

 

 

17

Thurston Miller

 

OCIN

dnf

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Green F (1)

3.8 km 0 m

15 C

 

Pl

Stno

Name

 

Club

Time

Diff.

 

 

 

32

Mimi Ruwe

 

OCIN

mp

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Red M (9)

5.8 km 0 m

20 C

 

Pl

Stno

Name

 

Club

Time

Diff.

 

 

1

31

Aidan Minto

 

North Central HS

59:43

0:00

2

6

Gheorghe Fala

 

OCIN

1:12:32

+12:49

3

47

Rob Minto

 

ICO

1:19:55

+20:12

4

54

Greg Fasig

 

OCIN

1:21:01

+21:18

5

48

Doug Huseman

 

OCIN

1:23:22

+23:39

6

30

Ben Hart

 

OCIN

1:25:47

+26:04

7

35

Nathaniel Fleenor

 

Loveland HS

1:54:09

+54:26

8

37

Calvin Spencer

 

Loveland HS

2:20:08

+1:20:25

 

 

 

 

 

 

 

 

53

Tom Svobodny

 

MVOC

dnf

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Red F (2)

5.8 km 0 m

20 C

 

Pl

Stno

Name

 

Club

Time

Diff.

 

 

1

28

Stephanie Ross

 

OCIN

1:53:06

0:00

15

Brenda Blacklock

 

ICO

2:07:50

14:44

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ultrasprint-M (5)

1.6 km 0 m

17 C

 

Pl

Stno

Name

 

Club

Time

Diff.

 

 

1

64

Aidan Minto

 

North Central HS

11:05

0:00

2

60

Rob Minto

 

ICO

11:51

+0:46

3

58

Nathaniel Fleenor

 

Loveland HS

13:55

+2:50

 

 

 

 

 

 

 

 

61

Thurston Miller

 

OCIN

mp

 

 

63

Isaac Jouwstra

 

Home School

dnf

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ultrasprint-F (2)

1.6 km 0 m

17 C

 

Pl

Stno

Name

 

Club

Time

Diff.

 

 

1

59

Brenda Blacklock

 

ICO

18:05

0:00

2

62

Salinda Miller

 

Osceola Home School

18:57

+0:52

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

results of previous OCIN local event (Camp Timberhill, Dec 31- Jan 1, 2018)

results of previous TROL event (Bear Creek, Dec 16, 2017)

results of next OCIN local event (Diamond Oaks, Jan 20, 2018)

return to results index

return to OCIN home